Mark Carney před G20 nalil kryptotrhům novou krev do žil

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Kryptotrhy zareagovaly prudkým růstem na vyjádření Marka Carneyho, předsedy Rady pro finanční stabilitu (FSB) o tom, že digitální aktiva jsou příliš malá a omezená, aby představovala skutečnou hrozbu pro stabilitu globálního finančního systému.

Riziko neexistuje

V dopise adresovaném ministrům financí a guvernérům centrálních bank skupiny G20 ze dne 18. března Mark Carney, který také působí jako guvernér Bank of England (BoE), potvrdil, že FSB provedla průzkum možných hrozeb, které by kryptoměny mohly představovat pro globální finanční stabilitu a rozhodla, že takové riziko neexistuje.

Carney zdůraznil, že kryptoměny tvoří malou část finančního systému (na konci loňského roku činily méně než 1% světového HDP):

“Jejich malá velikost a skutečnost, že nejsou náhradami za měnu a mají velmi omezené využití pro reálnou ekonomiku a finanční transakce, znamenají, že vazba na zbytek finančního systému je omezená.”

Vyvážený přístup k regulacím

Carney přijal vyvážený přístup ke kryptoměnám a zatímco připustil, že vzbuzují obavy kvůli ochraně investorů a jsou používány při páchání trestních činů, jako je praní špinavých peněz, zároveň poznamenal, že technologie, která je základem digitálních měn, by mohla potenciálně:

“zlepšit efektivitu a začlenění jak finančního systému, tak ekonomiky” .

Stávající regulace není třeba nahradit novými

Co se týče regulace kryptoměn, Carney (který také dříve požadoval kryptoregulaci z pozice guvernéra BoE) navrhl “mezinárodní koordinaci”, vzhledem ke globální povaze kryptotrhu. Potvrdil také, že FSB by upřednostnila přezkum stávajících pravidel, místo  zavedení úplně nových předpisů:

“FSB se stále více odvrací od navrhování nových politických iniciativ k dynamickému provádění a důslednému hodnocení dopadů již dohodnutých reforem v G20”.

V dopise také poznamenal, že trh s kryptoměnami se nadále vyvíjí a FSB může v případě potřeby revidovat své počáteční hodnocení.

Závěr

Carneyho vyjádření pomohlo poslat kryptotrhy do zelených čísel, nicméně jednání skupiny G20 ohledně regulací kryptoměn je stále před námi a na jeho výsledky si budeme muset počkat. Výsledky jednání budou mít s velkou pravděpodobností zásadní dopad na trhy.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img