Kupní síla stablecoinů oslabuje, bitcoin čeká po halvingu šestimístné ocenění

4.6
(9)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Dvě klíčové metriky BTC ukazují protichůdné signály o tom, zda dojde k retracementu před bitcoinovým halvingem.

Bitcoin je na 17měsíčním maximu, přičemž do dalšího halvingu, zbývá pouhých 164 dní. Zároveň se očekává, že v příštích měsících bude schváleno spotové Bitcoin ETF.

Přesto uprostřed meziročních zisků Bitcoinu ve výši 106,38 % upozornil oscilátor míry nabídky stablecoinů (SSRO) na oslabení jejich kupní síly.

Kupní síla stablecoinů oslabuje před schválením Bitcoin ETF

Tato metrika poměru nabídky stablecoinů, která funguje jako měřítko dominance stablecoinů vůči bitcoinu, se podle údajů společnosti Glassnode vyšplhala 25. října na nové historické maximum. Tento nárůst naznačuje značný zájem o akumulaci bitcoinu.

To však také naznačuje, že kupní síla stablecoinů je na relativním historickém minimu.

Z historického hlediska se jedná o nejvyšší divergenci SSRO od roku 2019. 26. června, tedy přesně 320 dní před květnovým halvingem v roce 2020, vylétla na 4,12 bodu.

Vznik stejného vrcholového signálu na SSRO, který jsme mohli nyní sledovat, by tedy mohl předznamenávat období retracementu před nadcházejícím halvingem v dubnu 2024.

Nicméně, i když je relativní kupní síla v současné době slabá, hlavní závěr je ten, že vysoké úrovně SSRO se také většinou shodují s počátkem větších býčích tržních cyklů.

„Rezervní riziko“ naznačuje, že tato BTC rally může být odlišná

Potenciální schválení spotového Bitcoin ETF vyvolává na trzích vzruch s ohledem na pohyby ceny. Existuje však jedna metrika, která vykresluje ojedinělý obraz tržního sentimentu. Ten naznačuje, že by nadcházející Bitcoin rally mohla být poněkud jiná než v roce 2019.

Konkrétně se jedná o ukazatel rezervního rizika (RR), který měří pobídky k riziku a odměně. Jak uvádí Glassnode:

Když je důvěra vysoká a cena nízká, je investice atraktivní z hlediska poměru rizika a výnosu (rezervní riziko je nízké). Když je důvěra nízká a cena vysoká, pak je riziko/výnos v té době neatraktivní (rezervní riziko je vysoké).

– Glassnode, zdroj: cointelegraph.com

Když SSRO v červnu 2019 zrychlila na podobně vysokou úroveň, RR ji následovala a vyšplhala se nad zelené pásmo, jak ukazuje graf výše.

Uprostřed současné rekordně vysoké hodnoty SSRO se však RR nachází stále na mnohaletých minimech ve spodní části zeleného pásma. Historicky nákup bitcoinu, když je RR na takto nízkých úrovních, přinesl nadstandardní výnosy.

Z toho rovněž vyplývá, že navzdory tomu, že se cena bitcoinu nachází na 17měsíčních maximech, důvěra v budoucí výkonnost ceny Bitcoinu zůstává velmi vysoká.

Dlouhodobí držitelé tak mohou mít nyní dobrou pozici pro velké zisky. Vzhledem k tomu, že tito držitelé kontrolují historicky nejvyšší podíl na celkové nabídce.

Teď k tomu připočtěte potenciální mnohamiliardové přítoky kapitálu do Bitcoin ETF. Nyní je snadné pochopit, proč se šestimístné předpovědi ceny BTC pro období po halvingu stávají reálnými.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Roman Nerad

S nejvetsi pravdepodobnosti BTC prekona hranici $100k behem 4Q 2024 nebo v 1Q 2025. Schvaleni spotoveho BTC ETF to muze poslat v kombinaci s halvingem i vyrazne vyse a i to urychlit. Pouzitelnost BTC pro mikroplatby diky Lightning Network roste, nicmene to nevyresi veskere problemy propustnosti prvni vrstvy a pokud se poptavka rychle zvysi, tak to muze vest k problemum a ztrate duvery, pokud se nepristoupi ke zvyseni propustnosti prvni vrstvy (zvetseni velikosti bloku), protoze prvni vrstva neni pripravena na rychly narust poptavky a transakci.

spot_img