Proč cena bitcoinu stagnuje, i když spotová ETF rostla?

4.6
(7)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera skončila série čtyř týdnů nepřetržitého růstu spotových burzovně obchodovatelných fondů (ETF) na Bitcoin ve Spojených státech. Kurz ceny bitcoinu ale většinu doby stagnoval. To kontrastuje s prvním čtvrtletím, kdy tyto fondy dokázaly slušně táhnout i cenu. Analytici se proto zamýšlejí nad možnými důvody.

Zatímco v prvním čtvrtletí nakupovaly subjekty fondy v očekávání býčího růstu, tak v současnosti se většina nákupů spojuje s technikou cash and carry arbitrage. To znamená, že obchodník otevírá dlouhé pozice na spotových produktech a proti tomu otevírá krátké pozice na futures.

Otevřít současně dlouhou a krátkou pozici by logicky nedávalo smysl, ale máme tu prémii. S tou se právě obchodují kryptoměnové deriváty s ohledem na budoucí vypořádání kontraktu. V obdobích klidu se prémie pohybuje mezi 5 a 10 %.

Takže zatímco spotová ETF na Bitcoin vesele rostla, tak bitcoinové futures na regulované Chicago Mercantile Exchange (CME) zažívala rekordní počty otevřených krátkých pozic. Podle společnosti QuickStrike k minulému týdnu drželi hedgeové fondy a poradci pro obchodování s komoditami (podle CFTC) v bitcoinu rekordní čistě krátké pozice na 18 175 kontraktech.

Potvrzují to i další ukazatele

Teorii potvrzuje i grafické srovnání open interest na CME futures a kumulativní příliv do spotových ETF. Podle výzkumu BitMEX aktuálně výše zmíněnou techniku používají i velcí držitelé bitcoinových ETF jako například Millennium nebo Schonfeld. Klíčovým faktorem pro tuto situaci je fakt, že hlavní brokeři jsou pravděpodobně ochotní povolit použití bitcoinových ETF jako kolaterál.

Co to pro nás znamená?

Velcí hráči si evidentně hrají s trhem. Důležité bude sledovat jejich chování a využít vlnu, kterou spustí během ukončení této aktivity. Jejich zisk je závislý na výši prémie. Ta se aktuálně pohybuje kolem 15 %. Až začne klesat a pro obchodníky přestane být technika zajímavá, tak lze očekávat prudší pohyb ceny bitcoinu. Doporučuji proto výši této prémie sledovat a nebýt tak na trhu ten poslední, co zhasne.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
5 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lumas

Stagnuje….padá

Lukáš

Poslat vás do minulých cyklů. To člověk zažil i 25% za den…

Čumsem

Zlaté časy 😀

Bart

Zajímavé postřehy. O tom, že trh ovládaný některými hráči není pochyb. Zřejmě se to pořád zatím vyplatí. Stejně tak je jasné, že se potenciál vyčerpá a pak se to buď nechá sesypat dolů a nebo to bude někomu stát za to zkusit kurz vypumpovat ještě výš. Ale to nebude asi snadné, prodeje nad 70tis jsou značné. Zas jsou investoři, co to nemůžou nechat padnout.

Vlastně ani jedna možnost teď nedává úplně smysl a je zas jasný, že to takto do nekonečné zůstat nemůže. No těším se, co bude dál.

spot_img