[Odpolední zprávy] • Revolut se stal obětí útoku sociálního inženýrství • a další články

5
(3)

Vítáme vás u dalšího přehledu kryptozpráv:

TRHY

Na bitcoin měly negativní dopad kroky amerického Fedu. Obchodoval se za 19 000 USD a před oznámením centrální banky vyskočil na 20 000 USD.

Během několika minut se však aktivum propadlo o téměř 2 000 USD. Vykreslilo tak nové tříměsíční minimum těsně nad 18 000 USD.

Nicméně býci se v tu chvíli vzchopili a vytlačili BTC na sever. Včera se dotkl 19 000 USD a dnes se dostal až na 19 500 USD. K aktuální chvíli ustoupil o několik set dolarů, ale stále stojí severně od 19 000 USD.

Altcoiny zažily několik poměrně turbulentních obchodních dní, zejména poté, co americký Federální rezervní systém zvýšil úrokovou sazbu o 75 bazických bodů.

Ethereum, kterému se od The Merge minulý týden nedařilo, se propadlo na několikaměsíční minimum kolem 1 200 USD. Poměrně rychle však začalo hodnotu obnovovat a odrazilo se na více než 1 300 USD. Další 4% nárůst za posledních 24 hodin vyhnal ETH na současných 1 330 USD. [1]

Technická analýza: 23.09.22 Analýza BTC/USD – Akciové trhy klesají, Bitcoin se drží

Kryptoměny, metaverse, NFT

Upgrade Cardana Vasil dokončuje první fázi

Dlouho očekávaný upgrade blockchainu Cardano, hard fork Vasil, úspěšně dokončil svou první fázi v pátek brzy ráno, jak uvedl provozovatel Cardana Input Output Global Hong Kong na své oficiální stránce na Twitteru.

Vasil přinese vylepšení sítě Cardano, díky čemuž bude lépe škálovatelná a zvýší se její efektivita a hospodárnost, uvedla společnost Input Output Global ve svém vlákně na Twitteru.

Cardano již dříve v průběhu roku několikrát odložilo upgrade s odvoláním na chyby a “velkou opatrnost”. Očekává se, že závěrečná fáze upgradu Vasil, nová verze platformy Cardano pro chytré smlouvy Plutus, vstoupí do “předprodukčního prostředí” v sobotu a poté se stane plně aktivní v řetězci 27. září. [2a]

Banky, burzy, firmy

Revolut se stal obětí útoku sociálního inženýrství

Na řadu přišla společnost Revolut. Další den, další únik dat v kryptosvětě. Zhruba před týdnem někdo v sídle společnosti naletěl podvodníkovi. Podle Revolutu měli hackeři přístup k datům “jen na krátkou dobu”. A únik se týkal pouze 0,16 % jejich klientů. Podle všeho se útočníci dostali k údajům 50 tisíc lidí. Navíc možná získali kontrolu nad webovými stránkami společnosti Revolut.

Bankovní licence společnosti je registrována v Litvě, takže Revolut incident nahlásil tamnímu Státnímu inspektorátu pro ochranu osobních údajů. Právě oni odhalili, že k útoku došlo prostřednictvím sociálního inženýrství. Společnost Revolut se k tomu nepřiznala. Litevský úřad pro ochranu osobních údajů také nabídl shrnutí případu, které obsahuje většinu faktů:

“Podle poskytnutých revidovaných informací mohly být během incidentu zasaženy údaje 50 150 zákazníků z celého světa (včetně 20 687 v Evropském hospodářském prostoru), jako jsou jména, adresy, e-maily, poštovní adresy, telefonní čísla, část údajů o platebních kartách (podle informací poskytnutých společností byla čísla karet maskována), údaje o účtech atd.”

[3a]

Společnost Compute North, která se zabývá těžbou BTC, vyhlásila bankrot

Společnost Compute North, která se zabývá hostováním těžby bitcoinů (BTC), podala žádost o vyhlášení bankrotu podle kapitoly 11. Tlak na firmu roste kvůli dopadům kryptozimy a rostoucím nákladům na energie. Odstoupil také generální ředitel firmy Dave Perrill, který však zůstane členem představenstva.

Společnost podala 22. září u amerického konkurzního soudu pro jižní okres Texasu návrh na vyhlášení konkurzu podle kapitoly 11, který nyní projednává soudce David Jones.

V rámci podání žádosti podle kapitoly 11 může firma stále pokračovat ve své činnosti, protože vypracovává plán na splacení závazků věřitelům. V podání je údajně uvedeno, že společnost Compute North dluží 200 věřitelům přibližně 500 milionů dolarů, zatímco její majetek má údajně hodnotu mezi 100 a 500 miliony dolarů. [3b]

CBDC, regulace

CTFC se obořila na “zjevnou regulaci vymáháním práva” v souvislosti s případem Ooki DAO

Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) vyvolala silnou kritiku komunity poté, co podala federální žalobu na vymáhání práva proti členům decentralizované autonomní organizace Ooki DAO kvůli porušení pravidel obchodování s digitálními aktivy.

Ve zprávě z 22. září CFTC uvedla, že podala a zároveň urovnala obvinění proti zakladatelům decentralizované obchodní platformy bZeroX Tomu Beanovi a Kyleovi Kistnerovi za jejich roli v “nezákonném nabízení pákových a maržových maloobchodních komoditních transakcí s digitálními aktivy”.

Komunita však vyvolala rozruch kvůli souběžnému občanskoprávnímu řízení o vymáhání práva proti přidružené organizaci bZeroX Ooki DAO a jejím členům, o níž tvrdí, že provozovala stejný softwarový protokol jako bZeroX poté, co jí byla předána kontrola, a tím “porušovala stejné zákony”. Donucovací opatření vyvolalo hněv řady kryptoprávníků a dokonce i komisaře CFTC s obavami, že vytvoří nespravedlivý regulační precedens. [4a]

Jihokorejské úřady zabavily 184 milionů dolarů v kryptoměnách proti nezaplaceným daním

Navzdory hlubokému zájmu jihokorejské vlády o technologie metaverse a web 3 uplatňuje země agresivní politiku, pokud jde o regulace a zdanění.

Jak ve čtvrtek informoval místní zpravodajský server Yonhap News, jihokorejský daňový úřad zabavil 260 miliard wonů (184,3 milionu USD) v kryptoměnách patřících neplatičům daní. Tuto částku však úřad zmrazil v časovém horizontu mezi lety 2021 až 2022.

Nejvyšší částka zabavená jednomu daňovému únikáři činí podle údajů poskytnutých zákonodárcem země Kin Sang Hoonem zejména 8,87 milionu dolarů. Ten uvedl, že obviněný držel kromě jiných kryptoaktiv také bitcoiny a XRP.

Stojí za zmínku, že kryptoburzy jsou podle implicitního pravidla v Jižní Koreji povinny poskytovat údaje o svých zákaznících daňovým úřadům. Stejně tak úřad od začátku letošního roku zasahuje proti daňovým únikům a zabavil kryptoaktiva v řádech milionů. [4b]

Nový britský zákon o kryptoměnách má za cíl bojovat proti “ziskům z podvodů, drog a kyberkriminality”

Spojené království představilo nový návrh zákona, který se zaměří na odstranění špinavých peněz z jeho ekonomiky. Cílem návrhu zákona je potlačit podvodnou činnost a praní špinavých peněz, na které se země již delší dobu zaměřuje.

Návrh zákona nazvaný The Economic Crime and Corporate Transparency Bill (Zákon o hospodářské kriminalitě a transparentnosti podniků) přináší řadu změn v tom, jakým způsobem musí být ve Spojeném království založena firma. Ti, kdo si ve Spojeném království zaregistrují společnost, budou muset mimo jiné ověřovat svou totožnost.

Jednou z těchto změn je skutečnost, že Companies House bude mít více pravomocí, s jejichž pomocí bude moci dohlížet na zakládání společností. Patří mezi ně možnost křížové kontroly údajů u veřejných a soukromých partnerů, jakož i hlášení podezřelých aktivit bezpečnostním agenturám a orgánům činným v trestním řízení. [4b]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img