Milion adres už vlastní alespoň 1 celý bitcoin

4.8
(5)

Možná i loňský propad ceny BTC přispěl k tomu, že dnes existuje již milion adres, na kterých je uložen alespoň jeden celý bitcoin.

Bitcoin dosáhl v listopadu 2021 divokého maxima 69 000 dolarů. A navzdory zdravé rally v letošním prvním čtvrtletí je jeho cena stále téměř o dvě třetiny níže než tenkrát. Tento pokles ceny usnadnil lidem naskočit na bitcoinový vlak či pokračovat v rychlejším “střádání satů”.

Více než milion adres vlastní alespoň 1 bitcoin

Podle údajů analytické společnosti Glassnode již existuje více než milion adres se zůstatkem více než 1 BTC (v době psaní článku cca 26 800 USD).

Naposledy se počet adres se statusem celého BTC výrazně zvýšil na konci února loňského roku. Tehdy byl bitcoin zhruba v polovině korekce po svém ATH.

Dan Ashmore, vedoucí výzkumu ve společnosti Investoo Group, připomněl, že držení jednoho celého bitcoinu se rovná zhruba polovině průměrného platu v USA.

To je to, co jsme viděli během neutuchajícího býčího trhu během pandemie – jasné vyrovnání předchozí trajektorie, při níž rostl počet adres obsahujících alespoň 1 bitcoin […] Když cena bitcoinu v loňském roce klesla, obnovila se předchozí vzestupná trajektorie růstu počtu těchto adres. Neočekával bych, že se tento vzorec do budoucna změní.

Velryby a burzy

Raději připomínám, že jedna bitcoinová adresa nepředstavuje vždy jednu osobu. Jinak řečeno to nutně neznamená, že 1 BTC vlastní milion lidí. Někteří jednotlivci mají pod svou správou více bitcoinových adres a stejně tak některé adresy mohou patřit institucím nebo skupinám lidí.

Podle Ashmora nám počet 1 milionu adres zdůrazňuje, jak hluboce se bitcoin v posledních letech etabloval v mainstreamové sféře.

Navzdory inherentní decentralizaci sítě Bitcoin je distribuce bohatství koncentrovanější, než se běžně předpokládá.

  • mezi téměř 46,5 milion adres s alespoň nějakým zlomkem BTC (ale méně než jedním) je rozděleno pouze 7 % nabídky (1,356 milionu BTC v hodnotě 36,4 miliardy USD)
  • zbývajících 93 % (18 milionů BTC, v hodnotě 482,7 miliardy USD) je uloženo na jednom milionu adres, které nyní vlastní celý BTC
  • Adresy obsahující více než 1 BTC tedy představují asi 2,1 % všech nenulových bitcoinových adres.

Je třeba ale zdůraznit, že tyto statistiky jsou poněkud zkreslené. Zejména vezmeme-li v úvahu, kolik BTC se nachází na adresách kryptoměnových burz. Ty většinou představují souhrnnou držbu všech jejich uživatelů. Kupříkladu data CoinGlass nám říkají, že jde o zhruba 1,89 milionu BTC (50,7 miliardy USD). Dá se tak říci, že jde přibližně o každý desátý bitcoin v oběhu.

Závěr

Rovnoměrné rozdělení napříč finančními systémy vede ke stabilitě souvisejících tříd aktiv. Menší počet držitelů má naopak za následek nevyvážený tlak na nákup a prodej, což způsobuje výrazné cenové výkyvy. Více lidí, kteří drží alespoň jeden celý bitcoin, by tedy mohlo znamenat zvýšenou cenovou stabilitu. Lze to také vnímat jako čas dospívání a zrání primární kryptoměny.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.


Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img