Masivní koordinovaný útok na Twitter – hackeři sdíleli BTC podvod z mnoha účtů známých osobností

5
(1)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Kanye West, Elon Musk, Bill Gates, Barack Obama a spousta dalších osobností mělo nabourané profily na sociální síti Twitter. Podvodníci z nich sdíleli bitcoinový podvod.

Twitter prodělal rozsáhlý útok

Celá řada slavných osobností byla zneužita k šíření bitcoinového podvodu. Včera byl v rámci koordinovaného útoku napaden Twitter. Účty Obamy, Gatese, Muska, Buffetta, Apple, dále účty kryptoměnových burz Binance, Coinbase a mnoha dalších lidí i společností byly hacknuty. Jednalo se o klasický případ „giveaway“ scamu, který své oběti nalákal na příslib BTC zdarma, ale v nevídaném měřítku.

Byť se v detailech jednotlivé tweety lišily, základ byl vždy stejný. Podvodníci vydávající se za celebrity slibovali, že zdvojnásobí jakoukoli částku v BTC, kterou někdo pošle na uvedenou bitcoinovou adresu.

Podvod s nevyčíslitelnou reklamní kampaní

„Každý mě žádá, abych mu to vrátil,“ uváděl tweet z účtu Billa Gatese. „Pošlete 1 000 $, posílám vám zpět 2 000 $.“ Twitter uvedl, že šlo o „koordinovaný“ útok, který byl zaměřen na jeho zaměstnance „s přístupem k interním systémům a nástrojům.“

„Víme, že [hackeři] použili tento přístup k převzetí kontroly nad mnoha vysoce viditelnými (včetně ověřených) účtů a tweetem za ně.“

Mezitím ředitel Twitteru Jack Dorsey tweetoval:

„Těžký den pro nás na Twitteru. Všichni se cítíme hrozně, že se to stalo.“

Britské národní středisko pro kybernetickou bezpečnost uvedlo, že to vypadá, že jde spíše o útok na společnost, než na jednotlivé uživatele.“ Kromě toho jeden odborník na kybernetickou bezpečnost uvedl, že kdyby byl podobný hack použit ke sdílení závadných informací během závažných situací, jako byla koronaviová zdravotní krize, mohlo to dopadnout ještě mnohem hůř.

Rozsah podvodu se zdá být větší, než co jsme kdy zažili. – Nikoli z hlediska výše ztráty, ale z hlediska masivní „reklamní kampaně“ která v krátké době oslovila miliony lidí prostřednictvím jejich oblíbených celebrit a osobností.

Poučíme se?

Twitter a jeho tým usilovně pracuje na opravě. Vzhledem k tomu, že se množství odcizených bitcoinů, zaslaných na adresu podvodníků, rychle zvyšovalo, byli nuceni přikročit k dočasnému zablokování některých zneužitých účtů. Dmitri Alperovitch, spoluzakladatel společnosti pro kybernetickou bezpečnost CrowdStrike, řekl agentuře Reuters:

„Zdá se, že se jedná o dosud nejhorší hack na hlavní platformě sociálních médií.“

Mezi další cíle hackerů patří např. tyto účty:

  • rapper Kanye West,
  • reality tv hvězda Kim Kardashian West,
  • bývalý americký prezident Obama,
  • bývalý viceprezident USA Joe Biden, který je současným demokratickým prezidentským kandidátem,
  • mediální miliardář Mike Bloomberg,
  • aplikace pro sdílení jízd Uber,
  • výrobce zařízení Apple iPhone…

Totožnost pachatelů je v tuto chvíli neznámá. Podvody typu „zdvojnásobte své bitcoiny“ jsou chronickým problémem na Twitteru, Youtube či Facebooku, se kterým se sítě dosud neumí či nechtějí vypořádat. Včerejší útok je však bezprecedentní.

Závěr

Jelikož celková částka, kterou se podařilo vybrat na stupidní trik „s dvojnásobkem“, vysoce překročila BTC v hodnotě 100 tisíc dolarů, nabízí se otázka, zda se již poučíme. Bude mít takto rozsáhlá kauza, s dopadem na velkou část uživatelů jedné z největších sociálních sítí na světě, konečně za následek, že se lidé příště nenechají napálit?

Hackeři se dostali „pod kůži“ platformy, kterou běžně používají politici ke své agendě. Co kdyby někdo podobný hack zneužil k šíření fake news, nebo vyvolání mězinárodních sporů? Otázek je mnoho a týkají se nejen peněz nezkušených jedinců, ale doslova národní bezpečnosti států. Co když příště hacker napadne účet Donalda Trumpa a vyhlásí někomu válku? Následky by mohly být katastrofální a zdá se, že lidstvo stojí před další výzvou. – Jak se vypořádat s extrémní silou sociálních médií a čelit případným narušením bezpečnosti? Možná jsme si dosud ani neuvědomili nebo nevšimli, jakou sociální sítě získaly moc a kolik potenciálních možností jejího zneužití existuje.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

ZdrojBbc.com
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: