Krypto Art a NFT scéna budou v roce 2021 nadále narůstat

5
(1)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Non-fungible tokens (NFT) neboli nezaměnitelné tokeny jsou čím dál více v oblibě a nevypadá to, že by se měl tento trend v roce 2021 nějak zpomalit. 

Nezaměnitelné tokeny jsou v zásadě jedinečnými rozlišitelnými digitálními aktivy, což znamená, že žádné dva tokeny nejsou stejné. Obvykle jsou vydávány na standardu Ethereum ERC-721, což vytváří ověřitelný digitální nedostatek.

Na rozdíl od digitálních mediálních souborů, které lze kopírovat, umožňují NFT tvůrcům obsahu vytvářet jedinečná díla, která se nyní stávají vzácnými sběratelskými předměty. Ceny, které se za některé z nich platí, jistě odrážejí raketově rostoucí poptávku.

Samotné žetony nejsou umělecká díla, pouze obsahují položky. Ty mohou být ve formě souboru jpeg nebo mp4 v metadatech představujících autenticitu tokenu. Token a média společně představují kryptografické umění a hodnotu.

Platformy pro tvorbu NTF

Výzkumný pracovník společnosti DeFi Cooper Turley v příspěvku na svém blogu dne 30. poznamenal, že v současné době existuje téměř 50 různých platforem, na kterých lze tokeny vytvořit.

SuperRare

SuperRare je jednou z nejpopulárnějších platforem, která umožňuje vytváření jednorázových tokenů. Jen velmi málo lidí se však na tento trh dostane, což ovšem zvyšuje její exkluzivitu.

Nifty Gateway

Další známou platformou je Nifty Gateway, která v současné době vede v objemu prodeje, a to především díky možnosti nákupu tokenů za fiat.

Nifty využívá balíčky nebo edice NFT, které jsou velmi oblíbené u sběratelů. Turley poznamenal, že jeden z nich byl minulý měsíc vykoupen za 175 000 $ během pouhých pět minut.

Rarible

Rarible je další platforma, která není tak exkluzivní a umožňuje komukoli vydat NFT. Dokonce i miliardář Mark Cuban před pár dny jeden vyrobil. Platforma má svůj vlastní token RARI, který se používá pro účely decentralizované správy.

OpenSea

Další populární platformou je OpenSea, která slouží jako sekundární trh pro všechny druhy digitálního umění od herních sběratelských předmětů, předmětů virtuálního světa až po sportovní obchodní karty. Platforma disponuje stránkou s hodnocením, která zobrazuje špičkové statistiky pro NFT, v současné době uvádí, že nejoblíbenější je ‘CryptoPunks’ s téměř 1500 prodanými ETH za minulý týden.

Populární NFT

Zatím největší humbuk kolem NFT vytvořily CryptoKitties. Jedná se o blockchainovou videohru, ve které může hráč kupovat a vyměňovat s ostatními hráči virtuální kočky. Každá kryptokočka představuje token. Tento projekt byl spuštěn v roce 2017 a následně dočasně přerušil síť Ethereum. Nyní jej překonal Super Shot NBA.

Velká poptávka je také po NFT, jenež vytvořili slavní umělci jako např. “Beeple”. Umělec vydražil celou svou sbírku NFT za 3,2 milionu dolarů, včetně jediného kusu, který v prosinci 2020 vyšel na 777 777 dolarů.

Kolektiv krypto umění s názvem FlamingoDAO nedávno koupil token „mimozemšťana“ CryptoPunk za 750 000 $. Slavný sběratel ‘Metakovan’ dokonce utratil v roce 2019 za kus značky Formula One více než 100 000 dolarů.

Zakladatel společnosti Epic Games Tim Sweeney označil investice do kryptoměny za „divoký spekulativní nepořádek“, ale dodal, že NFT jsou „nejpravděpodobnější cestou“ k plně vznikající herní metaverse.

Závěr

Tokenizace aktiv očividně teprve začíná a přesto čím dál více získává na síle. Digitální umění je dokonalým příkladem toho, jak lze z Etherea vytvořit ověřitelný nedostatek.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img