Oregon: Volby na mobilu s pomocí blockchainu

0
(0)

Dvě jurisdikce ve Spojených Státech se rozhodly spustit moderní způsob voleb, které občanům umožní volit pomocí mobilní aplikace. Inovativní přístup k volbám bude umožněn díky technologii blockchain.

Nezisková organizace Tusk Philanthropies 18. října ohlásila spolupráci s kraji Jackson a Umatilla ve státě Oregon. Účelem partnerství bude nastartování pilotního programu mobilní volební platformy Voatz.

Voatz bude využívat dvou základních prvků – technologie rozeznávání obličeje a zabezpečení pomocí blockchainu. Právoplatní voliči tak budou mít možnost volit pouze za pomocí chytrého telefonu.

Okruh voličů je prozatím omezený

Pilotní program se prozatím vztahuje pouze na vymezený okruh předem vybraných voličů.

Konkrétně se bude jednat o příslušníky armády momentálně působící za hranicemi USA. Právě ti kvůli volbám nebudou muset cestovat zpátky do USA a k podání svého hlasovacího lístku jim bude stačit pouze smartphone.

Vedoucí administrativního oddělení pro kraj Umatilla, Dan Lonai, zmiňuje, že hlavním účelem pilotního programu je dosažení zvýšení volební účasti.

Celý program je výsledkem pečlivé spolupráce dvou zmíněných krajů státu Oregon, mobilní volební platformy Voatz, neziskové organizace Tusk Philanthropies a Národního centra pro kybernetickou bezpečnost.

Volby na blockchainu jsou v rozmachu

Prvním státem, který voličům volbu pomocí smartphonu na platformě Voatz umožnil, byla Západní Virginie. Od té doby svůj vliv společnost Tusk Philanthropies rozšířila ve spolupráci s městem Denver, Colorado a krajem Utah ve státě Utah. Ve všech těchto oblastech již pilotní volební programy úspěšně proběhly.

CEO společnosti Tusk Philanthropies, Bradley Tusk, se k další části programu vyjádřil následovně:

„Kraje Jackon a Umatilla se nyní stávají historicky prvními kraji státu Oregon, které občanům umožní podání volebních lístků jednoduše pomocí mobilní aplikace. Volba pomocí smartphonu v konečném výsledku znamená, že máme možnost rapidně rozšířit volební účast a s ní také snížit moc extremistických stran a korupce celkově.“

Blockchain možná zvýší volební účast

Prezidentka organizace Tusk Philanthropies, Sheila Nix, dále zmiňuje:

„I přesto, že je blockchain momentálně nejbezpečnější technologickou volbou, zůstáváme nestranní a pokud se vyskytne lepší možnost, můžeme vždy přejít na jinou technologii. Nicméně, ve volebních systémech založených na blockchainu vidíme obrovský potenciál. Obrovské výhody spočívají například v možnosti auditu volebních výsledků.“

Závěr

Fakt, že se na blockchain kvůli bezpečnosti, auditům a tedy rovněž zabránění korupce výsledků obrací samotné státní kraje, nám nadále potvrzuje technologický potenciál celé sféry.

S postupujícím vývojem blockchainových aplikací a zpřístupnění jeho využití pro laiky pomocí jednoduchého uživatelského rozhraní lze očekávat budoucí rozmach adopce. Účast v oficiálním státním volebním systému umožněná a zabezpečená pomocí blockchainu rozhodně dodává celé sféře na důvěryhodnosti.

Čtěte dále:

Anonymní předpovědi cen BTC. Bude to trefa do černého?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img