Názory expertů z „druhé strany“ – Není horší investice než kryptoměny

0
(0)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Kryptoměny se v posledním měsíci výrazně propadly a s tím se vyrojilo mnoho spekulací o smrti Bitcoinu a kryptoměn obecně. Lidskou přirozeností je ignorovat to, co nesedí našemu pohledu na svět. To je velmi iracionální způsob jednání, který rozhodně není vhodný pro investory do rizikových majetků. Dnes se podíváme na argumenty expertů z reálného světa, kteří jsou skeptičtí k budoucnosti kryptoměn. 

Nejhorší noční můra

Pro slabší povahy bude toto čtení nepříjemné, ale zároveň přinese argumenty druhé strany. A kryptoměny jsou, a vždy byly, o racionalitě. Takže se pojďme podívat na to, jak se na kryptoměny dívají jejich kritici.

Prvním kritikem je ekonom Robert R. Johnson. Ten je profesorem na Creighton University a napsal mnoho knih o investování. Podle jeho názoru se nenacházíme ani na dohled cenového dna kryptoměn. Zatímco v kryptokomunitě se spekuluje o dvou hladinách, které tvoří rezistence na úrvni přibližně 2 800 USD a 1 100 USD, tak Johnson jde dál.

Chcete vědět více o cenovém vývoji BTC – 2.1.2019 Technická analýza BTC/USD

Podle profesora ekonomie se bude BTC obchodovat hluboko pod hranicí 1000 dolarů a bude to znamenat konec kryptoměn. V jeho očích začíná zápas o to, kdo prodá své kryptoměny ještě větším hlupákům. Dle jeho mínění jsou kryptoměny naprosto krystalickou spekulací, která má obdobu pouze v tulipánové bublině. Johnson dodává, že se nejedná o investování, ale o zběsilou spekulaci.

Bitcoin jako černobílá televize

Dalším odborníkem jen Ken Bodnar, který se specializuje na tokenizaci majetků. Jeho přístup je poněkud odlišný od Johnsona. Bodnar vidí totiž budoucnost kryptoměn velmi nadějně. Právě proto se zabývá tokenizací. Je ovšem skeptický k budoucnosti Bitcoinu.

Bodnar dlouhodobě předpovídal, že cena BTC klesne pod 4000 dolarů a jeho nynější predikce je taková, že v dohledné době bude prolomena hranice 2000 dolarů za jeden Bitcoin. To bude mít neblahé následky na těžební operace.

Více o investování do ICO v bear marketu – Trhy krvácejí, jak investovat do ICOs v těchto časech? 

Podle Bodnara se BTC brzy stane netěžitelným. Dle jeho názoru se těžba BTC již dlouho pohybovala na velmi tenké hraně a nyní se ukáže, že těžba už prostě není výnosná. Po delším období úpadku předpovídá konec BTC. Ovšem také věří, že jej nahradí jiná kryptoměna, která bude mít podstatně lepší vlastnosti než BTC. Která to bude si ovšem netroufá odhadnout.

Těžaři v nejistotě

Josh Boram je majitelem AntminerProfitability.com a zabývá se těžením již několik let. Cenové vyhlídky BTC nevidí jako dobré, protože očekává propad ceny, který povede k omezovaní těžby. Těžaři podle něj následně prodají své BTC hluboko pod očekávanou cenou a tím poženou cenu BTC ještě níže, čímž se zase zhorší podmínky pro další těžaře. Tato spirála by pak měla skončit úplným zánikem BTC.

Jmenovec známeho profesora z Futurami, Drew Farnsworth, je partnerem ve společnosti Green Lane Design. Farnsworth je přesvědčen, že kryptoměny nemají žádnou hodnotu, dokud se nebudou aktivně používat. Možnosti placení pomocí kryptoměn jsou opravdu spíše výjimkou. Farnsworth tvrdí, že pokud se v roce 2019 výrazně nerozšíří platební možnosti, tak se dá očekávat, že konec roku 2019 bude BTC pod hladinou 1000 dolarů.

Informace o cenovém vývoji Waves – Technická analýza Waves/BTC – návrat k předchozí podpoře 

Na všechny argumenty se dá ovšem namítnout, že kryptoměny potřebují v podstatě pouze čas. Jejich vývoj totiž pokračuje mílovými kroky a mnoho kritik vychází pouze z toho, že sledují konkrétní časový bod a ne průběh vývoje. I tak je rozhodně dobré mít na paměti, že kryptoměny jsou opravdu rizikovým majetkem a nikdo nikdy nezaručí, že se ve společnosti doopravdy ujmou.

Co číst dál?

[PŘEHLED TRHU] Nakonec jsme měli pravdu – formace Bart dokončena!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
15 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rob

Máte pravdu. Opravdu se nejedná o čtení pro slabší povahy. Musím opět zareagovat. Vezmu to popořadě:

1.) Robert R. Johnson

Víte, zrovna před chvílí jsem si pročítal velice zajímavý whitepaper kryptoměny Zilliqa, kde se řeší mimo jiné sharding, způsoby těžby PoW s resistencí na specializovaný ASIC HW atd. Už jen sepsání tohoto whitepaperu muselo dát ohromnou práci. No… Víte, mně se zdá, že ti lidé ze Zilliqa jsou neuvěřitelně chytří a věnují svým výtvorům, které mají zlepšít fintech a tedy kvalitu života na Zemi, evidentně opravdu mnoho ze své velmi cenné a velmi vysoké inteligence a času. A tady pán srovnává kryptoměny s tulipánama? To jako, že je to všechno jen na oko, aby falešní vývojáři zakryli nulový potenciál své práce? Hahah! Kolik mu je? Devadesát? Já jen, abych byl kdyžtak shovívavý před postupující demencí tohoto uznávaného odborníka.

2.) Ken Bodnar

Ken už je tedy oproti Robertovi rozumnější a má pravdu v tom, že BTC už dnes není zrovna technologickou špičkou. Možná dojde i k jím předpokládanému poklesu ceny. Je však hloupost tvrzení, že BTC se stane netěžitelným. To není pravda! Pokles ceny způsobí pouze odpojení těžebních uzlů s nejdražší elektřinou. Jejich odpojením se sníží světový hashrate, což vyústí ve snížení obtížnosti pro vytěžení bloku, takže vždycky některé uzly zůstanou. V extrémním případě vzniká zcela jiný problém, kterým je možnost 51% útoku na síť se slabým výpočetním výkonem všech uzlů a možnost centralizace těžebních sil. Nic víc, nic míň. Rychlost transakcí to ovlivní jen nárazově, dokud se sít BTC nevykalibruje na aktuální pokles celosvětového hashrate, což není hned. Poté se opět bude těžit 1MB blok za 10 minut. Osobně také očekávám sesazení BTC z první příčky. A dokonce i ze druhé, třetí, páté a desáté. Jen ne v blízké budoucnosti. Chápal bych Kenova tvrzení, kdyby nebyl odborníkem na tokenizaci. Co k tomu dodat?

3.) Josh Boram

Podobné. Těžaři, pokud budou chtít vyměňovat své BTC za fiat, se budou řídit svými náklady na spotřebu energie. Takže jisté dno tam je. BTC ale z těchto důvodů na nule skončit nemůže. Síť BTC má adaptabilní schopnost a vždy se umí dostat do stavu, kdy BTC půjde těžit (viz bod 2). Zanikne možná AntminerProfitability, ale Bitcoin VŽDY PŮJDE TĚŽIT. Jádro problému poklesu ceny BTC je v zabezpečení sítě. Rozhodně ne v nemožnosti těžby. Ten člověk buď nemohl říkat to, co je uvedeno v článku, nebo opět nerozumí elementárním věcem ve vlastním oboru. Zvláštní…

4.) Drew Farnsworth

Tak ten hovoří částečně pravdu. Ovšem BTC má již dnes jistou cenu, kterou mu udělili lidé v rámci spekulací jeho budoucí hodnoty v případě adopce. Takže momentálně nulovou hodnotu nemá. Jeho argument však zcela chápu a souhlasím s ním. Predikce se mi už zdá poněkud ostrá, ne však zcela nereálná. Nicméně dle mého názoru za prasknutí poslední bubliny BTC mohlo z velké míry zjištění, že síť BTC adopci na zlomku světové úrovně prostě výkonově nezvládá. Mnozí jistě pamatují předražené transakce, trvající klidně dva dny z důvodu přeplněné fronty bloků transakcí, čekajících na schválení. Pokud by to tak nebylo, mohli jsme dnes mluvit úplně jinak. Přichází však LN, SegWit, Sharding, Plasma a další podpůrné vrstvy a je velmi důležité, aby cena BTC naopak ROSTLA POMALU. Nejdříve je potřeba, aby vyrostly a dospěly technologie, které radikálně zvýší škálovatelnost sítě Bitcoin, jinak to zase “zdechne” a mezitím by se o kryptoměny mohlo začít zajímat více obyčejných lidí. Kryptoměny, které budou v budoucím růstu adopci zvládat z hlediska rychlosti transakcí, zvítězí. Pamatujte, že na rychlosti transakcí bude záležet ve finále nejvíc. Vedle kryptoměn s blockchainem 3.0 by tedy mohl sedět na čestném místě (ale ne na prvním) klidně i Bitcoin, podpořen sidechainem Lightning network a SegWitem nebo Ethereum se svou Plasmou a Shardingem. Proč ne? 😉

Lukas

Pěkné si to rozebral Robe 🙂 ale to měl udělat autor článku a ne jen ho projet translatorem.

Rob

Díky, Lukáši! Však Samslav je dobrej. 😉

Martin Novak

Robe,kde se v tobe porad bere ten optimismus,ze hodnota kryptomen bude porad stoupat???

Rob

Vidím prostě všechny ty výhody kryptoměn, které mi logicky korelují s budoucím zdokonalením finančních technologií. Představte si, že si nebudete muset vyměňovat peníze, ať pojedete kamkoliv. V místech s internetem kdekoliv na Světě finančně normálně fungujete bez jakýchkoliv prostředníků. Máte opravdu to, co máte. Nikdo nemůže omezit vaše nakládání se všemi prostředky naráz, jeli třeba. S kryptoměnou vše funguje hned. Žádné víkendy, žádné svátky, globální transakce klidně v řádu vteřin. S kryptoměnami zmizí na hlavu postavená finanční mechanika nadměrného půjčování prostředků s přímou kompenzací ve formě generování nových peněz a inflace, což vede také k finančním krizím. Smart kontakty zajistí automatizaci a obsluhu reálných událostí při vypořádání plateb. Pomocí kryptoměn můžete získat plno informací o výrobku, protože v blockchainu měn může být uložen celý řetězec výroby produktu až po expedici a prodej. Vaše nákupní transakce propojí řetězec informací o výrobě vámi zakoupeného produktu s vaší platbou a vámi. Lze mít jednoduše zajištěn společný majetek, neboť je vždy na všech zúčastněných stranách (například na páru), zapotřebí shoda, aby každý ze zúčastněných potvrdil transakci vlastním klíčem a ta mohla proběhnout. V opačném případě na prostředky nelze sáhnout. Lidi to donutí se domluvit. V neposlední řadě jde o ekologické hledisko. Dokonce možná v první řadě. Kryptoměny představují řádově nižší ekologickou zátěž. Některé mají v porovnání s dneškem vlastně nulovou. Perfektní jsou pak například okamžité globální transakce s nulovými poplatky, decentralizované burzy a aplikace, finanční odměny za vyhledávání na internetu či za povolení reklam na stránkách atd atd atd. Je toho tolik! Napadá ještě někoho něco? 😉

Na závěr se musím ohradit proti tomu, že bych někdy kryptoměnám predikoval neustálý růst. Jedná se o měny, trh je však velmi malý a proto v kontrastu s jejich potenciálem lze v dlouhodobém horizontu růst cen vybraných kryptoměn, které uspějí, logicky odůvodnit a předpokládat. Až se trh naplní po proběhlé masivní adopci, kryptoměny se ustálí a půjdou více do strany. Budou zase jiné a lepší investice pro další generace budoucnosti, pokud jde o zisk. Výhody kryptoměn však budou stále více všem na očích. Fiat opravdu nemá šanci, ale adopce musí to trvat dlouho. Jen tak se stihnou všichni připravit.

Tomáš

Tys to nepochopil. Až se mluví, že btc umírá, je správný čas nakupovat…..

Martin Novak

A kdyz BTC zdechne Tomasi kdo bude nakupovat tve bitcoiny☺☺☺☺☺

Rob

Martine, Bitcoin je legendou už dnes. Není možná nejlepší, ale je technicky lepší, než kdy býval. Ten má do funusu daleko. Myslím, že vydrží déle, než kterákoliv z tradičních měn v jejich bohaté historii.

Martin Novak

Robe myslim,ze nemas pravdu.Pred rokem jsem znal osobne devet obchodniku kteri prijimali Bitcoin jako platidlo a dneska uz nikdo bitcoin neprijima NIKDO jen jeden prijima PAX a GEMINI. A kdyz jsem se tech obchodniku zeptal,proc prestali prijimat Bitcoin tak me vsichni rekli,ze kurz strasne lita nahoru a dolu takze pokud obchodnik ma dejme tomu trzbu dvacet tisic dolaru v bitcoinech a druhy den bude chtit rozmenit Bitcoiny na dolary tak v dusledky vykyvu kurzu Bitcoinu mu zustane dejme tomu 18000 tisic tak takove riziko nemuze zadny obchodnik riskovat a maji bohuzel pravdu tento krypto system nema v beznem platebnim styku budoucnost,jedine co ted vsichni s kryptomenama delame tak s nimi obchodujeme,kseftujeme a smelime na burze.Kdyz si na burze koupim zlato,akcie,ropu,nebo nejakou komoditu tak mam neco hmotneho co muzu okamzite prodat,ale pokud koupim na burze nejakou kryptomenu ktera je v podstate nehmotne jednicky a nuly v pocitaci a kterou se neda platit v beznem platebnim styku, protoze to zadny obchodnik neprijima tak jakou budoucnost ta kryptomena bude mit ZADNOU a myslim si,ze si to ted zacina uvedomovat cim dal vic lidi.Ja ted pozorne sleduji jen ctyri kryptomeny ktere jsou vazane na dolar a drzi svou hodnotu a myslim si,ze to bude budoucnost kryptomen,ale tyto meny maji obrovsky problem v tom,ze napriklad PAX je regulovany vladou nebo GEMINI take je regulovana vladou a navic tuto menu vydavaji ty skurvena dvojcata Winklevossova Tyto meny naprosto popiraji ucel nezavislosti kryptomen aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.Bohuzel dnesni kryptosvet podle mne nema budoucnost musi se neco zmenit aby kryptomeny drzely svou hodnotu a byli prijimany v platebnim styku,ale ja nevim jak to udelat.

Rob

A já říkám, že na konci roku 2017 nebyli na adopci připraveni ani lidé, ani Bitcoin. Přes to například Alza jej stále přijímá. Pokud jde o stabilitu, je naivní ji očekávat u takto malé kapitalizace, kterou navíc drží hrstka lidí, co panikaří při každé příležitosti. Chce to ty instituce. Bilancujme za deset let. Možná se pletu, ale vím, že ne. 🙂

Tomáš

Nemám žádné btc, ale vážně o tom přemýšlím

Rob

Tomáši, vždy si říkej, zda cokoliv, co podpoříš ze svých peněz, společnost potřebuje. Vím, že je zvláštní dlouhodobě investovat vlastně do peněz. Před širokou adopcí je ale situace jiná. Kryptoměn je dnes hodně a myslím, že nakonec některá (nebo některé) Bitcoin překonají. I tak bych řekl, že Bitcoin je rozumná, nebo možná jedna z nejrozumnějších investic, Ikdyby se jeho růst oproti jiným digiměnám zpomalil. Nicméně pokud by cena Bitcoinu kriticky poklesla, čímž síť vlivem odpojení uzlů ztratí schopnost mít vždy více než 50% výkonu oproti možnostem kohokoliv na Světě, může dojít k průšvihu. Samozřejmě s černým předpokladem, že Bitcoin Core nestihne zareagovat změnou konsensu, který síť ochrání, což by se rozhodně nemělo stát. Každopádně pokud budoucnost patří digitálním měnám (na to si musíte umět odpovědět sám), je určitě rozumné seznámit se i s jinými, nastudovat si to, uvědomit si to. Je užitečné zajímat se o konsensus. Hezké téma k zamyšlení. Zkuste mrknout na Tangle technologii a tak. Volatilita kryptoměn je brutální, takže určitě neinvestujte všechno naráz. Ono dívat se, jak se z 500’000,- najednou stalo 50’000,-, nemusí mít blahodárný vliv na psychiku. Hlavně myslete na bezpečnost. Operační systém, hostující vaší “hot wallet”, by neměl obsahovat malware a tak. Papírová peněženka také není k zahození. Diverzifikace peněženek je z bezpečnostního hlediska důležitá věc. Vše je ve skutečnosti pomalé, Ikdyby trh krátkodobě vypadal jinak. Hlavně se nezruinujte a investuje jen to, co byste jinak vyhodil do záchoda a spláchnul. 😉

Rob

To je taky pravda, protože současná míra skepse rozhodně není opodstatněná.

Blábol

Naprosto souhlasím z Johnsonem pokud Bitcoin klesne pod 1 tisíc dolaru bude to znamenat konec kryptoměn a začne boj o to aby každý zachránil co se dá .Jen totální hlupák si může myslet že Bitcoin a kryptoměny přilákají nové investory při pádu .Nové investory do kryptosvěta se můžou nalákat pouze tím že rostou , když něco roste je o to zájem čím víc to roste mají o to zájem media a láká to stálé nové a nové investory .Ale pokud si někdo myslí že Bitcoin bude někoho lákat jako investici při pádu je na omylu a většina z toho vlaku lepši vystoupí .

Rob

Co vlastně ještě víte o Bitcoinu, krom toho, že padá? Doufám, že jste do toho nic nedal.

spot_img