Od přechodu na proof-of-stake zaznamenala cena Etherea nové minimum oproti bitcoinu

5
(7)

Cena Etherea (ETH) zaznamenala od počátku roku 2023 v dolarovém vyjádření 36% nárůst. Toto oživení je však poměrně skromné. A to i vzhledem k tomu, že ETH se v současnosti obchoduje 66 % pod svým maximem z listopadu 2021. Tehdy se investoři do něj mohli těšit z cenovky kolem 4 870 USD.

Ethereum vs. Bitcoin: klesající trend trvá již 14 měsíců

Dne 20. září Ether dosáhl nejnižší úrovně vůči bitcoinu za posledních 14 měsíců. Tím také došlo k porušení kritické podpory 0,06 BTC. To vyvolalo mezi investory do ETH otázky o faktorech stojících za tímto poklesem ceny a o tom, co bude zapotřebí ke zvrácení trendu.

Kupci ETH vkládali největší naděje do vylepšení protokolu, které výrazně snížilo potřebu emise nových mincí, když síť přešla na konsensuální mechanismus proof-of-stake. Tyto naděje se naplnily v polovině září 2022, což vedlo k roční míře emise pouhých 0,25 % nabídky. Tato transformace byla v souladu s vizí komunity Ethereum o “ultrasound penězích”.

Následná aktualizace Shapella navíc umožnila výběry z nativního protokolu stakingu, čímž se vyřešila hlavní obava investorů. Dříve byly jak vklady (minimálně 32 ETH), tak výnosy z účasti na konsensu sítě uzamčeny na dobu neurčitou.

Důvěra mezi nadšenci Etherea rostla, protože tyto významné překážky byly překonány s minimálními problémy. Očekávali, že cena ETH překročí 2 000 USD, což se 14. dubna naplnilo. Tento optimismus však neměl dlouhého trvání, protože cena ETH se o pouhý týden později propadla zpět na úroveň 1 850 USD.

Pozornost si určitě zaslouží skutečnost, že místo vybírání uzamčených ETH, činil za 30 dní čistý příliv 3,1 milionu ETH, což překonalo i ta nejoptimističtější očekávání.

Vzhledem k tomu, že plánovaný vývoj sítě Ethereum obecně probíhá podle plánu (i když s obvyklými zpožděními), musí nyní investoři prozkoumat další potenciální katalyzátory, které by mohly zvrátit současný klesající trend ceny ETH vůči BTC.

Vnější faktory představují pro cenu ETH důležité spouštěče

Jeden z těchto potenciálních katalyzátorů spočívá v probíhající právní bitvě mezi společností Ripple (dříve Ripple Labs) a americkou Komisí pro cenné papíry. Výsledek sporu by mohl významně ovlivnit dynamiku ceny Etheru.

Komise pro cenné papíry tvrdí, že prodej drobným investorům představuje nabídku cenných papírů. V červenci však soudkyně Analisa Torresová rozhodla, že XRP obecně nelze podle směrnic SEC považovat za cenný papír, zejména pokud je distribuován prostřednictvím burzy.

Jak poznamenal “americký právník a Bitcoiner” Bryan Jacoutot na sociální síti X (dříve Twitter). Ethereum Foundation zůstává vystavena riziku kvůli předprodeji ETH směřujícímu k institucionálním investorům a podléhajícímu lock-up období.

Podle něj, i kdyby Ripple dosáhl příznivého výsledku, rizika pro Ethereum by to okamžitě nezmírnilo. Nicméně je nepopiratelné, že regulatorní nejistota obklopující prvotní nabídku mincí (ICO) Etheru zůstává pro investory zdrojem obav.

Dne 20. září vykázala adresa Etherea spojená s érou ICO první aktivitu, když převedla 32,1 ETH (v té době v hodnotě 52 000 USD) přímo na Coinbase. Tento dodatečný pohyb jen posílil obavy regulátorů. Neexistují totiž žádné zjevné pobídky pro adresy, které zůstaly nečinné po dobu čtyř až osmi let, aby se v tomto konkrétním bodě tržního cyklu odprodaly.

Mimochodem podobná událost se odehrála na adrese spojené s Vitalikem Buterinem. Z té bylo 19. září posláno 300 EHT (v té době v hodnotě 490 000 $) na burzu Kraken.

Pozitivní zprávy dávají investorům do Etherea naději

Ethereum se dočkalo několika pozitivních překvapení. Například nečekané žádosti o vytvoření spotového ETH fondu obchodovaného na burze. Tu 6. září podaly společnosti ARK Invest a 21Shares. Tento vývoj snížil rizika spojená s nadměrnou institucionální koncentrací v bitcoinu, zejména pokud bude ETF schválen.

Kromě toho Canto, nativní blockchain pro 1. vrstvu Cosmos, oznámil 18. září své rozšíření na 2. vrstvu Etherea. Tento projekt se zaměřuje především na přenesení tradičních financí do ekosystému Etherea.

I primární konkurenti Etherea v sektoru decentralizovaných aplikací, jmenovitě Solana a BNB Chain, čelí podobným rizikům týkajícím se ICO a regulací cenných papírů. Z tohoto důvodu je proto nepravděpodobné, že by zpochybnili dominanci Etherea, pokud jde o celkovou uzamčenou hodnotu a objemy obchodů.

Závěr

Od přechodu ETH na proof of stake si někteří slibovali velké věci. Dokonce se mluvilo o možném flippeningu. Jak ovšem ukazují aktuální data, ve srovnání s bitcoinem Ethereum zatím neustále ztrácí.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img