Mindfulness aneb jak na snížení stresu – 1. díl

5
(2)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Mindfulness-based stress reduction (MBSR) je původně léčebný program pro snižování stresu, který vyvinul na konci sedmdesátých let 20. století Jon Kabat-Zin na lékařské fakultě univerzity v Massachusetts.

Program je inspirovaný buddhismem, jednou z jeho nejstarších meditačních technik – vipassanou. Jonu Kabat-Zinovi se podařilo přenést na půdu oficiální vědy (medicíny) zkušenosti, které jsou více než 2000 let staré a to nikoliv jako nějakou teorii, ale vysoce účinnou praxi.

O mindfulness dnes hovoří časopisy jako Time, Scientic American nebo Newsweek a firmy Google či Twitter platí svým zaměstnancům meditační lekce. K mindfulness se hlásí takové osobnosti jako Al Gore, Clint Eastwood, Oprah Winfreyová či ragbista Jonny Wilkinson. Praktikování mindfulness má vědecky prokázaný blahodárný vliv na zdraví a duševní pohodu a v západní Evropě existují již stovky zdravotnických zařízení, které nabízejí základní výcvikový program.

Mindfulness nezůstalo jen za hranicemi nemocničních stěn, kde jej původně Jon Kabat-Zin vyvinul, ale rozšířilo se i mezi zdravými lidmi, kteří na sobě chtějí pracovat.
Slovo mindfulness se nejčastěji překládá jako všímavost nebo bdělá pozornost. Jde o schopnost, která v sobě nese jakýsi nadhled a laskavost. Je to psychická dovednost, která se dá trénovat podobně, jako např. pianista trénuje hru na klavír; to je na ní skvělé.

Mindfulness meditace používá – podobně jako buddhistická vipassana – jako primární meditační předmět dech. Takže – velmi zjednodušeně řečeno – meditující si sedne do pozice a vnímavě přistupuje ke svému dechu. To znamená, že si zvolí oblast, kde ho nejhmatatelněji cítí a soustředí se tam na něj. Pokud se jeho pozornost nějak odchýlí od dechu, všimne si toho a nenásilně ji vrátí zpět k dechu. Tak vnímavě pozoruje svůj nádech a výdech. Pozorováním nádechu a výdechu se kultivuje schopnost soustředit se/koncentrovat.

K této schopnosti se přidává i jakýsi nadhled nad vším, co se v meditaci objeví. Postupně dochází k prohlubování tohoto nadhledu a schopnosti udržet pozornost na dechu. Díky zlepšující se schopnosti koncentrace a kultivaci některých principů, které do meditace zahrnujeme, dochází k léčení.

V příštích dílech si blíže představíme sedm principů, které napomáhají k rozvíjení mindfulness.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img