Problémem Bitcoinu je volatilita? Budete překvapení, až zjistíte, jak velká je ve skutečnosti

4.2
(10)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Často skloňovaným termínem v souvislosti s Bitcoinem je volatilita. Hovoří o ní nejen nováčci, které mnohdy odrazuje od jeho použití. Jak je to ve skutečnosti s výkyvy ceny?

Volatilita BTC

Na rovinu, když vám vaše investice prudce roste, asi se zlobit nebudete. Nebyli byste však první, kdo na krypto zanevřel, když mu jeho konto začalo prudce padat. Tržní cena Bitcoinu, která se vyjadřuje v dolarech, eurech či korunách, je volatilní. To znamená, že se každý den mění. Ale jak moc se ve skutečnosti mění?

Abychom na to mohli odpovědět, museli bychom k výrazu „volatilní“ dosadit nějaká konkrétní čísla. A jaká volatilita by už byla hodně? 5 %, 10 %, 20 % či dokonce 50 %? Zejména v krátkém časovém úseku již jde o hodně volatilní čísla. Bitcoin letos dosáhl minima v úrovni cca 3 800 $ a maxima 12 200 $. Zdá se to nestálé, ale při bližším pohledu na kurz můžeme dospět k odlišnému závěru.

Statistická data

Abychom pochopili, jak velká volatilita panuje na Bitcoinu, potřebujeme reálná data. Ve skutečnosti letos BTC zaznamenal jen 5 případů, kdy se jeho cena během jednoho dne změnila o 10 % nebo více. Jen 5krát v roce 2020 tedy byla volatilita Bitcoinu alespoň 10procentní, přičemž hned tři z pěti odchylek se odehrály v březnu v krátkém časovém oknu.

Odchylky ceny BTC během 24 hodin (zdroj: Ambcrypto.com)

Dvě nejvyšší odchylky za celý rok 2020 – 22,3 procenta a 25,1 procenta – zaznamenal Bitcoin 12. března a 13. března. Jednalo se o pokles na 4 000 USD z výše 7 700 USD a následné oživení na 5 500 dolarů.

Dále ještě pojďme vzít do úvahy odchylky o 5 a více procent. 166 dní z celkových 179 dní byla volatilita menší než 5 % za 24 hodin! To je 92,7 procenta. Průměrně přitom činí denní odchylka ceny největší kryptoměny 2,3 procenta, což je necelých 250 USD z aktuální tržní ceny v době přípravy článku.

Závěr

Hlavní kryptoměna v roce 2020 zaznamenala 166 dní s odchylkou menší než 5 procent, 8 dní s odchylkou 5 procent až 10 procent a pouhých 5 dní s odchylkou více než 10 procent. Zdá se vám tedy jeho volatilita stále tak vysoká? Nejspíš ne.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: