[Odpolední zprávy] • Kraken zavírá účty všem ruským uživatelům • a další články

4
(3)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítáme vás u dalšího přehledu kryptozpráv:

TRHY

Nejvýraznější cenový pohyb nastal minulý týden, kdy byl BTC odmítnut na úrovni 19 500 USD a medvědi jej poslali na jih k 18 600 USD. To se stalo nejnižším cenovým bodem za posledních zhruba devět dní.

Na tento pokles však aktivum reagovalo dobře a odrazilo se až nad 19 000 USD. S příchodem víkendu se BTC opět uklidnil, podobně jako v předchozím případě. Nedostatek významných objemů obchodování znamenal, že se během celého víkendu téměř nic nepohnulo, a bitcoin se zastavil na 19 000 USD.

Situace se začala měnit brzy ráno pondělí, kdy BTC poprvé po několika dnech vypumpoval na 19 600 USD. Scénář se však ještě jednou opakoval, což znamenalo nové odmítnutí, které jej srazilo zpět na úroveň těsně nad 19 000 USD.

Většina altcoinů se dnes také pokusila dostat dopředu, ale většina z nich byla zatlačena zase zpět. Ethereum například vyskočilo na více než 1 350 USD, což bylo jeho vlastní několikadenní maximum. Přestože od té doby mírně ustoupilo, ETH se stále obchoduje vysoko nad 1 300 USD poté, co se několik dní snažilo tuto úroveň získat zpět. [1]

Technická analýza: BTC/USD – Argumenty pro bear market

Kryptoměny, metaverse, NFT

Cardano NFT objem dosahuje nového ATH

Údaje ukazují, že celkový objem NFT na bázi Cardana dosáhl nového historického maxima poté, co za posledních deset dní prudce vzrostl o více než 300 %.

Denní objem NFT na platformě Cardano dosáhl nového ATH na úrovni 4 milionů ADA
Poté, co v posledních několika měsících zůstávaly objemy 24 hodin na tržištích s nezaměnitelnými tokeny ADA na nízké úrovni, zaznamenaly v uplynulém měsíci výrazný vzestup.

“Objem obchodování” je metrika, která měří celkové množství NFT obchodovaných na tržištích v daný den.

Nové maximum této metriky | Zdroj: OpenCNFT
[2a]

Růst podílu stablecoinu na trhu rozpoutal “druhou velkou stablecoinovou válku”

Generální ředitel společnosti TX Sam Bankman-Fried (SBF) uvedl, že vzestup stablecoinu Binance USD (BUSD) by mohl vyvolat “druhou velkou stablecoinovou válku” vzhledem k tomu, jak rychle jeho tržní kapitalizace v posledních měsících vzrostla.

Nedávné komentáře Bankman-Frieda přicházejí měsíc poté, co společnost Binance 6. září prosadila plány na automatickou konverzi řady stablecoinů podporovaných na její burze na BUSD, od té doby podíl BUSD na celkovém trhu stablecoinů roste.

Podle agregátoru kryptografických dat Coin Metrics vzrostl podíl BUSD na celkovém trhu stablecoinů z 10,01 % 7. září na 15,48 % 22. října. Tržní kapitalizace BUSD mezitím za posledních 30 dní vzrostla o 3,3 % na 21,7 miliardy USD, přičemž stablecoin zaostává pouze za Tether USD (USDT) s 68,4 miliardy USD a USD Coin ( USDC ) na 43,9 miliardy USD. [2b]

Banky, burzy, firmy

Kraken zavírá účty všem ruským uživatelům

Americká kryptoburza Kraken se připojila k seznamu platforem, které omezují služby pro ruské spotřebitele. Rozhodnutí je důsledkem nejnovějších sankcí, které uvalila Evropská unie (EU).

Kalifornská burza Kraken zpočátku odmítala následovat tento příklad. Před několika měsíci její bývalý generální ředitel, Jesse Powell, tvrdil, že “bitcoin je ztělesněním libertariánských hodnot”, a proto firma nebude omezovat ruské uživatele, aniž by to “vyžadoval zákon”.

