Názor: Levice kryptoměnové komunity

4
(14)

Bitcoin, kryptoměny a kryptokomunita v posledním roce zažívají masivní růst po všech stránkách – tržní kapitalizace, boom nových kryptoměn a expanze stávajících, rozšíření do širšího povědomí společnosti, institucionální adaptace a hledání nových oblastí fungování.

Článek čtenáře! Moc děkujeme.

Úvod

Během tohoto roku se napsal nespočet článků právě o rovině ekonomické a finanční, o rovině role institucí v kryptoměnách, o tom, jak státy a centrální banky přistupují, či nepřistupují ke kryptoměnám, napsalo se mnoho článků o filosofické podstatě kryptoměn, mnoho analýz kryptoměn jako finančních nástrojů a technologií.

Ovšem existují i části kryptokomunity, respektive roviny kryptoměnové komunity, které nejsou natolik reflektované, přestože přibylo obrovské množství retailových investorů. Mnozí s vidinou zbohatnutí, jiní jako kritici stávajícího systému financí a politické moci, a ukazuje se, že už zdaleka nejde jen o libertariány a kryptoanarchisty a anarchokapitalistické skupinky.

Expanze kryptoměn

Nejprve čísla o růstu kryptoměn. Dle KRYPTOMAGAZIN MARKET CAP, tržní kapitalizace BTC vzrostla za poslední rok (od 19. září 2020 do 19. září 2021) z 205.19 miliard USD na 1,077 bilionu USD s vrcholem 12. května, kdy dosáhla 1.47 biliónů USD. Celkový trh s kryptoměnami vzrostl z 350 mld. USD na 1.5 biliónu USD za stejné období s vrcholem v hodnotě 2.54 biliónu USD. Ale to jsou jen jedna čísla, která jsou spíše ilustrací pro tento článek.

Podle článku na Statista, počet verifikovaných uživatelů kryptoměn vzrostl z 5 miliónů v roce 2016 na 101 miliónů v třetím kvartálu roku 2020. [1] Během čtyř let tak došlo k nárůstu o 96 miliónů.

Stránky Crypto.com nám poskytují čerstvější data o růstu počtu uživatelů mezi lednem, až červnem 2021. Za tuto dobu počet uživatelů kryptoměn stoupnul ze 106 miliónů na 221 miliónů. [2] Za zhruba 6 měsíců se tedy počet kryptouživatelů rozrostl o 115 miliónů.

Tento trend byl pochopitelně hnán bullmarketem a ovlivňován celou řadou zpráv z různých směrů, a není jasné, jak rychle bude tento trend pokračovat, ale už nyní víme, že kryptokomunitu tvoří obrovský počet lidí. Podle čísel z června 2021 jde o počet lidí odpovídající populaci Pákistánu, páté nejlidnatější země světa.

Politické průzkumy

Nyní k meritu věci. Tato masivně rostoucí komunita je velice pestrá, a to jak společenským postavením, od nízkopříjmových lidí věřících ve zbohatnutí, přes bohaté instituce a vlivné investory, až po různé fanoušky, filosofy, aktivisty, programátory a inženýry. A stejně tak pestré jsou jejich politické názory, kterými se chci zde zabývat a analyzovat.

První takový výzkum zprostředkoval CoinDesk Research v roce 2018. Již tehdy, dávno před fenomenálním bullrunem let 2020-2021, výsledek výzkumu na 1 200 respondentech překvapil.

Zhruba 8% respondentů se identifikovalo jako anarchokapitalisté, 24% libertariáni, 21% konzervativci, 9% centristé, 27% liberálové (levice amerického typu), 9% socialisté a 3% nihilisté.

graf levice
Zdroj: theatlas.com

Při jednodušším dělení pravice – levice byl poměr 52% ve prospěch pravice a 45% levice. Došlo i na identifikaci politických názorů v rámci konkrétních kryptoměn, kdy mezi lidmi okolo Etherea převažovala levice s 55%, zatímco kryptoměně Dash vévodila pravice s 78%.

Levice má silné pozice i na EOS a XRP, zatímco pravice převažuje u BTC, LTC a BCH. Zajímavá čísla jsou okolo XMR, kde je nejvyšší zastoupení obou krajních skupin, anarchokapitalistů (36%) a zároveň deklarovaných socialistů (přibližně 15%).[3][4][5]

Levice a podpora v zahraničí

Levicová podpora pro Ethereum je vysvětlena v článku „Ethereum‘s Political Philosophy Explained“ od Paula J. Ennise z Univerzity v Dublinu. Ten příchylnost levice k Ethereu vysvětluje dvěma způsoby: Nízkou mírou konfrontačního tónu Etherea vůči státu a zaměřením Etherea na koncept veřejného dobra, či veřejného blaha a komunitní spolupráce. Původní, minarchistický koncept Etherea nabral formu kolektivního dosahování veřejného dobra. [6]

Levicovou obhajobu kryptoměn přednesl uživatel redditu, který se představil jako zástupce německé Pirátské strany a hlásí se k levicové části spektra. Shrnul obhajobu do šesti bodů, z nichž jsem vybral tři, které považuji za nejdůležitější (a které okomentuji): 1. kritika velkého kapitálu a bankovního sektor, 2. Bitcoin jako celosvětová měna může spojit lidi napříč kulturami a 3. blockchain může být využit k zavádění NZP.

U prvního bodu lze říci, že levicoví aktivisté i pravicoví libertariáni sdílejí kritický postoj vůči bankovnímu systému, byť tento postoj má velmi odlišné zaměření, a taky „řešení“ je naprosto odlišné a neslučitelné.

Druhý bod je plně v souladu s levicovým multikulturalismem a internacionalismem, a tedy taková sjednocující světová měna bez centrálního emitenta může naplnit multikulturní představy levice. Třetí bod se týká konceptu rozdělování pevně dané renty mezi všechny obyvatel, bez ohledu na to, zda pracují, či nepracují, a k tomu může skutečně blockchain posloužit jako nástroj.

Další z levicových uživatelů považuje Bitcoin za nástroj k decentralizaci moci a posílení pozice dělníků na úkor nevolených bankéřů. Dělníci se stanou sami sobě bankami. [7]

Levice a kryptoměny

Na redditu existuje mnoho skupin, a jednou z nich, která se týká tohoto tématu, je i skupina Crypto Leftists, diskutující o propojenosti blockchainu a radikální levice. Ta má v současné době (září 2021) zhruba 4 800 členů, diskutujících o DAO, využití kryptoměn v komunálním vlastnictví půdy, či debatujících o environmentální stránce kryptoměn. [8]

crypto levice twitter
Zdroj: reddit.com

Na obhajobu levicových pozice v kryptoměnách a zejména blockchainu jsou zaměřeny stránky theblockchainsocialist.com [9], jejichž autor si dává za cíl osvětlit levici plný potenciál blockchainu a využití pro antikapitalismus.

A existují i konkrétní příklady sociálně orientovaných a cíleně levicí podporovaných kryptoměn. Jednou takovou je lokální bristolský HullCoin, jehož cílem je využití blockchainové technologie k podpoře pozitivního sociálního jednání, místních podniků a zvýšení životní úrovně lidí.

Kryptoměnu „vyděláváte“ dobrovolnictvím v sociálních projektech, školách, charitách, ale dokonce i za to, že přestanete kouřit, protože tím snížíte možné zatížení místního zdravotnictví.

Těžební zařízení na HullCoin byla poskytnuta dárcem a HullCoin využívá mix scrypt-altcoinů Feathercoin a Ven. První zprávy o tomto projektu pocházejí už z roku 2014, a pravidelně se o něm informuje, s poslední zprávou z podzimu 2020. Tato kryptoměna je vysoce lokalizovaná a užívá se především jako platidlo v oblasti Bristolu, kde je dlouholetá tradice lokálních měn. [10]

Nejde jen o komunitu, zmiňme i politiky. Odpor k Bitcoinu, ale velkou podporu blockchainu vyhlásil bývalý řecký ministr financí a ikona radikální levice Yanis Varoufakis. V rozhovoru, který poskytl, ostře zkritizoval Bitcoin a kryptoměny, ovšem blockchain označil za „brilantní“ a „plně transparentní při zachování anonymity transakcí“.

Jinak byla prohlášení Varoufakise typickou obhajobou fiatu, v němž se však snoubí určitá míra pochopení blockchainu a naprosté nepochopení Bitcoinu a jiných kryptoměn. [11]

Levice v Česku

Zmiňme i něco málo z českých luhů a hájů. Před nedávnem (červenec 2021) překvapil ministr vnitra a předseda ČSSD, tedy levicový politik, Jan Hamáček, svým majetkovým přiznáním, v němž uvádí i investice do BTC a ETH.

jan hamáček čssd levice
Politik Jan Hamáček Zdroj: cnn.iprima.cz

Z českých levicových stran se přichylují ke kryptoměnám zejména Piráti, což není úplně překvapivé, vzhledem k jejich digitálnímu zaměření. V roce 2018 Mikuláš Peksa odhalil vlastnictví BTC, a přidal se i Tomáš Vymazal, který přiznal i vlastnictví Zcash a Cardana. Byl to právě Tomáš Vymazal, který se proslavil menší pseudokauzou s těžbou kryptoměn ve služebním bytě, ve stejném roce.

Jak je vidět, i levicové skupiny a aktivisté se adaptují na kryptoměny a na fungování v kryptokomunitě. Jejich participace je dosud nevýrazná a opomíjená, ale jsou schopni ze svých ideových pozic obhájit využití kryptoměn, či blockchainu pro svůj aktivismus. Jak by se Marx díval na blockchain a kryptoměny, to už ovšem nezjistíme.

Závěr

Tento článek je menší reflexí toho, jak politické spektrum, nikoliv pouze praví libertariáni a kryptoanarchisti, vnímají kryptoměny, a že do vlaku kryptoměn, z důvodů, nejen zbohatnutí, ale i z důvodu vlastního přesvědčení, naskakují lidé, od kterých by se to nečekalo.

Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Za tento perfektní článek děkujeme anonymnímu přispěvateli pod pseudonymem AV! Pokud chcete přispět článkem i vy, můžete vydat vlastní článek ZDE. V minulosti jsme je vydávali bez časového horizontu, nyní vám můžeme slíbit, že každý váš kvalitní článek publikujeme do 1-2 dní! V případě technické analýzy do 24 hodin.

Děkujeme všem, kteří svou kvalitní tvorbou přispějí a pomohou komunitě. Nezapomeňte článek ohodnotit, je od jednoho z vás, tak ho podpořme!

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img