Obtížnost těžby bitcoinu klesla na nejnižší úroveň od března, brzy ale opět poroste

4.9
(10)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Algoritmus těžby bitcoinů se snaží udržet průměrný čas vytěžení jednoho bloku na deseti minutách. V momentě, kdy se do sítě připojí více zařízení a její výkon roste, dojde i ke zvýšení obtížnosti těžby a zase naopak. Většinu času hodnota roste, ale teď se vrátila na úroveň z letošního března.

Obtížnost těžby nejen bitcoinu určujeme v hashrate, která říká kolik odhadů je zapotřebí k vytěžení bloku. Tento hashrate se aktualizuje každých 2 016 bloků (cca každé dva týdny) a historicky by šlo říci že většinou roste. Těsně po halvingu se dostala hodnota na historické maximum 88,10 TH/s. Pak následoval pokles a v současnosti se hodnota vrátila na úrovně z března letošního roku.

Těžaři vyměňují zařízení za novější typy

To samozřejmě přímo souvisí s aktuálním chováním těžařů. Po halvingu se totiž odměna za vytěžený blok propadla na polovinu a efektivita některých strojů se tak dostala značně do červených čísel. Je proto potřeba některé stroje odpojit od sítě a nahradit je za za novější modely. Ve Spojených státech aktuálně probíhá asi 40 % těžby a náklady na energii se tam pohybují kolem 0,08 USD/kWh.

Aby oblíbený Antminer S19J Pro byl ziskový, tak se musí cena bitcoinu pohybovat nad 69 802 USD. Pro novější verzi S21 Pro se dostáváme na ziskovost již na 35 492 USD. Při současné ceně bitcoinu kolem 57 000 USD se tedy v USA bez nějaké energetické dotace nevyplatí na S19J Pro těžit.

Obtížnost těžby bitcoinu již brzy opět poroste

Kde jsou ty časy, kde se v roce 2014 obtížnost pohybovala kolem 1,1 gigahashe za sekundu a tak i těžba na domácím počítači mohla být zisková. Na tyto hodnoty se již asi nikdy nevrátíme. Aktuálně se obtížnost pohybuje na 79,50 TH/s a blok je v průměru vytěžen každých 9,83 minuty. Čas pod deset minut značí, že při dalším přepočtu (cca za 6 dní) dojde ke zvýšení. Předpokládá se navýšení o 1,69 % na 80,84 TH/s.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za pěkný a přehledný článek k pro mě jednoznačně nejdůležitějšímu tématu bitcoinu. Konstrukce navržená Satoshim – tedy postupná náhrada odměny za těžbu odměnou za transakce nefunguje – stále je drtivá většina odměn těžařů poplatek za vytěžení a odměna za transakce je naprosto marginální. Na tom se těžko něco změní – lidé nebudou chtít bitcoinem platit, budou si ho chtít šetřit aby na něm vydělali. Navíc při použití na běžné, i drobné platby je poplatek cca 1 USD u každé transakce docela nevýhodný. LN problém nijak zásadně neřeší – je centralizovaný a stejně nijak extra výhodné poplatky těžařům už z principu nepřinese.
Článek ale vcelku dobře ilustruje, že se nejedná o akutní problém. Tedy je-li cena cca 35tis USD věrohodná. Ostatně proč ne, navíc se dá předpokládat že budou vznikat ještě efektivnější antminery a velcí těžaři se dokážou dostat na nižší ceny za elektřinu než nyní.
Tento ani příští halving asi kolaps bitcoinu nezpůsobí, ale co ty další? Opravdu se dá očekávat, že se najdou kupující kteří budou cca každé 4 roky platit dvojnásobnou cenu za minci BTC? Samozřemně nárůst rozložený v onom období se nám může zdát reálný vzhledem k cenové historii bitcoinu, ale musíme si uvědomit, že ten rostl doslova od 0 a nyní to už jsou opravdu veliké částky.
Zajímá mne názor autora na budocnost bitcoinu v dlouhém výhledu. Je to zkušený obchodník, jeho články jsou zajímavé. Je vidět, že se zajímá o TA, která ho jistě i baví. Při obchodování vždy používá stoploss. Je to tedy čistě tradingový přístup. Já se na to dívám z pohledu hodnotového investora, tedy něco jako Warren Buffet 😀 „pokud nechcete akcii držet 10 let, neměl byste ji držet ani 10minut“. Kdo používá stoploss, nevěří aktivu :D.
Jaký má autor článku názor na lidi, kteři si opravdu spoří do bitcoinu, ať už DCA nebo nějakou podobnou sofistikovanější formou? Opravdu vidí v bictoinu digitální zlato, které bude dlouhodobě věčně růst (jako to fyzické) nebo to vidí jinak?
Moc díky za případnou odpověď.
Ještě připojím vlastní názor/pohled do budoucna:
bitcoin se určitě nestane tím k čemu byl navržen – P2P měna pro běžné lidi a běžné transakce bez kontroly centální instituce. Jako digitální zlato navržen nebyl, ale za určitých okolností by se něčím podobným stát mohl, budou-li to tak chtít významní a bohatí lidé kteří stojí v zákulisí bitcoinu, tradičních financí a administrativiy USA. Možná by v daleké budoucnosti opravdu mohl nahradit USD, jak už uvedl Jack Dorsey. Je ale otázka, jestli to takhle chceme – nebude to jen jiné CBDC se zastropovaným množstvím?

JanH

Dekuje za clanek a dekujeme za otazky Fantoma na pana Pošvice a odpovědi

Fantom

Díky moc za odpovědi. V bodech 2 a 3 jste mne velice překvapil a současně asi i potěšil většinu čtenářů kryptomagazínu. „Vylepšené DCA“ je i podle mne ideální pro investování, akorát je tu potřeba naprostá důvěra v podkladové aktivum. Potom se člověk totiž při hlubších propadech nemusí bát, ale naopak rád přikupuje.
Rozhodující je pro budoucnost bitcoinu samozřejmě bod 1.
Zkusil jsem si udělat výpočet na základě cenových hladin a fenoménu halvingu od roku 2016 s predikcí do budoucnosti. Původně se záměrem Vaši hypotézu vyvrátit. No při zachování trendu jsem se (pro mne překvapivě) dostal na 1,5 mil USD již po halvingu v roce 2032 a po halvingu roku 2044 kdy odměna těžařů klesne pod 0,1 BTC za blok mám hodnotu jedné mince bitcoinu za cca 1,9 mil USD. Pro zajímavost – nárůst za cca 12let jen 0,4 mil USD. No prostě digitální zlato a snižující se volatilita. 🙂
Tedy trend v rámci cyklů by fungoval, ale problém je v tom, zda to je možné takto projektovat-jsou tam jen 2 plnohodnotné halvingy a jejich vliv-pro určení trendu nic moc. Očekávám, že rozhodnou následující roky. Aby to, co jsem zde popsal mohlo platit, je nutné aby nové ATH v tomto cyklu dosáhlo na hodnotu cca 400tis USD za minci. Pokud se to nestane a nové ATH do halvingu 2028 bude méně než 150k nebo dokonce už bylo, tak tento model fungovat nebude.
Stejně tak Rainbow graf – dlouhodobě se pohybujeme ve studených barvách a pokud cena neprorazí z posledních barevných pásem tak se tato predikce nepotvrdí. Ostatně se obávám, že cena BTC z duhy nakonec vypadne.
A ještě je tu jeden veliký problém, který jsem předtím nezmínil a to je zásadní ohrožení decentralizace – těžba bude směřovat ke slučování těžebních společností až některé jejich seskupení získá většinu hashrate. To je veliká hrozba. Očekávám, že i zde bude BR hrát velikou roli. Těžba, zásoba mincí, burzy, regulátoři, legislativa. Vlastně vše má BR pod kontrolou. Je to dobře nebo naopak? Až čas ukáže.
Každopádně ještě jednou děkuju za odpovědi, vždy si zde rád podiskutuji a je dobře když diskutujcí přidají ke svému názoru i argument proč by to tak podle nich mělo být.

spot_img