Vzestupy a pády, vítězové a poražení… Jaký byl rok 2019 ve světě kryptoměn je relativní. Záleží, kdo hodnotí. Pro někoho to byl rok přízně osudu a zisků. Pro jiné to stejně tak mohl být rok pádů a katastrof. Pojďme se nyní ve zkratce podívat, kdo je kdo, kdo vyhrál a kdo prohrál.
1. díl naleznete ZDE
2. díl – kdo prohrál
Altcoiny
K tomu není moc co dodat. Kryptomarket v roce 2019 rostl v zásadě pouze díky Bitcoinu. Až na pár výjimek si altcoiny navzdory růstu BTC spíše pohoršily, v lepším případě alespoň zůstaly se svou hodnotou na 0. Loňský rok tak byl rozhodně rokem, kdy vyhrával příznivec Bitcoinu a naopak ten, kdo vsadil na altcoiny, bohužel prohrál.
Facebook prohrál s regulátory
Facebook byl žhavým tématem, které bylo svého času možné slyšet snad všude. Bylo to díky avizovaným plánům na spuštění své vlastní digitální měny s názvem Libra. Libra měla být stablecoinem, který by byl podložen košem měn.
Přestože by v tomto koši měly státy své měny, nápad se jim vůbec nelíbil. Došlo to tak daleko, že partneři Facebooku začali jeden po druhém odcházet. Ukázalo se totiž, že na ně regulátoři vyvíjí tlak a v zásadě jim vhrožují.
Libra mohla mít potenciál miliard uživatelů prakticky ihned po spuštění. To politiky, banky a kde koho vyděsilo a museli najít cestu, jak to zastavit. Ačkoli se Facebook snažil vše urovnat a vyhovět regulátorům v duchu hesla, že Libru nespustí, dokud se nedohodnou, svoji bitvu v roce 2019 prohrál a vypadá to, že naděje na spuštění jsou nízko.
Craig Wright
Craig Wright loni sílil svůj tlak na přesvědení komunity, že je Satoshi Nakamoto. Kdo mu to odmítl uvěřit, toho zažaloval. Tak by se to dalo velmi zjednodušene, ale v zásadě také velmi přesně, definovat.
Wright tvrdí, že vynalezl bitcoiny před 11 lety a vytěžil přes 1 milion BTC spolu se svým pozdějším obchodním partnerem Dave Kleimanem. Po Kleimanově smrti v roce 2013 Wright tvrdí, že vytěžený bitcoin vložil do „Tulip Trust.“
Sám si pak vysloužil žalobu pozůstalých po kolegovi. Soudní spor prohrál a měl uhradit půl milionu BTC na účet Kleimanovy rodiny. Ta na počátku případu tvrdila, že Wright ukradl něco mezi 550 000 až 1 milionem bitcoinů – v hodnotě asi 10 miliard dolarů.
Ačkoli soudce nepotvrdil ani nevyvrátil, zda je Satoshi, rozhodl, že má zaplatit a Wright tak spor prohrál. Nejprve se k tomu chtěl postavit čelem. Následně však začal kolem věci mlžit, zmařil pokus o mimosoudní vyrovnání, který sám navrhl a soudní tahanice zřejmě nekončí…
Bitcoin ETF
Na začátku roku opět vyvstanuly naděje, že se v roce 2019 dočkáme burzovně obchodovatelných fondů s Bitcoinem. Každý pokus o udělení licence na bitcoinové ETF až dosud prohrál. V říjnu 2019 Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zamítla další žádost o schválení ETF. Tu podala společnost Bitwise Asset Management ve spojení s NYSE Arca a SEC ji po dlouhém čekání zamítla kvůli nesplnění právních požadavků, které brání nedovolené manipulaci s trhem.
Je zvláštní, že zatímco u bitcoinových futures problém nebyl, ETF komise schválit nechce, přitom jsou oba tyto produkty v prvním případě podloženy, v tom druhém naplněny, tím stejným aktivem. Vyskytly se nepodložené spekulace, že by to snad mohlo souviset s údajnou manipulací ze strany samotného regulátora.
Pamatujete ještě na slova bývalého šéfa CFTC Christophera Giancarla, který po odchodu sdělil světu, že vláda USA se prostřednictvím regulátorů rozhodla cíleně splasknout bitcoinovou bublinu roku 2017 tím, že umožnila zavedení futures produktů?
Závěr
Celkově v roce 2019 kryptoměnový trh rostl. Vítězem byl Bitcoin a téměř každý altcoin naopak prohrál, nebo odešel přibližně na nule. Bylo i pár výjimek, mezi které patřil např. Binance coin. Jiné, jako třeba Ethereum, jsou jak už bylo řečeno, na nule. Ale co se týče kurzu oproti bitcoinu, tak ten klesl o desítky procent. Polepšily si jednoznačně burzy a naopak takový Facebook to se svou “kryptoměnou” projel a spíše jen povzbudil banky, aby si raději samy rychle něco vydaly, s čímž od Facebooku nepotřebuje pomoct Čína.