Právníci SEC rezignují kvůli kryptoměnové kauze

5
(4)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) se dostává pod silný tlak. Jejich názory a jednání často soudy vracejí jako neopodstatněné, svévolné nebo dokonce účelově vytvořené. Posledním takovým případem je kauza DEBT Box. Právníci SEC, zapojení do případu, včera raději sami rezignovali.

Případ začal loni v červenci, kdy SEC obvinila firmu Digital Licensing Inc., provozovatele kryptoměnové služby DEBT Box, z podvodu na investory ve výši téměř 50 milionů USD. Právníci komise předložili návrh na zmrazení aktiv, podložený tvrzeními o uzavírání účtů a přesunu společnosti do Dubaje. Tedy mimo regulační dosah USA.

Soudce ale již koncem roku dospěl k jinému názoru. Podle něj se Michael Welsh, bývalý hlavní právník v případu DEBT Box, a Joseph Watkins, vyšetřovací právník, se úmyslně dopustili nepravdivých a zavádějících prohlášení. To sice SEC nakonec uznala a omluvila se, ale odmítla oprávněnost jakýchkoliv sankcí vůči úřadu.

Tím to ale neskončilo. V únoru se případ dostal opět na povrch, když pět republikánských senátorů poslalo Garymu Genslerovi, předsedovi SEC, otevřený dopis. V něm označují chování komise jako neetické a neprofesionální. Volají po kontrolách i dalších případů.

Soudní spor nakonec v březnu vyústil úplným zamítnutím případu proti DEBT Box. Soudce označil chování komise jako hrubé zneužití moci a nařídil jim uhradit veškeré náklady soudního líčení v hodnotě přibližně 1,5 milionu USD. Oba výše uvedení právníci včera na svoje pozice rezignovali. Podle některých spekulací by byli pravděpodobně stejně propuštěni.

SEC je opět sledován kvůli spotovým ETF

V loňském roce se jméno předsedy Genslera i celé komise často zmiňovalo s ohledem na jejich negativní postoj ke kryptoměnám. Všechny žádosti o spotová ETF historicky (skoro deset let) zamítali. Až do srpnového soudního rozhodnutí. Soudce tehdy označil jejich zamítnutí žádosti Grayscale jako svévolné a vrátil ho k doplnění. SEC se sice nevyjádřila, ale v lednu transformaci fondu povolila. Ve Spojených státech tak vzniklo hned několik spotových burzovně obchodovatelných fondů na Bitcoin.

Aktuálně má komise na stole žádosti o podobné fondy na Ethereum. Mezní termín na vyjádření k těmto žádostem vychází na konec května. Dojde nakonec k jejich schválení nebo bude komise riskovat další soudní spory? To se dozvíme již nejdéle za měsíc.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jan H.

To je masakr 😀 stejne je to mazec, 10 let zamitali a kdyz pozadal Blackrock(samozrejme i dalsi), tak bum a prask a bylo schvaleno. Ne samozrejme hned, ale proste bylo 🙂

spot_img