Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se během posledních 24 hodin událo v kryptosvětě.
TRHY
Podle analytické firmy Skew došlo během včerejška (jen na BitMexu) k likvidaci přibližně 190 milionů USD v bitcoinu (BTC) v celkové hodnotě přibližně 196 milionů USD. Kryptotrhy tak od začátku týdne ztratily už neuvěřitelných 50 miliard USD. Jen za posledních 24 hodin celková tržní kapitalizace poklesla o dalších 7,5 % na 240 miliard USD. Bitcoin propadl několika klíčovými úrovněmi podpory. Další silná podpora je nyní na 8 300 USD. Aktuální cena BTC se pohybuje kolem 8 800 USD a dále padá. Více se dozvíte v našich aktuálních TA.
Aktuální ceny kryptoměn můžete sledovat i na Kryptomagazinu – zde.
Naše NEJNOVĚJŠÍ analýzy a přehled nejzajímavějších coinů za včerejšek najdete zde: ETH, BNB a BTC/USD a tady přehled dění na trzích za včerejší den.
Kryptoměny
- Virgin Galactic: Každý by měl mít alespoň 1% majetku v BTC
- Tagomi se přidává k Libře, plánovanému stablecoinu od Facebooku
- Azimo bude využívat Ripple pro okamžité převody peněz
- Ripple prohrál první soudní při, ve které žádal o zamítnutí žaloby
Regulace
- Hongkong zvažuje zpřísnění kryptoregulací podle vzoru FATF
- Japonská národní banka chce lépe porozumět digitálním měnám
Virgin Galactic: Každý by měl mít alespoň 1 % majetku v BTC
Chamath Palihapitiya, předseda vesmírné společnosti Virgin Galactic a zakladatel společnosti Social Capital, řekl, že každý by měl mít 1 % svých aktiv v Bitcoinech. Investor (s majetkem v miliardách) dodal, že Bitcoin je „zcela nesouvisející se světem a tím, jak svět nyní funguje“. Palihapitiya, který je také bývalým výkonným manažerem Facebooku, dlouhodobě Bitcoiny podporuje. Myslí si, že Bitcoin je druh zajištění, které dokáže ochránit majetek v době krize.
Tagomi se přidává k Libře, plánovanému stablecoinu od Facebooku
Tagomi, kryptostartup se sídlem v New Yorku, se připojí k asociaci Libra, řídícímu orgánu pro stablecoin od Facebooku. Tagomi založil v roce 2018 Jennifer Campbell, bývalý spolupracovník společnosti Union Square Ventures. Tagomi se stane 22. členem Asociace Libra. Od členů sdružení se očekává, že přispějí nejméně 10 miliony dolarů na Libru. Společnost Tagomi dosud vykázala zisk 28 milionů USD, což znamená, že závazek ve výši 10 milionů USD je pro tento startup velkou částkou. Nicméně webové stránky společnosti uvádějí některá z největších jmen v kryptosvětě jako své klienty, mimo jiné Galaxy Digital, Pantera a Electric Capital.
Azimo bude využívat Ripple pro okamžité převody peněz
Azimo využije řešení Ripple On-Demand Liquidity (ODL), které využívá XRP, k vypořádání přeshraničních plateb na Filipíny. ODL je součástí RippleNet. Ripple ODL pomáhá vypořádat dvě měny „během několika sekund“ a má potenciál snížit náklady na likviditu až o 60 % ve srovnání s tradičními bankovními řešeními.
Ripple prohrál první soudní při, ve které žádal o zamítnutí žaloby
Ripple bojuje s touto žalobou už dlouhou dobu. Koncem minulého roku podala tato fintech firma návrh na zamítnutí žaloby. Soudce okresního soudu USA v severní Kalifornii však tento návrh zamítl. To znamená, že soudní žaloba bude pokračovat a kryptoměna XRP je tak stále v ohrožení, že bude klasifikována jako cenný papír.
Hongkong zvažuje zpřísnění kryptoregulací podle vzoru FATF
Hongkong může brzy posílit dohled nad sektorem kryptoměn, aby regulace lépe vyhovovaly mezinárodním normám, zaměřeným proti praní peněz. Nová nařízení by se mohla zaměřit na poskytovatele služeb virtuálních aktiv neboli „VASP“, což je termín, který používá Finanční akční výbor (FATF) ve svém posledním pokynu. Nová pravidla by mohla zvýšit tlak na kryptoměny, OTC prodeje a brokery v Hongkongu, globálním kryptocentru. Tyto subjekty jsou již monitorovány hongkongským měnovým úřadem (HKMA).
Japonská národní banka chce lépe porozumět digitálním měnám
Náměstek guvernéra japonské národní banky Masayoshi Amamiya vysvětlil, že digitální měny centrální banky (CBDC) by mohly zefektivnit vypořádání a usnadnit toky soukromých peněz, ale také potlačit soukromé finanční inovace a banky: „Když země uvažují o vydání měny digitální centrální banky, musí provést komplexní studii, jak to ovlivní jejich vypořádací a finanční systémy.“ Amamiya poznamenal, že – na rozdíl od rozvíjejících se ekonomik – Japonsko nemohlo a nemůže okamžitě vydat svou CBDC. Vysvětlil, že současné přesvědčení je, že vyspělé ekonomiky by se měly zaměřit spíše na boj proti praní peněz prostřednictvím předpisů a dohledu než na vydávání digitálních měn.