Kurz ceny bitcoinu prorazil dlouhodobý klesající trend – Potvrdí ho?

4.9
(13)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Včera nám skončilo září a měsíční svíčka oproti očekávání skončila mírně zelená s nárůstem 3,91 %. V září se bitcoinu podařilo skončit kladně naposledy v roce 2016. Znamená to snad obrat trendu a opětovný růst kurzu ceny bitcoinu? Můžeme čekat poslední čtvrtletí roku v býčím duchu? Projdeme dnes spolu grafy bitcoinu s ohledem na krátkodobý i dlouhodobý výhled a pokusíme se na tyto otázky najít odpověď.

Začneme na hodinovém grafu. Zobrazil jsem poslední dva týdny, kde je vidět propad kurzu po zasedání Fed a velmi slabý víkend. Nejen na pohyb, ale i na objemy. V pondělí jsem začali propadem a následným vyčkáváním. Úterní nečekané výsledky nárůstu objednávek zboží v USA přinesly trošku volatility, ale nejvíce se jí šetřilo na čtvrtek a pátek. Kromě zveřejnění míry nárůstu HDP (odhady se trefily) zde expirovaly i opce v hodnotě 3 miliard USD. Medvědi se poprali s býky a výsledek nakonec skončil nerozhodně. Shora vše bezpečně hlídal 100denní exponenciální klouzavý průměr.

Trend naznačuje možný pokles

Na čtyřhodinovém grafu se nám rýsují dva trendy. Klesající a rostoucí (černé čáry). Do grafu jsem vyznačil i víkendy, aby byly patrné relativně nezajímavé úseky pro obchodování. I když Bollingerova pásma historicky ukazují, že o víkendu se vracíme do středového pásma a v pondělí se často pokračuje v pátečním nastoleném trendu. Můžeme si všimnout medvědího překřížení na MACD. To by mohlo nasvědčovat potenciálnímu poklesu. Relative Strength Index (RSI) by svojí hodnotou blízkou 70 bodům (překoupený trh) myšlenku poklesu podpořil.

Při pohledu na denní graf si můžeme všimnout několika medvědích signálů. Vytváří se nám tam neustále nižší vrcholy a trend maluje pattern klesajícího trojúhelníku. To se často čte jako medvědí signál pro další pokles. Poslední vrchol ale vidíme, že se tvoří nad klesající trendovou linií. To by mohlo signalizovat potenciální průraz a možný vzestup. Osobně bych ale raději počkal na jeho potvrzení v běžný obchodní den.

Závěr

Podle technické analýzy bych byl do konce roku spíše opatrný a čekal pokles. Třetí čtvrtletí uzavřelo se ztrátou 11,54 % a krátkodobí investoři z trhu utekli. Aktuálně se bitcoinu pohybuje kolem 27 100 USD, kde je i páteční uzavření bitcoinových futures na CME. Nelze tedy ani očekávat nějaký pohyb na dorovnání případného rozdílu.

Příští týden je ale nabitý makroekonomickými událostmi největší ekonomiky světa. Zítra odpoledne nás čekají výsledky objednávek v oblasti výroby (ISM Manufacturing PMI), v úterý počty volných pracovních míst (JOLTs Job Openings), ve středu opět výsledky objednávek, ale za služby (ISM Services PMI) a páteční výsledky vývoje nezaměstnanosti (Unemployment Rate). I když se naplní veškerá očekávání, tak se většinou spustí algoritmy a na trh to přinese volatilitu.

Osobně stále čekám na pokles a mám připravené spotové pozice na nákupy s očekáváním dlouhodobého růstu. Kdybych teď otevíral na bitcoinu pozice, tak spíše v oblasti finančních derivátů (futures) a to primárně na pokles. Moc tomu prolomení klesajícího trendu ještě nevěřím a z delšího časového hlediska si stále myslím, že medvědí trend zatím neskončil. Je ale možné, že na dolarový index přijde vyhlížená korekce a ta pro kurz ceny bitcoinu bude znamenat růst. Proto je vždy důležité si nejen otevřít správně pozice, ale i si u nich nastavit dobře TP a SL.

Vše je samozřejmě jen můj názor. Pro vás se nejedná ani o investiční radu ani o doporučení. DYOR.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img