Našel bitcoin již svoje lokální dno nebo bude pokračovat v poklesu?

5
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Asi každý aktuálně sleduje kurz ceny bitcoinu a přemýšlí, zda se 80 000 USD již udrží nebo jestli začal medvědí trh. Technické ukazatele signalizují nalezení lokálního dna a potenciální odraz. Plošně ale stále přetrvává strach z dopadů obchodní války Donalda Trumpa. Pojďme si shrnout fakta.

Kurz ceny bitcoinu v pondělí silně klesal. Hlavně po otevření newyorské burzy NYSE a burzy tokijské burzy TSE. Podle technických ukazatelů se ale zdá, že 76 700 USD by mohlo být lokální dno. Bitcoin se na této úrovni odrazil a začal růst.

Samozřejmě, že včerejší oznámení Donalda Trumpa o navýšení cla na Kanadu o 25 % nás opět trošku srazilo dolů, ale další proslovy to zmírnily. Odvolání uvaleného cla na elektřinu ze strany Kanady a současně pozitivní zprávy z jednání Spojených států s Ukrajinou nás opět dostaly na úroveň kolem 83 000 USD. Pak následoval mírný pokles a aktuálně se pohybujeme kolem 82 500 USD.

Medvědí trh se většinou spojuje se silným dolarem

Na internetu se množí spekulace o počátku medvědího trhu a brzkého hledání dalšího minima. Osobně jsem stále poměrně pozitivní a vyhlížím spíše možný růst. Historicky totiž medvědí trh často souvisel se silným dolarem, který tlačil riziková aktiva dolů.

Aktuálně se dolaru ale nedaří. Index DXY, který měří sílu USD vůči koši zahraničních měn (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK a CHF), nám ukazuje oslabení. V porovnání s listopadem 2021 vidíme, že tehdy DXY rostl a bitcoin klesal. Aktuálně ale vidíme pokles na vše frontách.

Kryptoměnové deriváty ukazují zdravá čísla

Vždy je dobré sledovat profesionální obchodníky. Sledováním trhu tráví hodně času a mají i množství informací, které se k nám nedostanou. Proto sleduji derivátový trh, kde se tito obchodníci primárně pohybují. A tam vidím poměrně zdravá čísla. Současná roční prémie na dvouměsíčních futures činí 4,5 %, a to i přes současný pokles kurzu ceny bitcoinu.

Podobný vývoj má i míra financování. Tam se pohybujeme kolem nuly, což značí vyváženou poptávku po dlouhých a krátkých pozicích. Medvědí trh bývá často spojen s výraznou poptávkou po krátkých pozicích v očekávání dalšího poklesu. To tam tedy aktuálně také nevidím.

Spojené státy už zase musí řešit dluhový strop

Co lze na trhu ale vidět je silný strach z prasknutí bubliny kolem umělé inteligence. Hlavně akcie velkých technologických společností letos docela slušně klesají. Například Tesla (-54 %), Palantir (-40 %), Nvidia (-34 %), Blackstone (-32 %), Broadcom (-29 %), TSM (-26 %) a ServiceNow (-25 %). Tam ten medvědí sentiment docela vidím.

Nálada na americkém trhu může také samozřejmě souviset s blížícím se opětovným dosažením dluhového stropu. Jeho navýšení není tak samozřejmé, jak by se mohlo zdát. Spor se vede hlavně kolem zvýšených výdajů na obranu a imigraci. Termín nalezení shody mají do 15. března 2025. V případě shody lze očekávat optimismus i na bitcoinu.

Vládne tady makro!

Osobně jsem na bitcoin stále býčí. Moje dlouhé pozice z neděle sice skončily aktivací SL, ale pokles přičítám makroekonomickému vývoji ve Spojených státech. Aktuálně sleduji dění kolem cel, války na Ukrajině a řešení dluhového stropu v USA. Deriváty nechávám odpočívat a dokupuji bitcoin za výhodnou cenu.

Donald Trump evidentně nenaplnil očekávání některých obchodníků. Hlavně jeho lhostejností k rizikům recese. Minimálně index S&P 500 se v tomto volebním období vyvíjí docela jinak, než za jeho první vlády. Technická analýza bitcoinu mne naplňuje optimismem, který může americký prezident docela snadno zničit. Tak uvidíme.

Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!

Bitget recenze pro rok 2025

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
9 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Marty
Hodnocení článku :
     

Situace není dobrá, trhy krvácí, investoři panikaří! Přesto nebo možná právě proto se BTC (opět / překvapivě?) ukazuje jako odolné a silné aktivum. Jasně, od svého ATH sice smáznul nějakých 23 % (při současné ceně cca 83,3k) ale ve srovnání s big tech akciemi nebo ostatními kryptoměnami je to vlastně ještě pořád solidní výsledek (dolů, tj. výrazněji pod 80k se mu evidentně úplně nechce). Je to ještě pořád spekulativní aktivum? Je i není – krátkodobě rozhodně, dlouhodobě ani náhodou (viz jeho dlouhodobá křivka). Takže není ani tak otázkou, jestli půjde ještě níž nebo ne? Jako spíš, jestli je teď už vhodná doba pro nákupy nebo ještě ne?! A na to si musí odpovědět každý sám 😉
Díky za článek, skvělé shrnutí (jako vždy) a souhlas.

Kenny

Taktéž prikupuji.

LHTS

Porad mam nastavene prikazy na mozny knot k urovni 60-65tis. (vstup na „intradady market“, vystup byl 94.444.-)
U altcoinu se mi jeden prikaz uz vyplnil.

Jéčko

Dobrá otázka zda je spekulativní. Stále se mluví o BTC jako o digitálním zlatě, ale do teď se tak nechoval. Nepřijde mi, že by se něco změnilo. Propad je stále v korelaci k akciím. Ke zlatu určitě ne.
A ano k ostatním kryptoměnám je na tom dobře, ale tomu se nelze divit vzhledem k ETF. Neznám jiné krypto, co by se k BTC alespoň blížilo co se týče jeho vzácnosti do budoucna. BTC je pro mě jistotou uchovávajíci hodnotu. Občas trochu klesne, ale dlouhodobě jen poroste. Za pět let může mít cenu úplně reálně kolem 1m. Pro mě by tedy spekulativním aktivem BTC nebyl. Proto mě udivuje, že se tak chová i v roce 2025.

Bart.

Křivka se začíná zakulacovat. Do budoucna dává největší logiku menší poklesy a take menší rusty. Rozdíl minulych ath je o dost menší než těch předtím. Nakonec bude kopírovat akcie nebo spíš indexy. Není to špatné, ale řádově už to nejspíš neporoste. Zvlast jestli bude do budoucna mnoho různých lkrypto ETF, které budou nové a porostou rychleji.

Pučmeloun

Tož všichni už tak nějak přikupujeme, otázka je, jak dlouho komu vydrží prach. IMHO 55k není nereálných a možná i 40k ještě letos uvidíme… 🙂

MÁÁREK

Tak technicky je spekulace všechno. Myslíte si že všichni kdo ted kupují ten žlutý šutr ho kupují, protože sním budou muset jednou platit? Když se všechno sesype, tak nikoho vaše papírové zlato zajímat nebude. Už nikdy ty peníze neuvidíte. Zeptejte se nějakých ukrajinců když jim ivan začal lítat na hlavami. Nejlepší bylo mít bitcoin a nohy na ramena…. Ale to evropan ve zlaté kleci nepohopí dokud to nezažije.

Pučmeloun

Tak pokud zlato, tak fyzicky a platí to i pro státy. Pokud to má být jakási úplně poslední rezerva pro případ úplné krajní nouze, tak je zlato ČNB uložené v Londýně tak nějak k ničemu…

spot_img