Litva se stane první zemí, která vyzkouší digitální měny

4.8
(6)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Pomineme-li Čínu, stává se pobaltský stát Litva první evropskou zemí, která vydá své digitální měny pod taktovkou centrální bankou (CBDC). Projekt digitální měny má fungovat ve všech odvětvích pro každodenní používání.

První CBDC v eurozóně

První zemí v Evropě, která naostro spustí používání digitální měny vydané centrální bankou, se stane baltský stát Litva. Digitální měna se má jmenovat LBCoin. Na svých oficiálních stránkách to oznámila centrální banka země, Lietuvos Bankas. V oznámení stojí:

„ LBCoin je první digitální mince na světě, která je založena na blockchainu. Spolu s jeho fyzickou verzí se očekává vydání LBCoinu v polovině letošního roku.“

Centrální banka plánuje uvolnit 24 000 tokenů, vytvořených pomocí technologie blockchain. Sběratelé těchto mincí tak budou mít možnost shromáždit celou sadu, která bude rozdělena do 6 kategorií podle oblastí činností.

Při nákupu digitální mince získají zájemci také 6 náhodně vybraných digitálních tokenů. Nejedná se tak úplně o digitální měny, ale o sběratelskou akci. Žetony budou k dispozici k zakoupení na e-shopu Lietuvos Bankas.

Zástupce guvernéra litevské centrální banky, Marius Jurgilas, řekl:

„LBCOIN je velmi podobný tomu, co je známé jako digitální měna vydaná centrální bankou. Musíme reagovat na to, co si společnost žádá.“

Mince mají připomínat důležité události, jevy a významné osobnosti země. Banka vydala k události také oficiální video, v němž představuje vzhled daných mincí a další informace o projektu.

YouTube video

Závěr

Digitální měnou se snaží centrální banka získat cenné zkušenosti a znalosti v oblasti technologie blockchain, kryptoměn a digitálních měn. Pokud bude projekt úspěšný, plánuje litevská banka zavést digitální měny do běžného používání.

Ačkoliv se jedná o pouhý test digitální mince LBCoin, výsledky mohou být skvělým ukazatelem pro ostatní státy. Jedním z nejpokročilejších států v oblasti státem vydané digitální měny je Švédsko, které již započalo s testy vlastní e-krony.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: