[Odpolední zprávy] • Cardano a XRP porazily celou tržní kapitalizaci Coinbase • a další články

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Vítejte u dnešního přehledu kryptozpráv:

TRHY

Dá se říct, že primární kryptoměna má lepší časy za sebou. Je to necelý týden, kdy atakovala hranici 40 000 USD, ale na plné čáře neuspěla. Poté, co zůstala těsně nad touto úrovní, se trh propadl a BTC vedl nepříznivý trend.

Nejprve se aktivum propadlo o 4 000 USD a ocitlo se na několikatýdenním minimu pod 36 000 USD. To byl sice sám o sobě bolestivý pokles ceny, ale byl to jen začátek. O několik hodin později medvědi zatlačili na jih ještě jednou a bitcoin se propadl na 33 000 USD.

Situace se včera opět změnila k horšímu, když BTC ztratil více než 3 000 USD a poprvé od loňského července klesl pod 30 000 USD. To znamená, že se za zhruba čtyři dny propadl o 10 000 USD. BTC se pokusil zotavit a vyskočil na 32 500 USD, ale to bylo pouze krátkodobé. Od této chvíle bitcoin bojuje s cenou kolem 31 000 USD.

Přestože hodnota bitcoinu v posledních dnech prudce klesá (podobně jako zbytek trhu), ethereum je na tom dnes o něco lépe a vidíme o něco skromnější pokles o 2 %. Po včerejším propadu na 2 200 USD se aktuálně pohybuje kolem 2 350 USD. [1]

Technická analýza: BTC/USD – Trh nám zkoprněl

Kryptoměny

Cardano a XRP porazily celou tržní kapitalizaci Coinbase

Po odhalení výsledků hospodaření společnosti v 1. čtvrtletí roku 2022 vidíme, že akcie Coinbase masivně klesly, protože společnost vykázala za čtvrtletí čistou ztrátu 430 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že se cena akcií společnosti během posledních několika hodin propadla o více než 12 %, tržní kapitalizaci jedné z největších burz na světě nyní porážejí projekty, jako je třeba cardano.

Podle CoinMarketCap se celková tržní kapitalizace cardano (ADA) nyní pohybuje na úrovni přibližně 20,8 miliardy dolarů a kapitalizace Coinbase je nyní na úrovni 19 miliard dolarů, kdy se ještě před týdnem blížila téměř 40 miliardám dolarů.

Cardano není jedinou kryptoměnou, která poráží jednu z největších platforem pro obchodování s kryptoměnami na světě, protože i tržní kapitalizace XRP ve výši 24 miliard dolarů rovněž překonává Coinbase. [2a]

UST Stablecoin přes noc klesá na 0.3 USD, tržní problémy Terra pokračují

Nativní algoritmický stablecoin sítě Terra terraUSD (UST) se za posledních 24 hodin propadl o více než 45 %.

Ve středu ráno se podle údajů společnosti CoinMarketCap propadl až na 0,2998 USD. V současné době se obchoduje kolem 0,50 USD za minci, tedy hluboko pod hranicí 1 USD. Pokud jde o tržní hodnotu, stablecoin od 9. května 2022 ztratil více než 11 miliard dolarů.

Dnes je tržní kapitalizace UST něco málo přes 7 miliard dolarů, což z něj dělá pátý největší stablecoin na trhu (zdaleka ne třetí místo, na které se dostal v měsíci dubnu). [2b]

Banky, burzy, firmy

CEO společnosti Coinbase: „Neformální nátlak“ indické centrální banky narušil platby

Pouhé tři dny po debutu na indickém trhu přestala kryptoburza Coinbase se sídlem ve Spojených státech náhle používat rozhraní UPI (United Payments Interface), nejoblíbenější platební službu v regionu. Generální ředitel společnosti Coinbase Brian Armstrong později prozradil, že k přerušení služby došlo v důsledku „neformálního tlaku“ ze strany indické centrální banky.

Během hovoru k čtvrtletním výsledkům společnosti Coinbase za rok 2022 Armstrong hovořil o plánech globální expanze společnosti a zároveň uznal roli Coinbase při zahájení konverzace s regulačními orgány v souvislosti s přijetím kryptoměn. Na otázku ohledně dopadu nedávného narušení souvisejícího s nabídkou platebních služeb v Indii Armstrong uvedl:

„Takže několik dní po spuštění jsme nakonec UPI deaktivovali kvůli neformálnímu tlaku ze strany Indické rezervní banky (RBI), což je jakýsi ekvivalent tamního ministerstva financí.“

[3a]

Korejské kryptoburzy vydávají varování před obchodováním s lunou

Hlavní jihokorejské burzy vydaly varování před obchodováním s kryptoměnou luna (LUNA) v návaznosti na současný pokles ceny této kryptoměny.

Cena Luny se za posledních 24 obchodních období propadla o 87 % a z dubnového historického maxima 119 USD se propadla o 96 %.

Coinone, jedna ze čtyř „velkých“ kryptoburz v Jižní Koreji, pozastavila obchodování s lunou s odkazem na její náhlý cenový propad. Korbit a Bithumb vydaly „určená investiční varování“ ohledně této mince s odkazem na podobné obavy. [3b]

CBDC, Regulace

Izraelská centrální banka ještě nerozhodla o pokračování CBDC navzdory veřejnosti

Diskuse o vytvoření digitálního šekelu probíhají již od roku 2017, ale centrální banka se jím začala vážně zabývat až v roce 2021, kdy začala zkoumat jeho potenciál.

Veřejnost věří, že projekt digitálního šekelu pomůže ekonomice tím, že sníží používání hotovosti a zlepší finanční technologie. Centrální banka obdržela 33 odpovědí na svou žádost o vyjádření veřejnosti k tomuto plánu, přičemž 17 odpovědí bylo od fintech společností.

Centrální banka také poznamenala, že mezi respondenty existují rozdíly v otázce ochrany soukromí, přičemž někteří si přejí úplnou anonymitu. Jiní naopak tvrdí, že by měla podléhat pravidlům proti praní špinavých peněz. [4a]

Jamajka letos v létě spustí CBDC

Po úspěšném pilotním programu bude digitální měna jamajské centrální banky veřejně dostupná letos v létě, uvedl guvernér jamajské centrální banky Richard Byles v rozhovoru pro Blockworks.

CBDC, známá jako Jamajská digitální burza neboli Jam-Dex, má podle Bylese usnadnit život podnikatelům a spotřebitelům. Jamajská ekonomika je založena především na hotovosti a digitální jamajský dolar nabízí bezpečnější a pohodlnější alternativu.

Jamajka poprvé oznámila pilotní program Jam-Dex v roce 2021 s heslem „žádná hotovost, žádný problém“. [4b]

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
:))
Hodnocení článku :
     

Tak jsem se dočkal. Konečně článek,co má hlavu a patu s přínosem pro druhé.
Děkuji autorce 🙂

Reklama: