Praní špinavých peněz za času koronaviru

3.3
(7)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Pandemie koronaviru Covid-19 způsobila ve světě mnoho problémů a výzev. V důsledku toho jsme svědky nových hrozeb vznikajících v oblasti praní špinavých peněz a trestné činnosti, které se stávají stále více sofistikovanější.

Koronavirus a dopady na svět

Koronavirus způsobuje ve světě vysokou nezaměstnanost a finanční nejistoty. Investoři v obavách z vysoké inflace přesouvají svůj kapitál do bezpečných aktiv, jako jsou umělecká díla, drahé kovy nebo třeba i kryptoměny.

Ve světě ale vzniká nový problém; sofistikovanější metody pro praní špinavých peněz a trestnou činnost s tím spojenou. Na nové hrozby upozornil bezpečnostní tým AMLSafe. Dle jejich slov Covid-19 změnil finanční chování a rozsah finančních zločinů.

Pandemie koronaviru způsobila, že mnoho bank a finančních organizací omezilo svůj výkon nebo přešlo na vzdálenou komunikaci. Mnoho standardních postupů včetně ověřování totožnosti bylo přesunuto ke vzdálenému přístupu, což hned využili podvodníci ve svůj prospěch.

Lidé, kteří nemají základní dovednosti potřebné k používání online platforem (převážně starší populace), jsou tak často zranitelní vůči podvodníkům. Podle mnoha regulačních orgánů tak během pandemie dramaticky vzrostl počet online finančních podvodů.

„Stále více zločinců začíná být kreativní při obcházení postupů ověřování totožnosti online, což usnadňuje pohyb nezákonných výdělků. K jejich praní začínají zločinci ve svůj prospěch využívat vládní ekonomické stimuly a insolvenční řízení. Neregulovaný finanční sektor se v době pandemie stává příjemným prostředím pro osoby, které perou peníze.“

Tým AMLSafe také uvádí, že nové typy kriminálního chování na internetu nejsou dosud dobře prostudovány. Podvodům se nevyhnul také kryptoměnový trh. V letošním roce vzniklo nejvíce kryptoměnových podvodů, které nadále přibývají.

Závěr

Covid-19 způsobil náhlý nárůst online podvodů, zneužívání veřejných prostředků a počítačové kriminality. Úspěchem k potlačení těchto hrozeb je dostatečná informovanost lidí o tom, jak se chovat zodpovědně a bezpečně na internetu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img