[Odpolední zprávy] • Platforma Celsius pozastavuje výběry a převody • a další články

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

V pátek zveřejněná zpráva o inflaci v USA (rekordní meziroční nárůst o 8,6 %) odstartovala pokles bitcoinu, který během několika hodin nejprve klesl z 30 000 USD na 29 000 USD.

To, co se odehrálo (a nadále odehrává) v několika následujících dnech, je však podstatně prudší. Volný pád bitcoinu se zintenzivnil, když v sobotu aktivum kleslo na 27 000 USD a v neděli na 26 000 USD, což způsobilo likvidaci více než 500 milionů USD za dva dny po sobě.

Poslední propad ceny přišel před několika hodinami, kdy se BTC propadl pod 25 000 USD a spadl na vnitrodenní minimum 24 500 USD. Jedná se o nejnižší cenovou pozici, kterou kryptoměna zaznamenala od prosince 2020.

Jak už to tak bývá, když BTC zamíří tvrdě na jih, altcoiny také. Většina z nich byla během víkendu hluboko v červených číslech a v denním měřítku se stále propadaly.

ETH nadále zaznamenává nová minima. Před týdnem byla jeho cena více než 2 000 USD, ale od té doby ztratil přes 700 USD a nyní se obchoduje hluboko pod ATH 2018. Denní pokles o 15 % stlačil druhou největší kryptoměnu pod 1 300 USD. [1]

Technická analýza: BTC/USD – Pěkná mela, bitcoin nejvíce přeprodaný od roku 2018

Kryptoměny

Bomba s obtížností pro ETH se odkládá, ale přijetí sítě stále roste

Vývojáři sítě ETH se rozhodli odložit obtížnostní bombu, což je významný krok vedoucí k velmi očekávanému sjednocení. Zpoždění stanovili na dva měsíce, aby „měli jistotu, že před výběrem přesného termínu zpoždění a nasazení zkontrolují všechna čísla“, jak uvedl vývojář jádra Tim Beiko na Twitteru 11. června.

Bomba s obtížností bude opatřením, které má odradit těžaře ETH od udržování svých fyzických těžebních zařízení v chodu v době, kdy síť přechází z proof-of-work (PoW) na proof-of-stake (PoS).

Dramaticky zvýší obtížnost ověřování transakcí v síti pro těžaře, čímž sníží ziskovost těžařů PoW. Nakonec bude pro fyzické těžaře nemožné blok ověřit. Taková bomba je vlastnost sítě přidaná do kódu v roce 2016, kdy se tvořily plány na to, aby se z Merge stala Consensus Layer (dříve známá jako ETH 2.0). [2a]

Pensylvánský lékárník krmí tisíce bezdomovců pomocí kryptoměn

Pensylvánský lékárník Kenneth Kim vždycky „chtěl udělat něco s kryptoměnami“, co by „udělalo svět lepším místem“. V roce 2019 založil dnes známou neziskovou organizaci Crypto for the Homeless (CFTHL), registrovanou v New Jersey, která prostřednictvím digitálních měn nasytila více než 5 000 bezdomovců po celém světě.

Zatímco v letech 2018-2021 studoval farmacii na Temple University ve Filadelfii, Kim jen na své cestě mezi kampusem a domovem míjel desítky bezdomovců.

Přibližně v té době byl také uveden nový film Blade Runner 2049. Právě tehdy dostal Kim nápad využít krypto prostředky ke shromažďování a distribuci finančních prostředků na pomoc potřebným.

Dne 28. dubna 2019 Kim doručil první čtyři jídla bezdomovcům. O tři roky později tato organizace oslavila třetí výročí a díky darům v kryptoměnách a neúnavné síti dobrovolníků nakrmila tisíce lidí po celém světě. [2b]

Banky, burzy, firmy

Platforma Celsius pozastavuje výběry a převody

Kryptoměnová výpůjční platforma Celsius v neděli 12. června večer oznámila, že kvůli „extrémním tržním podmínkám“ pozastavuje výběry, swapy a převody mezi účty na své platformě.

