Pádivá inflace v tuzemsku klepe na dveře

4.9
(10)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Tak jsme se ještě více vrátili v čase. Meziroční inflace za leden v tuzemsku dosáhla 9,9 %. Už z dřívějších vyjádření členů bankovní rady bylo očividné, že nás Česká národní banka (ČNB) připravuje na to, že inflace v prvním kvartálu letošního roku dosáhne téměř 10 %. Ovšem asi ani členové ČNB nepočítali s tím, že to bude již za leden.

Pádivá inflace je neodvratná

Vzhledem k tomu, že za leden meziroční inflace dosahuje 9,9 %, z měsíc na měsíc vzrostla o 3,3 procentního bodu. To je skutečně horentní tempo, které mne osobně překvapilo. Nicméně se obecně počítalo s tím, že lednová inflace převýší tu prosincovou.

Jak opakovaně upozorňuji, inflace je tzv. zpožděný indikátor. Konec roku je vždy, co se týče poptávky, hodně silný. A to se v naměřených datech projeví až později. Proto taky ČNB avizovala, že první kvartál letošního roku dosáhneme v tomto ohledu vrcholu.

Inflace v ČR.
Inflace v ČR. Tradingeconomics.com

Nyní je ovšem prakticky 100%, že inflace vzroste do dvojciferných hodnot. Čili budeme čelit tzv. pádivé inflaci. Pádivá inflace znamená, že je bude naše ekonomika již velmi daleko od své makroekonomické rovnováhy. A čím dále od rovnováhy, tím těžší je ekonomiku dostat zpátky.

Inflace v ČR. Tradingeconomics.com

Česká národní banka nás ujišťovala, že základní úrokové sazby určitě nepůjdou nad 5 %. Alespoň ne v rámci tohoto cyklu zvyšování sazeb. Pokud ovšem inflace nepřestane stoupat, vzroste pravděpodobnost, že naše centrální banka bude muset zaujmout mnohem větší jestřábí postoj. Čili bude donucena okolnostmi jít se sazbami nad 5 %.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

A zmínil se někdo o tom, PROČ máme téměř dvojnásobnou inflaci oproti eurozóně? Nebo je to něco, co je třeba raději zamést pod kobereček v jednací síni ČNB?

bkf1

Mě by teda názor na tohle zajímal…

Fantom

PROČ? Třeba proto, že existuje odlišná metrika ČSÚ a EUROSTATU, která za stejných podmínek počítá českou inflaci jako vyšší? Měřit průměrnou inflaci v eurozóně je nesmysl, jedině tak jako orientační hodnotu. Estonci mají inflaci vyšší než my a mají svázané ruce – na rozhodování EBC nemají téměř žádný vliv. Prozradíte nám důvod současného stavu a také co by měla ČNB dělat? Důvodem je samozřejmě především růst cen energií a to především plynu, díky současnému téměř válečnému stavu. Někomu to jistě vyhovuje. 🙁 Dost by mě zajímalo jakou konspiraci očekáváte od ČNB. Možná byste jí doporučil stejnou metodu jakou používá ECB – je to osvědčená Erdoganova metoda udržování nízkých sazeb – v Turecku to na inflaci báječně funguje 😀 Vážně si myslíte že by ČNB neměla dělat nic jako ECB nebo že je tam opravdu nějaká konspirace?

Poslední editace 2 let před přes Fantom
AjRep

Odlišná metrika může ovlivnit výpočty možná o půl procentního bodu, ne o pět, proboha! Tou narážkou na ČNB jsem myslel její politiku intervencí a oslabování koruny v minulé dekádě, kdy nakupovala devizy za stovky a stovky miliard korun a nafukovala tím svoji bilanci do naprosto nesmyslných čísel. To způsobilo obrovskou peněžní nerovnováhu, které se teď nemůže zbavit.

Fantom

ČNB dělá to co má a podobně by měly postupovat i ostatní centrální banky. Dřívější rozhodnutí o mohutných intervencích s cílem snížit hodnotu CZK byla velká chyba, s tím naprosto souhlasím, jenže už neuvádíte, že tehdy tam byli úplně jiní lidé! Srovnávat tehdější ČNB a současnou je nefér, jako 2 různé vlády. A průměrná inflace by se srovnávat neměla, jen údaje za jednotlivé země, ekonomika totiž není společná, jen měna na to se obecně zapomíná a je to veliká chyba.

Pavel

Protože ČNB zvyšuje úrokové sazby takovým tempem, že se inflační spirála nestačí otáčet směrem k hyperinflaci. Cílem je nechat zkrachovat co nejvíc malých firem, protože nedosáhnou na úvěry, tak jak se začíná přibližovat úroková sazba krátkodobých a dlouhodobých dluhopisů. Vydělá na tom jenom stát, kterému se umazává dluh. FED i ECB jsou mnohem rozumnější, protože nechtějí v prvé řadě položit ekonomiku.

spot_img