Omán zavede regulační rámec pro virtuální aktiva

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Úřad pro kapitálový trh (CMA), regulátor ománských finančních trhů, se snaží vytvořit nový regulační rámec pro odvětví virtuálních aktiv v tomto sultanátu.

Podle tiskové zprávy ze 14. února by nová pravidla zahrnovala dohled nad aktivitami virtuálních aktiv, licenční proces pro poskytovatele služeb virtuálních aktiv (VASP) a rámec pro identifikaci a zmírnění rizik obklopujících novou třídu aktiv. V oznámení se uvádí:

Cílem tohoto nového nařízení je vytvořit tržní režim pro virtuální aktiva, který zahrnuje pravidla zabraňující zneužívání trhu, včetně důkladného dohledu a mechanismů vymáhání.

Několik aktivit s virtuálními aktivy podle navrhovaných pokynů zahrnuje mimo jiné vydávání kryptografických aktiv, tokenů, produktů a služeb pro výměnu kryptoměn a počáteční nabídky mincí.

XReg Consulting Limited, konzultant pro politiku a regulaci virtuálních aktiv, a Said Al-Shahry and Partners, Advocates & Legal Consultants (SASLO), ománská právní firma, byli pověřeni, aby radili a pomáhali CMA při navrhování nového nařízení.

Regulátoři finančních trhů uvedli, že navrhovaný regulační rámec je v souladu s Ománskou vizí 2040, iniciativou k digitální transformaci ekonomiky země a zároveň přilákání globálních hráčů do Ománu.

Kritika centrální banky

Zatímco Omán se snaží získat pozici lídra v adopci virtuálních aktiv na Středním východě prostřednictvím navrhovaného regulačního dohledu, centrální banka země se zdá být ostražitější, alespoň pokud jde o kryptoměny.

V říjnu centrální banka Ománu (CBO) vyzvala občany, aby byli opatrní při transakcích s kryptoměnami, vzhledem k rizikům podvodů.

V opakovaných upozorněních CBO varovala, že ještě nemusí udělit licenci žádnému subjektu k obchodování s kryptoměnami v Ománu a že zákony o měnovém bankovnictví se nevztahují na žádné digitální nebo virtuální měny a činnosti zahrnující jejich použití.

Závěr

Varování však nezabránilo Ománcům držet aktiva a investovat do nich. Podle nedávného průzkumu Souq Analyst vlastní kryptoměny v zemi asi 65 000 obyvatel, tedy 1,9 % dospělé populace.

Studie zjistila, že 62 % místních obyvatel vlastní kryptoměny dlouhodobě, zatímco 25 % uvedlo, že digitální aktiva využívají k učení a vzdělávání. Zbytek uvedl, že používají kryptoměny pro každodenní obchodování.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img