Rozhodnutí Německa prodat přibližně 50 000 BTC na začátku tohoto roku se ukazuje jako nákladná chyba. Cena této kryptoměny se nyní pohybuje kolem 100 000 dolarů, což zemi stálo odhadem 5 miliard dolarů.
Prodej zabavených aktiv, který začal v červnu, je nyní terčem kritiky. Cena bitcoinu totiž od té doby neustále roste. Zakladatel společnosti MicroStrategy Michael Saylor, který před prodejem primární kryptoměny dříve varoval, se na Twitteru pozastavil nad promarněnou příležitostí.
Bitcoin se neprodává,
napsal ve čtvrtek Saylor na Twitteru a vyjádřil tak rostoucí frustraci kritiků, kteří považují rozhodnutí Německa za chybný krok.
Německo prodalo své bitcoiny
Německé úřady dotyčný Bitcoin zabavily v lednu 2024 z nechvalně proslulé pirátské stránky Movie2k. Spolkový kriminální úřad (BKA) měl ve své úschově téměř 49 860 BTC v tehdejší hodnotě přibližně 2,9 miliardy dolarů, než v průběhu několika měsíců přistoupil k prodeji této kryptoměny.
Výprodej začal v červnu, kdy bylo likvidováno malé množství bitcoinů, a na začátku července úřady dokončily prodej všech bitcoinů. Po posledním prodeji vyjádřila poslankyně německého parlamentu Joanna Kotar pochybnosti o naléhavosti prodeje. Nechala se slyšet, že riziko poklesu hodnoty je minimální. Poslankyně dokonce prodej veřejně kritizovala a naznačovala, že byl vzhledem k tehdejším podmínkám na trhu zbytečný a ukvapený.
Samson Mow, generální ředitel společnosti JAN3, však upozornil, že Německo nemělo jinou možnost než aktiva kvůli regulačnímu rámci prodat. Navrhl také, že země mohla zaujmout dlouhodobější přístup, a zdůraznil potřebu národní strategie pro přijetí Bitcoinu.
Musíme vypracovat konkrétní plán, jak Německo znovu získá alespoň 50 000 BTC.
Promarněná příležitost ostře kontrastuje s nedávným úsilím Německa přijmout Bitcoin. V září Německo založilo „Bitcoin Federal Association“, jejímž cílem je podporovat přijetí Bitcoinu na národní a evropské úrovni.
Cenu Bitcoinu a dalších kryptoměn můžete sledovat i zde na KMC.
Jak se k zabaveným BTC postaví USA?
Lítost přichází právě v době, kdy USA přemýšlí, co udělají se zabavenými Bitcoiny. Začátkem tohoto týdne americké úřady převedly 10 000 BTC v hodnotě přibližně 2 miliard USD spojených s darknetovým tržištěm Silk Road na Coinbase.
Tento krok, který je součástí širšího plánu na likvidaci 50 000 BTC zabavených hackerovi Silk Road Jamesi Zhongovi v roce 2022, vyvolal značné odsouzení ze strany kryptokomunity. Kritici doufají, že s blížícím se nástupem pro-bitcoinového prezidenta Donalda Trumpa by se taková rozhodnutí mohla zvrátit. Výzvy k vytvoření americké strategie národní bitcoinové rezervy získávají totiž na síle.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
„…Německo nemělo jinou možnost než aktiva kvůli regulačnímu rámci prodat.“
U toho je potřeba si uvědomit, že ve státní sféře to funguje úplně jinak než u investorů, tam se rozhodne „něco“ koupit/prodat a už se neřeší za kolik. Hezký příklad je i naše země, kde se nakupuje zlato klidně i když cena zrovna vyletí na historickém maximu (tehdy 2k USD/unce) a klidně ještě navíc v situaci, kdy je i začátečníkovi jasné, že je obrovské riziko velmi brzké hlubší korekce (což se tehdy i stalo). Kdyby to aspoň okomentovali tak, že prostě plní kvóty, ale oni ještě přiznají, jak neschopní amatéři to jsou, prohlášením „jenom hlupák nenakupuje, když to jde nahoru“ 😀 Takový amaterismus bych čekal jen u lidí, kteří o investicích neví vůbec nic a zrovna je to začalo zajímat, takže zkouší všelijaké amatérské nesmysly a tragické začátečnické chyby, které stojí hromady peněz.
No je to škoda, stát přeci taky potřebuje ušetřit/vydělat.