Největší světový penzijní fond se zajímá o Bitcoin

4.7
(7)

Japonský vládní penzijní investiční fond (GPIF), největší penzijní fond na světě, se začal zajímat o Bitcoin. Zajímá jej zejména jako potenciální nástroj diverzifikace.

GPIF 19. března oficiálně oznámil vypracování nové dlouhodobé investiční politiky v reakci na významné změny v ekonomice a společnosti a rychlý technologický pokrok.

Největší penzijní fond se zajímá o bitcoin

V reakci na nové výzvy tak GPIF spustil pětiletý výzkumný plán, jehož cílem je prozkoumat inovativní metody diverzifikace investic s důrazem na udržitelnost a řízení rizik.

V rámci tohoto plánu si GPIF vyžádal údaje o různých potenciálních nástrojích diverzifikace investic, včetně informací o aktivech, která společnost považuje za “nelikvidní” a nedrží je. Mezi taková aktiva patří kryptoměny jako Bitcoin, drahé kovy a další aktiva.

Nutno ovšem trochu zbrzdit možný nemístný optimismus. Nové oznámení GPIF je “pouze” žádostí o informace. V žádném případě nezaručuje, že firma v budoucnu rozšíří své působení o nová aktiva, jako je Bitcoin. Místo toho společnost zváží, zda na základě shromážděných údajů provede v budoucnu další výzkum.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 63 017 USD dle KMC.

Co je GPIF?

GPIF byl založen v roce 2006 japonskou vládou a zaměřuje se především na investice do základních infrastrukturních fondů. Tedy těch, které investují do aktiv nezbytných pro sociální a ekonomické aktivity. V současné době společnost diverzifikuje investice do tradičních aktiv, jako jsou domácí a zahraniční akcie a dluhopisy, a také do alternativních aktiv, jako je infrastruktura a nemovitosti.

Ve výroční zprávě za rok 2022 GPIF zdůraznil, že diverzifikace je hlavní investiční strategií společnosti. V textu se přímo uvádí:

Naší primární investiční strategií je diverzifikace podle třídy aktiv, regionu a časového rámce. Zatímco tržní ceny mohou v krátkodobém horizontu kolísat, GPIF bude plně využívat náš dlouhodobý investiční horizont k dosažení výnosů z investic stabilnějším a efektivnějším způsobem…

Celková spravovaná aktiva GPIF činila ke konci prosince 2023 225 bilionů japonských jenů (1,54 bilionu USD). To z něj činí největší penzijní fond na světě.

Závěr

Zatímco GPIF teprve začíná uvažovat o potenciálním přidání Bitcoinu do svého portfolia, některé globální penzijní fondy již aktiva související s Bitcoinem přijaly. V listopadu 2023 oznámil jihokorejský National Pension Service nákup více než 280 000 akcií společnosti Coinbase.

fastchange2

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img