Fintech společnost Circle pod záštitou investiční banky Goldman Sachs a kryptoměnového giganta Bitmain oznámila plánované spuštění kryptoměny Circle USD Coin (USDC), jejíž tržní cena bude vázána na hodnotu amerického dolaru.
USD Coin – stabilní centralizovaná kryptoměna
Myšlenka USD Coinu je prostá. Nabídnout prostředek směny, který si vezme to nejlepší z obou světů. Transparentnost a volnost kryptoměnového světa a cenovou stabilitu, které se mohou těšit tradiční měny. Kolísání kurzů na kryptoměnových párech stojí v cestě směnným transakcím a uvaluje dodatečné náklady na získávání informací ohledně ceny a vývoje kurzu kryptoměn. Stabilní kryptoměna proto může významně zvýšit operativní efektivnost těchto transakcí.
Stabilita kryptoměny však není zadarmo. Kvůli této přidané hodnotě museli vývojáři USDC obětovat jinou superschopnost, které se kryptoměny těší – decentralizaci. Circle proklamuje, že každý emitovaný token USDC bude podložen americkým dolarem. I tento koncept má však své limity, které byly již mnohokrát demonstrovány na jiné kryptoměně – Tether (USDT).
USD Coin vs. Tether
Tether již od roku 2014 zastává funkci, o kterou se nyní uchází i USDC. Tether se v objemu denních transakcí pravidelně řadí mezi TOP 3 obchodované kryptoměny, čímž prokazuje velký potenciál a poptávku po tomto aktivu. Udržitelnost stabilního směnného kurzu vůči dolaru je v krátkém období limitována likviditou dolarových rezerv a operativní efektivností zaštiťující instituce. Tento nedostatek byl již několikrát demonstrován v historii Tetheru, kdy se jeho cena významně odchýlila od dolarové parity. Tento efekt byl ještě umocněn řadou obvinění z podvodu ohledně neúplného krytí plynoucí z údajné nedostatečné výše rezerv.
Circle by měl být v tomto ohledu o podstatný krok dále. Součástí jeho aktivit by údajně měly být pravidelné audity třetích stran a držba dolarových rezerv na transparentních účtech v etablovaných bankovních domech.
Celkový přínos pro kryptoměnovou komunitu je rozporuplný. Zatímco výhoda stabilního a důvěryhodného aktiva v kryptoměnových transakcích přináší operativní efektivnost a možnost mezinárodní směny mezi jednotlivými kryptoměnami prostřednictvím stabilního aktiva, tento koncept nepodpoří původní myšlenku, se kterou byly kryptoměny stvořeny, a to myšlenku decentralizované měny, která je oproštěna od tradičních měn, které jsou pod kontrolou centrálních bank. Nesporným přínosem je nicméně profesionalita spolupráce kryptoměnového startupu s etablovanými finančními institucemi a regulátory, která byla doposud nevídaná, čímž potvrzuje, že tyto dva světy nejsou bezpodmínečně vzájemně se vylučující.
Jan Záhumenský, analytik Kryptofondu
Čo číst dál?
O skupině CFG:
Investiční skupina Comfort Finance Group CFG působí na českém trhu od roku 2012. V oblasti zajištěných úvěrů a nemovitostí se jí podařilo jen během posledního roku zvýšit aktiva ve správě o více než 100 milionů Kč.
Jádro aktivit skupiny tvoří dceřiná společnost Comfort Money, která již šestým rokem poskytuje na českém trhu nebankovní úvěry zajištěné nemovitostí.
Součástí skupiny je také společnost CFG Real Estate působící výhradně v oblasti realitního trhu na území ČR. Specializuje se na rychlý výkup nemovitostí a investice do výnosových nemovitostí.
Další informace najdete na:
Kontakt pro média:
Dominik Ježek, Havas PR Prague, +420 724 652 308, [email protected]
sorry ,ale ten poslední odstavec mi dost smrdí reklamou které se udajně tak vyhýbáte pro svou nezávislost…
Ahoj… nikdy sme netvrdili, že sa vyhýbame reklame. Možno si to mýliš s Trading11. Čo sa týka tohto článku, je to tisková správa, kt nám poslali z CFG. Rozhodli sme sa tento článok zverejniť, pretože sú v ňom zaujímavé informácie.