[Odpolední zprávy] • Tesla spouští platby dogecoinem, cena vyskočila o 17 % • a další články

5
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Po posledním pondělním propadu ceny, kdy se primární kryptoměna poprvé po téměř čtyřech měsících propadla pod 40 000 USD, začalo aktivum celkem rychle získávat zpět svou hodnotu. Vyskočilo na 42 000 USD, než ho další cesta nahoru vyhnala ve středu na 44 000 USD, když USA oznámily nejvyšší čísla o míře inflace za posledních 40 let.

Po krátkém ústupu se BTC vrátil do ofenzivy a včera se vyšplhal na týdenní maximum 44 500 USD. Zde se však situace změnila, protože do hry tvrdě vstoupili medvědi. Místo aby bitcoin zamířil dále na sever, propadl se během několika hodin o více než 2 000 dolarů. K dnešnímu dni BTC získal zpět několik stovek dolarů, ale stále to znamená zhruba 3% ztrátu za den.

Altcoiny v poslední době napodobují výkonnost BTC a v posledních dvou dnech zaznamenaly výrazné zisky. Dnes je však krajina zcela odlišná. Ethereum se včera přiblížilo hranici 3 400 USD, ale 3% pokles srazil druhou největší kryptoměnu na necelých 3 300 USD. [1]

Technická analýza: XMR/USD – projev velké síly

Přehled trhu: Míří Bitcoin k 45 000 USD?!

Kryptoměny

Tether zmrazuje 150 milionů dolarů v USDT

Tether přidal na svou černou listinu další tři ETH adresy, na kterých se nachází stablecoin USDT v hodnotě více než 150 milionů dolarů.

Jako centralizovaná společnost může Tether na černou listinu zařadit adresy, o kterých se domnívá, že jsou zapojeny do trestné činnosti, praní špinavých peněz, nebo z jakéhokoli jiného důvodu, který si zvolí. Je to poprvé, co Tether zařadil adresu na černou listinu v roce 2022, ale v loňském roce na ni přidal 312 adres a od 28. listopadu 2017, kdy tak učinil poprvé, jich přidal již celkem 563.

Tether neprozradil, proč byly tři nové adresy zařazeny na černou listinu, nicméně využil své pravomoci a zařadil na černou listinu adresy, které se podílely na kybernetických útocích a vyšetřováních orgánů činných v trestním řízení. [2a]

Bitcoin hashrate na ATH, když Jack Dorsey potvrdil těžební systém Block

Hashrate Bitcoinu (BTC) se vrátil na historické maximum, přestože přišel o klíčového přispěvatele k hashrate. Mezitím, uprostřed nevýrazné cenové akce, generální ředitel společnosti Block Jack Dorsey potvrdil vytvoření otevřeného systému těžby Bitcoinu.

Prostor BTC nadále překvapuje a mate kritiky i fanatiky. Kazachstán, druhá nejdůležitější země pro těžbu BTC v síti, zažil minulý týden výpadek internetu kvůli občanským nepokojům. Hashrate však neochabla o více než 13,4 %, než se znovu shromáždila a dosáhla historických maxim.

Při včerejší kontrole ceny v rozmezí 42 000 USD dosáhla průměrná rychlost hašování 215 milionů terahashů za sekundu. [2b]

Banky, burzy, firmy

Tesla spouští platby dogecoinem, cena vyskočila o 17 %

Společnost Tesla poprvé umožnila BTC platby za vozy Tesla v březnu 2021. O necelé dva měsíce později pak tuto možnost stáhla, údajně proto, že Musk chce, aby bitcoiny byly zelenější. V říjnu však společnost v podání pro Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) předestřela obnovení kryptografických plateb.

Ještě minulý měsíc Musk uvedl, že Tesla bude brzy přijímat platby v dogecoinu. Nyní tento slib plní – platby v dogecoinech v internetovém obchodě Tesla byly spuštěny pro vybrané položky.

Podle údajů poskytovatele CoinGecko vzrostla cena Doge během 24 hodin o více než 17 % a prodává se za přibližně 0,199 USD, což je nejvyšší bod od 14. prosince. Objem obchodů za stejné období rovněž nabobtnal na přibližně 3,8 miliardy USD. [3a]

OpenSea překonává hranici jednoho milionu aktivních uživatelských peněženek

Tržní platforma OpenSea pro obchodování s NFT pokračuje v novém roce ve svém působivém vývoji a její adopce a obchodní metriky rostou. Obr dosáhl nového milníku v počtu aktivních uživatelů platformy.

Údaje společnosti Dune Analytics ve čtvrtek 13. ledna 2022 ukázaly, že OpenSea nyní překonala hranici jednoho milionu aktivních uživatelských peněženek na platformě. Tento milník je nejnovějším důkazem pokračujícího růstu OpenSea v prvních dnech roku 2022 poté, co se v loňském roce těšila masivní expanzi.

Čtvrteční zpráva přichází krátce po zprávách, že platforma od začátku roku 2022 zaznamenala objem obchodů přesahující 2 miliardy dolarů a mohla by být na cestě k novému historickému maximu, pokud jde o měsíční obchodní aktivitu. [3b]

CBDC, Regulace

Kandidátka Fedu hledá v Kongresu vodítko pro digitální dolar

Americký Federální rezervní systém odkládá rozhodnutí o zavedení digitální měny centrální banky (CBDC) na Kongres, uvedla Lael Brainard ve čtvrtek v bankovním výboru Senátu při slyšení o své nominaci na místopředsedkyni Fedu.

Republikánská senátorka Cynthia Lummis se zeptala, zda se kandidátka na místopředsedkyni domnívá, že by digitální dolar měl být k dispozici maloobchodním zákazníkům, jako je tomu u připravovaného čínského digitálního jüanu.

“Opravdu se v první řadě obracíme na Kongres a na administrativu, aby nám v této oblasti poskytly vodítko. Chceme se ujistit, že jsme provedli potřebný výzkum v oblasti politiky a technologií, abychom mohli pokročit, pokud Kongres rozhodne, že je důležité, abychom byli schopni v tomto ohledu konkurovat Číně.”

– odpověděla Brainard. [4a]

V loňském roce se v Pekingu uskutečnily transakce v digitálních jüanech v hodnotě 1,5 miliardy dolarů

Podle státních médií, která se odvolávají na oficiální údaje, zaznamenali obyvatelé Pekingu v roce 2021, po několika kolech kupónových akcí, transakce v digitálních jüanech v hodnotě 9,6 miliardy jüanů (1,5 miliardy USD).

Čína agresivně propaguje používání digitálních jüanů mezi širokou veřejností v rámci pilotního úsilí o testování jejich využití v různých platebních scénářích.

V loňském roce bylo uživatelům letecky rozesláno nejméně 53 milionů USD v digitálních jüanech, oficiálně známých jako e-CNY, ve zhruba dvou desítkách dávek v desítce měst, včetně těch, která hostí nadcházející zimní olympijské hry. [4b]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img