Obtížnost těžby Bitcoinu přesáhla 80 bilionů

2.8
(5)

Obtížnost těžby bitcoinu, která měří jak složité je vyřešit kryptografické hádanky používané v procesu těžby, překročila v pátek 16. února 80 bilionů. Při automatickém přizpůsobení 15. února se obtížnost zvýšila o více než osm procent.

Podle serveru BTC.com dosáhl hashrate sítě, který měří celkový výpočetní výkon využívaný těžaři, 562,81 exahashe za sekundu (EH/s) a těžební obtížnost dosáhla rekordních 81,73 bilionu. Těžební obtížnost bitcoinu od ledna 2023 neustále roste a očekává se, že v příštích několika měsících dosáhne 100 bilionů. V konsensuálním mechanismu proof-of-work vyšší obtížnost znamená, že těžaři potřebují k nalezení správného hashe větší výpočetní výkon a energii. Za poslední rok se obtížnost bitcoinu více než zdvojnásobila.

Předvečer halvingu: Jak ovlivní těžaře?

Odměny za těžbu bitcoinu se v dubnu sníží na polovinu v rámci takzvaného halvingu. Jako protiinflační opatření, programátor či programátoři zakomponovali toto snížení do struktury bitcoinu tak, aby se událo přibližně každé čtyři roky. Naposledy se odměna za těžbu snížila na polovinu v květnu 2020.

Odměna za vytěžený blok se během nadcházejícího půlení sníží z 6,25 BTC na 3,125 BTC. Tato změna by mohla vést k nižšímu hashrate, jelikož méně efektivní těžaři by mohli mít problémy pokrýt své náklady a raději tak odpojí své těžební stroje.

To pravděpodobně způsobí pokles obtížnosti těžby bitcoinu, protože síť si klade za cíl udržet stálou produkci bloků každých 10 minut. Podle analytiků společnosti Galaxy Digital by až 20 % současného hashrate mohlo být po halvingu odpojeno a v provozu by zůstaly jen ty nejefektivnější těžební zařízení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img