Začátkem tohoto měsíce se však situace změnila, když EU uvalila na Rusko další balík sankcí. Ty zahrnovaly zákaz všech kryptoměnových transakcí mezi Rusy a evropskými poskytovateli peněženek, což společnost Kraken přimělo k obratu.

V nedávném e-mailu společnost informovala, že uzavře účty všem ruským klientům. Ti si však budou moci své prostředky vybrat. [3a]

CBDC, regulace

Japan Credit Bureau provede interní testy CBDC pro zúčtování

Japonská společnost vydávající kreditní karty JCB Co. Ltd. pracuje podle zpráv ze země na experimentech s infrastrukturou pro digitální měnu centrální banky (CBDC). Společnost uvedla, že připraví vlastní digitální měnu, která bude napodobovat fungování plánované CBDC v zemi. Cílem je otestovat, zda by CBDC mohla být použita k vypořádání v rámci stávajících systémů kreditních karet.

JCB se zaměří na takové aspekty, jako zda by CBDC mohl být používán pro každodenní dotykové platby. To jí pomůže připravit se na nevyhnutelné spuštění CBDC, na kterém japonská vláda soustředěně pracuje. Jedním z testovacích případů budou restaurace v Tokiu. Zaměstnanci společnosti budou provádět nákupy, aby zjistili, zda je infrastruktura spolehlivá v běžně používaném scénáři.

Společnost pracuje také na dalších aplikacích této technologie. Zvýšila své úsilí v oblasti webu3, včetně iniciativ souvisejících s metaverse. JCB spolupracuje s JP Games a Fujitsu na vytvoření modelu, který si uvědomuje, že jde v podstatě o decentralizovaný identifikátor. Toto úsilí se rovněž zaměřilo na interoperabilitu s trhy NFT. [4a]

Krypto velryby v Jižní Koreji budou pod dohledem, aby se zabránilo praní špinavých peněz

Jihokorejská Komise pro finanční služby oznámila nová pravidla pro trh s kryptoměnami, která nařizují sledování držitelů kryptoměn, kteří mají v této třídě aktiv více než 100 milionů wonů (347 000 USD). Jedná se o snahu zajistit, aby nedocházelo k praní špinavých peněz, což je jeden z mnoha kroků, které finanční regulátor podniká k prosazení AML.

Uvádí, že “čím větší podíl, tím vyšší riziko praní špinavých peněz”, a domnívá se, že zejména stablecoiny mohou být využívány ke kriminálním účelům. Ve zprávě se píše:

“V případě samostatně kótovaného virtuálního aktiva je možné, že nesplňovalo kritéria pro kótování ostatních provozovatelů virtuálních aktiv, a lze vyhodnotit, že riziko praní špinavých peněz provozovatelů virtuálních aktiv s vysokým podílem virtuálního aktiva je vysoké.”

Jedná se o další krok FSC k prosazení některých pravidel na trhu. Krach ekosystému Terra rozbouřil zemi. Úředníci nyní zdvojnásobili své úsilí o zajištění ochrany investorů. [4b]

Pouze čtvrtina Australanů podporuje vydání CBDC

Podle nedávného průzkumu, který zveřejnila globální společnost Morning Consult, podporuje vydání digitální měny centrální banky (CBDC) pouze čtvrtina Australanů. Pouze 5 % Australanů, kteří se průzkumu zúčastnili, by takovou iniciativu “rozhodně” podpořilo.

Pozoruhodné je, že podpora emise CBDC je výrazně vyšší na rozvíjejících se trzích. Například 61 % Kolumbijců by si přálo, aby jejich vláda vydala CBDC. Šedesát šest procent Indů by takovou iniciativu rovněž podpořilo. Nejnižší podporu mají CBDC v Japonsku: takovou iniciativu by podpořila pouze 3 % tamních obyvatel.

Takový rozdíl může být způsoben tím, že lidé z rozvojových zemí mají omezený přístup k tradičním bankovním službám, a proto mnozí považují CBDC za nástroj podpory finanční inkluze. [4c]

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img