„Toto opatření dnes přijímáme, abychom Celsius dostali do lepší pozice a mohli tak časem dostát svým závazkům v oblasti výběrů,“

– uvedla firma na blogu.

Společnost Celsius uvedla, že její rozhodnutí pozastavit výběry bylo učiněno za účelem „stabilizace likvidity a provozu“. Oznámení následuje po víkendovém poklesu cen kryptoměn a tvrzeních na sociálních sítích, že síť čelí krizi likvidity. Zda bude mít podobný dopad i na ostatní výpůjční platformy, se teprve uvidí. [3a]

Kryptobanka Custodia žaluje Federální rezervní systém za zpoždění schválení hlavního účtu

Kryptobanka Custodia podává žalobu na americký Federální rezervní systém za údajné zdržování schválení její žádosti o hlavní účet.

Podle nejnovějších soudních dokumentů žaluje Custodia Fed za to, že údajně více než rok a půl odmítal jednat o žádosti banky o hlavní účet, která by jí umožnila přímý přístup k Federálnímu rezervnímu systému.

Přímý přístup k Federálnímu rezervnímu systému by podle podání umožnil Custodii optimální fungování. V žalobě se rovněž uvádí, že zdržení brání společnosti Custodia v účasti na trhu, což poskytuje nespravedlivou výhodu již zavedeným finančním společnostem. [3b]

CBDC, Regulace

Indická kryptodaň je požehnáním v přestrojení, říká makléř

Indičtí investoři do kryptoměn měli štěstí poté, co únorové daňové oznámení omezilo obchodní aktivity před krachem trhu, řekl Nithin Kamath, zakladatel a generální ředitel online makléřské společnosti Zerodha.

Mnoho investorů v Indii snížilo svou expozici vůči kryptoměnám v naději, že se vyhnou placení vysokých daní nebo nedostatku likvidity. Indie od dubna 2022 zavedla 30% daň z příjmů z kryptoměn a od července další 1% daň odváděnou u zdroje (TDS) z transakcí nad 10 000 rupií (128 USD).

Faktory přispívající k nejistým tržním podmínkám prodloužily ztrátovou sérii bitcoinu v době, kdy americký Federální rezervní systém zvažuje další zvýšení úrokových sazeb s cílem zkrotit prudce rostoucí inflaci.

Guvernér Indické centrální banky (RBI) Šaktikanta Das uvedl, že centrální banka po pádu terra UST a LUNA oprávněně varuje před kryptoměnami. [4a]

Ministerstvo financí USA se chystá regulovat nehostované peněženky

V návaznosti na dvě pravidla navržená Sítí pro vymáhání finanční kriminality (FinCEN) v roce 2020, která prosazují hlášení transakcí u nehostovaných peněženek přesahujících 10 000 USD a zároveň nutí banky shromažďovat informace o zákazníkovi a jeho protistraně u každé transakce přesahující 3 000 USD zahrnující nehostovanou peněženku, potvrdil náměstek ministra financí USA Wally Adeyemo, že vládní agentura dosáhla pokroku.

Ve svém projevu na konferenci Consensus 2022 to Adeyemo potvrdil:

„Finanční instituce v zásadě potřebují vědět, s kým provádějí transakce a obchodují, aby se ujistily, že neprovádějí platby zločincům, sankcionovaným subjektům nebo jiným osobám. Pokud jde o nehostované peněženky, pracujeme na tom, abychom jim poskytli informace, které potřebují k tomu, aby se vyhnuly usnadňování těchto druhů nezákonných plateb.“

Zvýšená kontrola nehostovaných peněženek se objevila po uvalení sankcí na Ruskou federaci po její invazi na Ukrajinu. Důkazů o tom, že by Rusové používali kryptoměny k obcházení těchto sankcí, je však málo. [4b]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: