Nadcházející halving bitcoinu může vyhnat těžaře z USA, hrozí pokles cen akcií

5
(4)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Nastávající halving bitcoinu by mohl způsobit pokles cen akcií amerických těžařů kvůli možnému zpomalení růstu ceny bitcoinu. Experti varují, že některé společnosti by se mohly přesunout do zahraničí kvůli nižším nákladům na elektřinu.

Halving bitcoinu a útěk z USA

Americký těžební sektor bitcoinu se ocitá v obtížné situaci, jelikož se blíží další halving – událost, která má zásadní dopad na těžební odměny a historicky také na cenu samotného bitcoinu. Halving, který se opakuje přibližně každé čtyři roky, způsobuje, že odměny za těžbu se snižují na polovinu, což v tomto případě znamená pokles z 6,25 BTC na 3,125 BTC za každý nalezený blok.

Další halving bitcoinu je očekáván s velkým napětím, neboť historické údaje ukazují, že po těchto událostech obvykle následuje nárůst ceny bitcoinu a nové ATH. Nicméně pokud tento nárůst nepřijde nebo není dostatečně rychlý, mohou američtí těžaři čelit značným problémům, zvláště kvůli vysokým nákladům na energii v USA.

Podle Jaran Melleruda, zakladatele a hlavního stratéga společnosti Hashlabs Mining, by mohlo dojít k výraznému poklesu cen akcií těžařských společností. Stalo by se tak, pokud se cena bitcoinu po nadcházejícím halvingu výrazně nezvýší. Mellerud upozorňuje, že mnohé těžařské společnosti „sotva vydělávají peníze” a v důsledku snížení odměn by mohly čelit seriózním finančním problémům.

Mellerud dále předpovídá, že v důsledku možného poklesu rentability by mohlo dojít k přesunu těžební kapacity z USA do zemí s nižšími náklady na elektřinu, jako jsou některé africké a latinskoamerické státy. Konkrétně uvádí, že jeho společnost Hashlabs již zaznamenala zvýšený zájem ze strany amerických těžařů o přesunutí jejich zařízení do Etiopie, kde jsou ceny hostingu o 30–40 % nižší než ve Spojených státech.

Hledání levnější energie

Ačkoliv cena největší kryptoměny světa překonala 53 000 dolarů, což některým těžařům umožňuje udržet ziskovost, obavy z budoucí rentability zůstávají. Analytická společnost Cantor Fitzgerald naznačuje, že až 11 veřejně obchodovaných těžařských společností by po halvingu mohlo mít problémy těžit ziskově. Zejména pokud by cena bitcoinu zůstala na úrovni okolo 40 000 dolarů.

Navzdory předpovědi možného odchodu amerických těžařů Mitchell Askew z Blockware Solutions tvrdí, že většina amerických těžařů má dostatečně nízké náklady na elektřinu, aby zůstali ziskoví i po halvingu. Askew zdůrazňuje, že mnoho těžařů v USA má fixní hostingové smlouvy. To jim umožňuje méně se zaměřovat na okamžitou rentabilitu a více na dlouhodobé perspektivy.

I přes Askewův optimizmus Mellerud zdůrazňuje, že země jako Etiopie, Nigérie a Keňa jsou dobře přichystány k tomu, aby v případě masové migrace těžařů převzaly větší podíl na globálním hash rate největší kryptoměny světa.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 53 489 USD dle KMC.

Závěr

Co si o tom myslíte vy? Do jaké míry podle vás ovlivní nadcházející halving cenu bitcoinu v letošním roce? Dejte nám vědět do komentářů nebo na naše sociální sítě. Neváhejte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zajímavý obsah.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img