[KRÁTKÁ ZPRÁVA] Pouze dvě TOP 10 kryptoburzy nefejkují své volume – Tipnete si které?

0

To, že velká část volume na burzách s kryptoměnami je „zfejkovaná“, ví každý větší fanoušek kryptoměn. Prosincový průzkum od The Blockchain Transparency Institute (BTI) však odhalil skutečné rozměry těchto nekalých praktik. Wash trading vládne kryptu. Pouze dva z 25 největších BTC párů na coinmarketcapu nemají nafouknuté volume.

Tip redakce: BTC vs. AAPL – Krypto padá? Bitcoin i tak roste rychleji než Apple!

Instituce použila speciální algoritmy, které jsou schopny odhalit wash trading – tedy praktiku, při níž dva nebo více botů obchoduje mezi sebou. Jinak řečeno, vyměňují si BTC za USD (nebo jinou měnu) a zvedají tak volume na samotné burze. Občas se také účastní manipulací s trhem, ale to jsou už konspirační teorie, do kterých v tomto článku nebudeme zabíhat.

Žebříček v coinmarketcap má nulovou vypovídací hodnotu

Podle zprávy od BTI je žebříček BTC párů na CMC seřazený podle volume v podstatě nepoužitelný. Většina burz ani zdaleka nedosahuje takových výsledků, o jakých informuje přes své oficiální kanály.

Už nějaký čas se na prvním místě ve volume pohybuje CoinBene. Dnes se na BTC/USDT páru této burzy zobchodovalo neuvěřitelných 222,9 milionů dolarů (v přepočtu). Jaká je realita? Méně než 1% volume je reálné!!!

A co OKEx? Pouze 11 % ze 182 milionů zobchodovali reální uživatelé, zbytek je wash trading. HitBTC a Huobi zfejkovaly 75% volume, a to je ještě docela dobrý výsledek.

Celkově se zdá, že když se už burza rozhodne lhát o volume na svých párech, tak lže pořádně. Pohled na výsledky průzkumu od BTI je opravdu žalostný.

BTI fake volume bitfinex

Čestných burz je málo a jsou daleko od sebe

Zavedené kryptoměnové burzy s relativně dlouhou tradicí jsou na tom podstatně lépe. Dobrou zprávou je, že Binance a Bitfinex nepotřebovaly lhát, aby se dostaly na TOP příčky v CMC. Třetí, resp. čtvrté místo je skvělý výsledek, pokud vaše konkurence podvádí.

Bohužel výsledek zprávy o BTI ukazuje, že zájem o obchodování kryptoměn je mnohem nižší, než se na první pohled zdá. Tak jako kapitalizace Bitcoinu po odečtení ztracených coinů určitě nečiní ani třetinu čísla, které najdete na CMC, i samotné volume je víceméně virtuální.

Skutečný žebříček největších BTC párů podle volume

Nakonec ještě přidáváme skutečný žebříček top BTC obchodních párů seřazených podle skutečného volume.

real volume

Co číst dál?

Měnová válka – tak trochu jiný způsob válčení

Zdroj:
blockchaintransparency.org

NAŠE NEJNOVĚJŠÍ VIDEO:

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín připravil Samuel S.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na