Nevěříte Tetheru? Používejte Circle! – USDC prošel nezávislým auditem

4
(1)

Finanční krypto-firma Circle, vlastněná americkou bankou Goldman Sachs, dnes zveřejnila výsledky kontroly od nezávislého auditora Grant Thornton LLP. Cílem bylo zkontrolovat, zda jsou všechny USDC coiny skutečně na 100 % kryté dolary.

Audit proběhl úspěšně a podle auditora bylo na účtech společnosti Circle v té době přesně 251 211 209 dolarů. V oběhu bylo 251 211 148 dolarů. To znamená, že každý token je krytý a nalezen byl přebytek 61 USD. Ve vyjádření společnosti Circle stojí:

„V době auditu počet USDC tokenů nepřesahoval objem dolarů na našich účtech.“

Co je USDC?

USDC (USD Coin) je první token od společnosti Circle. Funguje na Ethereum ERC-20 standardu. Představený byl v květnu minulého roku a od té doby se stal velmi důležitou součástí krypto-ekonomiky. Najdete ho na mnoha velkých burzách jako Bittrex, Binance, OKEx, Huobi a hlavně Coinbase Pro.

„Je to verze fiat peněz, která využívá rychlost a globální dosah internetu spolu s nízkými cenami za transakce a vysokým bezpečnostním standardem. Jde o obrovský pokrok oproti způsobům, jaké se v současnosti používají na převody fiat peněz.“

Mohlo by vás zajímat: Velryby se probouzejí – Můžeme se těšit na zvýšenou volatilitu?

USDC vs. Tether (USDT)

V minulosti jsme v Kryptomagazínu mnohdy skloňovali Tether. Většinou v negativním kontextu. Tether byl první skutečně úspěšný stablecoin, který má i dnes největší kapitalizaci, i když konkurence ho dobíhá.

Největším problémem Tetheru je v současnosti absence jakýchkoli auditů od důvěryhodných třetích stran. Dlouhodobě se spekuluje, že Tether je krytý pouze částečně a pokud by se dostatečně mnoho lidí rozhodlo vyměnit své Tethery za dolary, hodnota USDT by klesla blízko k nule. I když Bloomberg tvrdí něco jiného. Společnost Tether v minulosti potvrdila, že na účtu na Bahamách má dostatek peněz, ale ne každý jim to věří.

Naposledy jsme velkou krizi zaznamenali před dvěma měsíci, kdy cena Tetheru padla o 10 % (report najdete tady). Mohla za to pravděpodobně panika, ale i manipulace a snaha vydělat na krátkodobé volatilitě tohoto coinu. Hlavním důvodem měl být krach banky, která se společností Tether LLP spolupracovala.

Tether už není jedinou volbou

Naštěstí Tether už na většině seriózních burz není jediným způsobem, jak obchodovat krypto a fiat. Téměř všude najdete buď reálné dolary, nebo další stablecoiny. Mezi ty nejúspěšnější patří již zmíněný USDC, ale i True USD (TUSD).

USDC byl relativně nedávno zalistován i na Coinbase Pro. I my, Evropané, tak konečně můžeme Bitcoin obchodovat za dolar.

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín připravil Samuel S.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img