Mohou národní vlády zničit Bitcoin? Ano, ale nebude to snadné.

5
(3)

Jednou z klíčových otázek v kryptoměnovém světě je, zda mohou národní vlády zničit svým jednáním Bitcoin nebo i ostatní kryptoměny. Dnes se podíváme na černý scénář pro Bitcoin a kryptoměny obecně a na to, proč je důležité podporovat snahy o vyšší soukromí na blockchainu.

Temný svět pro krypto

Nejprve se zaměříme pouze na Bitcoin, protože u jiných kryptoměn je situace složitější. Jedním z největších nebezpečí momentálního prostoru jsou regulace ze strany státu mířené na BTC těžaře.

Většina těžby je situována v Číně. Představte si, že čínská vláda vydá blacklist adres a přikáže všem těžařům cenzurovat takové transakce. Ti budou nuceni začít jednat dle vládního nařízení. Stát je totiž schopen identifikovat velké těžařské operace díky velké spotřebě elektrické energie.

Těžaři se za léta existence bitcoinové sítě mění v jistou formu korporátu a korporát nebude se státem bojovat. Právě naopak. V rámci pokračování businessu budou těžaři chtít vyjít vstříc státním požadavkům. A cenzura je tu. Bitcoin se najednou promění v další verzi nesvobodného finančního systému.

Globální technologie vs. globální regulace

Samotná Čína nedokáže zastavit Bitcoin sama i přes velkou koncentraci těžařů. I kdyby byli těžaři takto regulování v Číně, tak zbytek světa nebude podléhat stejným regulacím. Jenže zde do hry přichází organizace FATF u G20 (Financial Action Task Force).

Jedná se o globální regulační orgán, který vytváří regulace finančních systémů z globálního hlediska, podle kterých následně státy jednají. Pokud by taková organizace připravila black list a největší státy se shodly, že budou dané regulace dodržovat, tak by najednou na všechny těžaře dopadla stejná odpovědnost.

Bitcoin by se tak z určité části dostal pod kontrolu národních států. Rezistence vůči cenzuře by byla ta tam a před sebou bychom měli obrázek sítě, která může díky globálním regulátorům zastavit prakticky kohokoliv, kdo bude chtít BTC užívat.

Najednou by se tak mohlo stát, že všichni těžaři se budou řídit jednoduchým seznamem “špatných” adres a pokud bude některá z nich poslat transakci, tak se jejím schválením těžař vystavuje riziku postihu. A to korporace, kterými se těžební operace stávají, nechtějí. Nejistota je totiž jejich nepřítel.

První americký pool již cenzuruje

Nově vzniklý těžební pool Blockseer již přesně toto dělá. Vláda Spojených států vytvořila seznam adres spojených s nelegální činností. Tento seznam začlenil pool Blockseer do svých operací a tudíž již nebude schvalovat transakce, které jsou podle USA spojeny s nelegální činností.

Dle slov provozovatele poolu, společnosti DMG, je v zájmu sítě vytvořit auditovatelné, transparentní a korporátně řízené prostředí. To jistě není pravda. Je to spíše v zájmu samotné společnosti. Ta se prostě nechce dostat do sporu s národní vládou (USA je známo pro své tvrdé regulace kryptoměn).

A přesně takhle by mohl vypadat konec Bitcoinu. Kombinace korporátních těžebních poolů a globální regulace by mohla přenést Bitcoin z decentralizované sítě na síť státně regulovanou a korporátní.

A přesně to je důvod, proč se musí tlačit na vyšší soukromí uživatelů i transakcí na BTC (a ostatních) síti. V anonymním prostředí by státy nebyly schopny identifikovat vybrané entity, které se rozhodnou cenzurovat a BTC by tak zůstalo svobodným.

Regulace pro společnosti a lepší cesta

Regulace nejsou ovšem pouze černobílé téma. Svět je tvořen právními státy a právo jako takové je kriticky důležité pro společnost. Právní státy zajišťují např. základní lidská práva. Lze určitě diskutovat vhodnost jednotlivých právních systémů, nicméně jejich přínos pro moderní společnost je nenahraditelný.

Ve světě kryptoměn jsou regulace potřeba a to obzvláště pro společnosti, které s kryptem nakládají. Kryptoměnové burzy tak například potřebují mít jasno v tom, co smějí a co již je za hranicí zákona. A zde jsou již pionýři, kteří prosazují rozumné regulační rámce.

Mezi takové státy patří např. Švýcarsko, Estonsko či Malta. Prozatím se zdá, že poslední jmenovaná země je nejdále s regulačními rámci. Největší kryptoměnové burzy se tak snaží získat licence pro operace v Evropě a to právě na Maltě díky hotovým regulacím.

To ilustruje případ společnosti Crypto.com, která nyní získala předběžné schválení pro licence s nakládáním s virtuálními aktivy a také licenci pro poskytovatele e-peněz. Tím by firma v podstatě získala právo na tvorbu vlastních stablecoinů.

Závěr

Téma regulací není černobílé. Regulovat těžaře je rozhodně daleko za přijatelnou mírou a je potřeba takovým regulacím aktivně bránit, aby blockchain technologie neztratila svou hlavní výhodu a tou je fakt, že se jedná o svobodný a férový finanční systém.

Existují ovšem i části světa kryptoměn, které z regulací (rozumných) budou těžit a to jsou např. výše zmíněné burzy. Podobně je tomu i v případě platby daní. Nejistota, která kolem nich panuje ve většině států kryptoměnám zbytečně škodí.

Regulace tak musí být dobře cílené, rozumné a nesmí omezovat fundamentální hodnoty kryptoměn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

vyborny clanek.
nastesti je uz vetsina btc vytezena.k udrzeni site staci po svete par PC – ovsem poplatky budou docela vysoke pri prevodech.k tomu stejne jednou dojde.

Praetorian

Případné státní zásahy považuju za největší riziko pro kryptoměny jako takové. A to nezapomínejme, že každý stát má jeden regulační nástroj, kterým může prakticky ze dne na den kryptoprostor zasáhnout a tím jsou – daně. Stačí uvalit 10% roční daň z pouhé hodnoty držených kryptoměn a nestačíme se divit, co to bude dělat s jejich cenou. Stát tím vyřeší dva problémy najednou (regulaci a příjmy do státního rozpočtu) a obávám se, že takovému lákadlu nebude odolávat věčně…

ccShop.cz

To je přitežené za vlasy. Síla Bitcoinu je právě v tom, že jakmile byl jednou spuštěn, je nezastavitelný. Žádná organizace na světě to nedovede zvrátit – žádná nedokáže něco přikázat všem státům světa. A dokud bude zůstávat jediný stát na světě, kde to půjde, těžba se přesune tam. Nebo budou vymyšleny cesty, jak regulace obcházet. Trh si vždycky najde cestu a absolutní zničení Bitcoinu je již nemožné.

spot_img