Nvidia a Amazon, podle Goldman Sachs výborná příležitost k investici

5
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Většinu roku 2023 charakterizuje růst akcií velkých technologických společností, které překonávají medvědí trh roku 2022. Avšak od poloviny léta se růst na burze zastavil kvůli vyhlídkám na delší trvání vysokých úrokových sazeb a dalším makro faktorům, které tlumí optimismus investorů.

Nicméně, pokud se podíváme na výkonnost z minulého týdne, ukazují se známky toho, že bychom se mohli brzy dočkat návratu růstu. Navíc se blíží období zveřejňování zisků za 3. čtvrtletí, a podle stratega portfolia Goldman Sachs Cormaca Connerse by toto období mohlo být velmi výnosné, zejména pro technologické lídry.

Od 4. čtvrtletí 2016 překonávaly mega-kapitalizované akcie očekávání růstu tržeb v 81% případech a dvě třetiny sezón překonaly zisk, obvykle o 3 procentní body.

Proto se dnes podíváme na dvě mega-kapitálové technologické společnosti, které analytici z Goldman Sachs považují za připravené využít nadcházejícího období zveřejňování zisků k dalšímu růstu. Navíc se nákup akcí obou společností aktuálně považuje za silnou nákupní příležitost podle konsenzu analytiků na platformě TipRanks.

Nvidia Corporation (NVDA)

Začneme společností Nvidia, velkým hráčem v oblasti polovodičů. Společnost našla pevnou základnu díky silné poptávce zákazníků po jejích vysoce výkonných GPU čipech, které se staly klíčovými pro rychlý růst technologie umělé inteligence (AI).

Explozivní růst AI od konce minulého roku zřejmě Nvidii prospěl. Společnost se stala důležitým dodavatelem GPU čipů pro OpenAI, jehož ChatGPT odstartoval současnou revoluci v oblasti AI. OpenAI již naznačil, že bude potřebovat přibližně 10 000 čipů pro zachování výkonových schopností ChatGPT v příštím roce. Nvidia je díky tomu a také díky dalším aspektům AI na vzestupu a zaznamenala nárůst tržeb a zisku v průběhu posledních několika čtvrtletí. Také se stala jednou z 5 veřejně obchodovaných společností s hodnotou přes 1 bilion USD.

Výsledky za minulé čtvrtletí

Krátký pohled na poslední výsledky zisků Nvidie ukáže velikost růstu společnosti. Nvidia ohlásila výsledek 13,5 miliardy USD za čtvrtletní tržby ve fiskálním 2Q23, což bylo o 101 % více než očekávání. Tento výsledek tak překonal prognózy o více než 2,4 miliardy USD. Čistý zisk dosáhl 2,70 USD na upravenou akcii, což bylo o 61 centů na akcii více než odhady a o celých 429 % více než ve stejném období předchozího roku.

Pokud se podíváme dopředu, trh očekává další zisky, když Nvidia představí své výsledky za fiskální 3Q příští měsíc. Prognózy hovoří o tržbách ve výši 15,87 miliardy USD a ne-GAAP EPS ve výši 3,35 USD.

Podle analytiků z Goldman Sachs vypadá budoucnost společnosti z krátkodobého až střednědobého pohledu dobře. Goldman vidí, že Nvidia bude profitovat z trvale silné poptávky zákazníků, poháněné datovými centry a aplikacemi AI.

Růst akcií o 41 %

Hodnota akcií společnosti sice klesla od svého vrcholu na konci srpna, ale stále je o 219 % výše než na začátku roku. Goldman Sachs tak věří, že před námi stále stojí solidní zisky. Předpokládá v růst o 32 % během příštích 12 měsíců.

Velcí technologičtí giganti jsou vždy na očích Wall Street, a Nvidia má 39 nedávných recenzí analytiků s lopsided poměrem 38 ku 1 ve prospěch “Koupit” nad “Podržet”, což vytváří konsenzus hodnocení pro silný nákup. Akcie se obchodují za cenu 457,62 USD a jejich průměrný cílový kurz je 647,04 USD, což naznačuje růst o 41 % v následujícím roce. Wall Street je tak oproti analytikům z Goldman Sachs ještě optimištější.

Amazon (AMZN)

Další na řadě je Amazon, jedna z nejznámějších světových značek. Amazon se může pochlubit úspěšným přežitím v technologickém světě. Začínal totiž na konci devadesátých let a přežil i bublinu internetových společností, která zdecimovala rané technologické firmy. Dnes Amazon vede globální trh e-commerce a s tržní hodnotou 1,3 bilionu USD je jednou z 5 největších firem na veřejných trzích. Toto impozantní postavení stojí na online maloobchodě společnosti, který loni dosáhl hrubého objemu zboží ve výši přibližně 690 miliard USD.

Společnost neustále vyvíjí nové produkty, aby využila nově otevřené tržní mezery. Podívejte se například na to, jak se Amazon Web Services rychle stal hlavním hráčem v cloudovém počítačovém světě. Amazon také pracuje na několika produktech založených na umělé inteligenci, včetně chatbota, platformy pro tvorbu obrázků a nástroje pro vývoj softwarových kódů. Společnost také integruje umělou inteligenci do existujícího AWS, který ve čtvrtletí 2Q23 generoval tržby ve výši přes 22 miliard USD.

Tržby v minulém čtvrtletí

Akcie Amazonu se od svého vrcholu v září stáhly zhruba o 12 %. Stále však jsou za rok o 49 % výše, což je založeno na solidní výkonnosti.

Tržby Amazonu za 2Q23 dosáhly 134,4 miliard USD, což překonalo odhady o 3 miliardy USD a vzrostly o 11 % za rok. Také roční růst v oblasti AWS přispěl ke zvýšení celkového výnosu, zvýšily se i tržby zamerického maloobchodu Amazonu, které vzrostly o 11 % na 82,5 miliardy USD. Zisk na akcii za 2Q dosáhl 65 centů, což bylo o 31 centů více než se očekávalo.

Když se podíváme na očekávání pro 3Q Amazonu, uvidíme, že Wall Street očekává zisk na akcii ve výši 58 centů, podpořený tržbami ve výši 141,5 miliard USD.

Podle Goldman Sachs bude silný výkon AWS nadále hlavním tahounem, zatímco Amazon jako celek bude dlouhodobě dobře prosperovat. Analytická společnost je přesvědčena, že AWS zůstává na cestě k návratu k normálnímu růstu/marginální struktuře v roce 2024 a že je segment dobře pozicionován (na rozdíl od současného vnímání investorů) proti vzrůstajícím změnám v oblasti výpočetního průmyslu směrem k AI. S ohledem na víceleté období analytici potvrzují stanovisko, že Amazon bude spojovat stabilní trajektorii tržeb s expandujícími maržemi, když dodá výnosy z několikaletých investičních cyklů.

Výhled růstu akcií

Goldman Sachs předpokládá růst akcií o 41 % v horizontu jednoho roku.

Celkově získal Amazon 41 nedávných recenzí analytiků, z toho 40 z nich naznačují “Koupit” oproti 1 “Podržet”, což dává akciím konsenzus rating pro silný nákup. AMZN má průměrný cílový kurz 176,02 USD, což naznačuje růst o 37,5 % z aktuální ceny akcie 127,96 USD.

Závěr

Rok 2023 byl poznamenán růstem akcií velkých technologických společností, které překonaly medvědí trh z předchozího roku. Poté však nástupem léta růst otupěl kvůli vyhlídkám na vysoké úrokové sazby a dalším makro faktorům. Přesto poslední týdny naznačují, že růst akcií by mohl brzy pokračovat, a to zejména v oblasti technologických lídrů.

Informace v tomto článku nejsou investičním doporučením, a každý investor by měl samostatně provést svůj vlastní výzkum trhu před jakýmkoli rozhodnutím o investicích.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Doporučení od GS a dalších expertů z WS znamená jediné: vyhněte se oběma titulům. Jejich cena je už příliš vysoká a brzy půjde dolů. 😀

Petr Hejlek

Tohle taky dlouhodobě vnímám jako celkem spolehlivý indikátor 🙂

spot_img