[Odpolední zprávy] • Vietnam plánuje pilotní projekt CBDC prostřednictvím státních bank • a další články

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Navzdory minimálnímu objemu obchodů Bitcoin během víkendu skutečně přidal na hodnotě. Bitcoin v neděli vyrostl z přibližně 33 000 na 34 000 USD a včera pokračoval stále nahoru. To vyvrcholilo denním maximem těsně pod 34 800 USD. V tomto okamžiku však zasáhli medvědi a zabránili dalšímu růstu.

V následujících hodinách začala hodnota BTC klesat a ztratila více než 2 000 USD. V důsledku toho se cena BTC propadla na minimum kolem 32 600 USD. Od té doby se sice odrazila a získala zpět 33 000 USD, ale v 24hodinovém měřítku je Bitcoin stále o více než 3 % níže.

Pohyb napodobily i altcoiny. Ukázkovým příkladem je Ethereum, které během jednoho dne kleslo z 2 150 USD na 1 980 USD. Druhá největší kryptoměna tak poprvé po více než dvou týdnech prolomila hranici 2 000 USD. Nicméně ETH od tohoto poklesu také dobře zareagovalo a v současné době se nachází nad touto konkrétní úrovní. [1]

Technická analýza: BNB/USD – udrží Binance Coin klíčový support?

Kryptoměny

Britská policie zabavila další kryptoměny v hodnotě 250 milionů dolarů

Britská metropolitní policie dnes oznámila, že v rámci probíhajícího vyšetřování mezinárodního praní špinavých peněz zabavila kryptoměny v hodnotě téměř 180 milionů liber (asi 250 milionů USD).

Není jasné, kterých kryptoměn se zabavení týká. Policie odmítla sdělit, zda se jedná o Bitcoin, jak uváděly některé zpravodajské servery, nebo zda jde o jinou kryptoměnu. Nový zátah přichází po předchozím zabavení 114 milionů liber (150 milionů USD) v kryptoměně koncem minulého měsíce. [2a]

Čína zkoumá způsoby klasifikace trestných činů v oblasti kryptoměn

Šanghajská prokuratura uspořádala seminář, na kterém se sešli soudci, policisté, prokurátoři a vědci, aby diskutovali o tom, jak trestné činy související s kryptoměnami zapadají do současného čínského právního rámce.

Prokuratura v pondělí ve svém příspěvku uvedla, že v otázce kategorizace kryptoměn panovaly nejasnosti. Někteří je považují za data, zatímco jiní je považují za majetek, což by mohlo vést k různým obviněním z trestných činů krádeže, loupeže, podvodu a praní špinavých peněz.

Yu Haisong, vedoucí oddělení trestních případů výzkumného úřadu Nejvyššího soudu, na semináři uvedl, že virtuální aktiva mají povahu majetkových aktiv, ale že v zákoně zůstává nejasné, zda je lze skutečně klasifikovat jako majetek. [2b]

Banky, burzy, firmy

Gemini plánuje porazit Binance díky dodržování předpisů, chce se stát „nejrychlejší želvou“ v závodě

Spoluzakladatel burzy Gemini, Cameron Winklevoss, uvedl, že společnost očekává, že předstihne současnou největší kryptoburzu podle objemu, Binance, a předpovídá, že jejich důraz na dodržování předpisů zvítězí, protože regulační orgány stále více potírají neregulované burzy.

Komentáře přicházejí v době, kdy společnost Binance čelí rostoucímu tlaku regulačních orgánů, např. Financial Conduct Authority koncem června sdělil společnosti Binance, že nemá oprávnění vykonávat v zemi regulované činnosti. Následovala bankovní blokáda, když několik bank na vysoké úrovni omezilo aktivity svých zákazníků s burzou. [3a]

Potíže Binance pokračují, protože Clear Junction se stahuje

Společnost Binance se v posledních týdnech potýkala s řadou regulačních problémů. Po podobných krocích společností Barclays a Santander pozastavil svou činnost u Binance i hráč na poli platebního styku Clear Junction.

Financial Conduct Authority, neboli FCA, stojí v čele regulačního dohledu nad financemi ve Spojeném království. Ke konci června 2021 FCA rozhodl, že společnost Binance Markets Limited, neboli BML, musí zastavit své aktivity ve Spojeném království. Proti tomuto kroku FCA společnost Binance poznamenala, že BML je samostatnou jednotkou.

V návaznosti na zprávu FCA a další obavy regulačních orgánů, které se týkaly společnosti Binance, společnost Barclays pozastavila zákazníkům možnost používání platebních karet pro aktivity společnosti Binance. Následně se britská pobočka společnosti Santander rozhodla pozastavit interakci zákazníků s kryptoburzou. [3b]

CBDC, Regulace

Centrální banka UAE oznámila plán spuštění CBDC

Spojené arabské emiráty plánují zavést digitální měnu centrální banky již v roce 2023, jak uvádí Gulf News v plánu pro ekonomickou budoucnost státu v Perském zálivu. Tento plán na období 2023-2026 zahrnuje sedm cílů, včetně zavedení CBDC, s cílem zařadit SAE mezi deset nejlepších zemí světa v digitální transformaci finančního sektoru.

Klíčovým zaměřením budou řešení umělé inteligence a velkých dat v oblasti plateb a pojištění, která budou rovněž propojena se službou digitální identifikační infrastruktury země, UAE Pass, která občanům umožňuje přístup k více vládním službám pomocí jediné aplikace.

Gulf News rovněž informoval o zahájení průzkumu s názvem „Průzkum budoucích očekávání a potřeb partnerů“, který SAE pomůže při dosahování cíle „stát se nejlepší zemí na světě“, který si stanovily ke stoletému výročí 2071. Tohoto průzkumu, který se uskuteční 15. července, se lze již nyní zúčastnit online. [4a]

Vietnam plánuje pilotní projekt CBDC prostřednictvím státních bank

Podle vydání Nikkei Asia z 12. července 2021 vyplývá rozhodnutí vietnamské vlády prozkoumat vývoj CBDC z červnového rozhodnutí 942 premiéra Nguyen Xuan Phuc. Cílem strategie je v letech 2021 až 2025 vytvořit digitální vládu.

Binh Nguyen Thanh, koordinátor Fintech-Crypto Hubu při RMIT University Vietnam, prohlásil, že strategie růstu e-Governmentu by mohla usnadnit vybudování CBDC. Thanh rovněž navrhl, že vietnamská vláda by mohla sledovat probíhající iniciativy v oblasti digitálních měn v jiných zemích.

Thanh rovněž uvedl, že Vietnam pracuje na zřízení fintechového regulačního pískoviště, jehož součástí by mohl být pilotní projekt digitální měny. Na druhou stranu CBDC není náhradou za vietnamský dong. [4b]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: