Open interest o bitcoin futures vzrostl o 1 miliardu dolarů

4.7
(3)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Bitcoin se vyšplhal podezřele rychle nad 27 000 dolarů. Někteří analytici se ptají, zda velryby manipulují s cenou bitcoinu.

Bitcoin vzbudil pozornost, když byl 18. září zaznamenaný náhlý nárůst objemů o 1 miliardu dolarů. To investory přimělo k otázce, zda se velryby hromadí v očekávání odtajnění soudních podání Binance.

Bližší pohled na metriky derivátů však naznačuje diferencovanější obrázek, protože míra financování nevykazovala jasné známky nadměrné nákupní poptávky.

Rozhodnutí o odtajnění těchto dokumentů bylo udělené Komisi pro cenné papíry Spojených států (SEC). Ta obvinila společnost Binance z nespolupráce. Binance přitom dříve souhlasila s příkazem k předložení objednávek, týkajících se neregistrovaných operací s cennými papíry a dalších obvinění.

Open interest vzrostl na 12,1 miliardy dolarů. Cena bitcoinu současně vzrostla o 3,4 % a dosáhla nejvyšší hodnoty za více než dva týdny na 27 430 dolarů.

Investoři si však brzy uvědomili, že bylo v odtajněných dokumentech odhaleno jen málo konkrétních informací.

Později během dne federální soudce Zia Faruqui zamítl žádost SEC o kontrolu technické infrastruktury Binance US a poskytnutí dalších informací. Nicméně soudce stanovil, že Binance US musí poskytnout více podrobností o svém řešení úschovy. To vyvolává pochybnosti o tom, zda Binance International nakonec tato aktiva kontroluje.

Do konce 18. září se open interest o bitcoin snížil na 11,3 miliardy USD. Navíc jeho cena klesla o 2,4 % na 26 770 USD. Tento pokles naznačoval, že subjekty, které stály za nárůstem open interestu, již nebyly ochotny své pozice udržovat.

Tyto velryby byly pravděpodobně zklamané výsledky soudu, nebo se cenová akce nemusela vyvíjet podle očekávání. V každém případě 80 % nárůstu open interestu zmizelo za méně než 24 hodin.

Nákupčí a prodejci futures jsou vždy sladění

Lze předpokládat, že většina poptávky po pákovém efektu byla způsobená býčí náladou, protože cena bitcoinu stoupala spolu s nárůstem zájmu. Následně prudce klesla, když 80 % kontraktů bylo uzavřených. Přisuzovat příčinu a následek pouze soudním rozhodnutím Binance se však zdá být neopodstatněné z několika důvodů:

  • Zaprvé, nikdo nepředpokládal, že odtajněné dokumenty budou ve prospěch společnosti Binance nebo jejího generálního ředitele Changpenga “CZ” Zhaoa. Hlavně proto, že o jejich zveřejnění původně požádala SEC.
  • Navíc míra financování futures kontraktu na bitcoin zůstala po celé toto období do značné míry stabilní.
  • Pokud by skutečně došlo k nepředvídanému nárůstu poptávky o 1 miliardu USD v open interestu, který by byl způsoben především zoufalými kupci, lze předpokládat, že by sazba financování vyskočila nad 0,01 %. Dne 19. září se však odehrál pravý opak. Open interest o bitcoin se rozšířil na 11,7 miliardy USD, zatímco sazba financování klesla na nulu.

Vzhledem k tomu, že cena bitcoinu během této druhé fáze růstu open interestu vystoupala nad 27 200 USD, je stále zřejmější, že bez ohledu na základní motivy má cenový tlak tendenci směřovat vzhůru. Zatímco přesný důvod může zůstat nepochopitelný, určité obchodní vzorce by mohly tento pohyb osvětlit.

Zajištění tvůrců trhu by mohlo vysvětlit nárůst OI

Jedním z pravděpodobných vysvětlení by mohlo být zapojení tvůrců trhu do provádění nákupních příkazů jménem významných klientů. To by vysvětlovalo počáteční nadšení na spotovém trhu i na futures na BTC, které hnalo cenu výše. Po počátečním prudkém nárůstu se tvůrci trhu plně zajistí, což eliminuje potřebu dalších nákupů a vede ke korekci ceny.

Během druhé fáze obchodu nedochází k žádnému dopadu na cenu bitcoinu, protože tvůrce trhu musí vyložit futures kontrakty na BTC a nakoupit spotový bitcoin. To má za následek snížení open interestu a může zklamat některé účastníky, kteří očekávali další nákupní horečku.

Než abychom každou „Bart“ formaci ukvapeně označili za manipulaci, je vhodné se ponořit do činnosti arbitrážních přepážek a pečlivě analyzovat míru financování futures na BTC, než učiníme unáhlené závěry. Pokud tedy neexistuje nadměrná poptávka po dlouhých pozicích s pákovým efektem, nemusí zvýšení open interestu nutně znamenat nákupní horečku, jako tomu bylo 18. září.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img