Kryptozima: velký strach investora

5
(5)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pro kryptoinvestory to bylo několik náročných měsíců od doby, kdy bitcoin spadl ze svého historického maxima 69 tisíc – navíc mnoho mincí šlo ve stopách cenové akce BTC. Celý kryptotrh od té doby ztratil více než 1 bilion dolarů na hodnotě a mnozí odborníci se domnívají, že přijdou další a že to nebude poslední vlna. Mnoho lidí se snaží pochopit, co přijde a zda se propadneme do další obávané kryptozimy.

Studený svět pro krypto

Celý kryptotrh ztratil od listopadu, tedy zhruba od doby, kdy bitcoin dosáhl svého historického maxima, zhruba 1 bilion dolarů na hodnotě a další tokeny, jako například ethereum a solana, jej následovaly a obchodovaly se prudce níže. Hodnota etherea se od dosažení listopadového maxima snížila o více než polovinu, zatímco solana zaznamenala ještě prudší pokles, a to o 65 %. V roce 2018 si bitcoin prošel tím, co mnozí nyní označují jako “kryptozimu”, kdy byli svědkem až 80procentního poklesu bitcoinu. Mohlo by se jednat o další případ současné cenové akce?

David Marcus, bývalý šéf krypto oddělení ve společnosti Facebook (nyní Meta), podle všeho naznačil, že podle jeho názoru již kryptozima nastala. Ve svém tweetu na začátku tohoto týdne uvedl:

Opačný názor na kryptozimu měla Nadya Ivanova, provozní ředitelka BNP Paribas, která v pořadu “Squawk Box Europe” na CNBC uvedla:

“V posledním roce – zejména při všem tom humbuku na tomto trhu – se zdá, že spousta vývojářů se nechala rozptýlit snadnými zisky ze spekulací na NFT a dalších digitálních aktivech. Období ochlazení by ve skutečnosti mohlo být příležitostí začít budovat základy trhu.”

Naděje na lepší zítřky

Mnoho mincí trpí stejným osudem jako akcie. Mnoho investorů čelí obavám z tvrdých federálních regulací a úprav úrokových sazeb, které by mohly více ublížit než pomoci, pokud si v loňském roce přišli na velké peníze. Americká centrální banka zvažuje, že takové kroky učiní v reakci na prudce rostoucí inflaci, a někteří analytici tvrdí, že by to mohlo vést ke konci éry ultra levných peněz a nebesky vysokých ocenění – zejména v rychle rostoucích odvětvích, jako jsou technologie, které těží z nižších sazeb, protože společnosti si často půjčují prostředky na investice do svého podnikání.

Vijay Ayyar, viceprezident pro firemní rozvoj a mezinárodní aktivity na kryptoburze Luno, si myslí, že nedávný propad kryptoměn je spíše “korekcí” než trvalým poklesem. Uvedl také, že při pohledu do budoucna je klíčovou úrovní, kterou je třeba pro bitcoin sledovat, 30 000 USD. Pokud se pod touto hranicí uzavře za týden nebo déle, “rozhodně by to znamenalo vysokou pravděpodobnost medvědího trhu,” řekl. Pokles o zhruba 80 % z nedávného vrcholu bitcoinu by znamenal cenu nižší než 15 000 USD. Ayyar se domnívá, že takový scénář není na stole.

Závěr

A jak to vidíte vy? Jdeme do kryptozimy nebo se bude jen jednat o korekci a zas půjdeme nahoru?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Magister peditum

Myslím, že všichni čekají, o kolik začne FED penězovod utahovat. Do té doby se budeme plácat mezi 30-40k. Ale to není zase tak špatné, prostě jsme z distribuční fáze zase přešli do akumulační. Navíc fundament je stále dobrý, i ten FUD s regulacemi v USA vnímám spíš pozitivně. Bez regulací nedojde k širší adopci krypta.

spot_img