Nvidia hlásí 265% nárůst příjmů

4.8
(5)

Společnost Nvidia oznámila výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí. Ty výrazně překonaly prognózy Wall Street ohledně zisku a tržeb. Společnost navíc uvedla, že tržby v aktuálním čtvrtletí budou lepší, než se očekávalo, a to i navzdory zvýšeným očekáváním ohledně masivního růstu.

Výsledky společnosti Nvidia překonaly odhady Wall Street

Výsledky za 4. čtvrtletí překonaly očekávání trhu nejen na úrovni tržeb, ale také z pohledu zisku na akcii.

  • Zisk na akcii: 5,16 USD oproti očekávaným 4,64 USD.
  • Tržby: 22,10 miliardy USD oproti očekávaným 20,62 miliardy USD.

V aktuálním čtvrtletí pak Nvidia očekává tržby ve výši 24,0 miliardy dolarů. Analytici čekávali 5,00 USD na akcii při tržbách 22,17 miliardy USD.

Nvidia v centru zájmu čipů pro AI

Nvidia v poslední době těží především z posedlosti technologického průmyslu velkými modely umělé inteligence, které jsou vyvíjeny na drahých grafických procesorech společnosti pro servery. Generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang se v telefonátu s analytiky zabýval obavami investorů, že společnost nemusí být schopna udržet tento růst nebo úroveň tržeb po celý rok.

Z fundamentálního hlediska jsou podmínky pro pokračující růst v roce 2025 a v dalších letech vynikající.

Poptávka po grafických procesorech společnosti podle něj zůstane vysoká. A to zejména díky generativní umělé inteligenci a celoplošnému přechodu od centrálních procesorů k akcelerátorům, které Nvidia vyrábí.

Nvidia vykázala za čtvrtletí čistý zisk 12,29 miliardy dolarů, tedy 4,93 dolaru na akcii, což je o 769 % více než loni, kdy činil 1,41 miliardy dolarů, respektive 57 centů na akcii.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Celkové příjmy společnosti Nvidia vzrostly o 265 % oproti předchozímu roku. Zejména na základě silného prodeje čipů pro servery s umělou inteligencí. Společnost přímo jmenovala čipy “Hopper” a jako příklad uvedla H100.

Silná poptávka byla tažena podnikovým softwarem a spotřebitelskými internetovými aplikacemi a několika průmyslovými vertikálami včetně automobilového průmyslu, finančních služeb a zdravotnictví.

Tržby jsou vykazovány v oblasti datových center, která nyní tvoří většinu příjmů společnosti Nvidia. Tyto tržby z datových center vzrostly o 409 % na 18,40 miliardy dolarů. Více než polovina tržeb společnosti z datových center připadla velkým poskytovatelům cloudových služeb.

Společnost Nvidia uvedla, že její tržby z datových center poškodila nedávná americká omezení vývozu pokročilých polovodičů pro umělou inteligenci do zemí Číny.

Finanční ředitelka společnosti Nvidia Colette Kressová uvedla, že společnost sice zlepšila dodávky svých grafických procesorů s umělou inteligencí, ale stále očekává, že jich bude nedostatek. Zejména pak čipů nové generace s názvem B100, jejichž dodávky se očekávají koncem tohoto roku.

Grafické karty a další

Herní byznys společnosti, který zahrnuje grafické karty pro notebooky a PC, meziročně vzrostl o 56 % na 2,87 miliardy dolarů. Grafické karty pro hry bývaly hlavním byznysem Nvidie až do doby, než se začaly prosazovat její čipy pro umělou inteligenci. Nutno ovšem dodat, že některé z grafických karet Nvidie lze využít i pro umělou inteligenci.

Menší podniky spadající pod společnost Nvidia již podobně raketový růst nevykázaly. Její automobilový byznys klesl o 4 % na 281 milionů dolarů v tržbách a její OEM a ostatní byznys, který zahrnuje i krypografické čipy, vzrostl o 7 % na 90 milionů dolarů. Podnikání společnosti Nvidia, která vyrábí grafický hardware pro profesionální aplikace, vzrostlo o 105 % na 463 milionů dolarů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img