Kolaps kryptoměn? Jako když vylijete vaničku i s dítětem

2.8
(24)
Radomir Eliáš
Radomir Eliáš
Původním zaměřením průmyslový programátor, Ex-CEO AREC future, 8 let zájmu o kryptoměny a blockchain technologie, příležitostný Trader, kryptoměnový analytik -technická a fundamentální analýza, analýza ICO & STO & SHITCOINS. Zájem o FinTech & HiTech startupy a OTC Biohacker - self programming. Business Developer freelancer (Nakamotox, Pure ideas, Simplifate ) člen The Crypto Brain Trust Syndicate, krom kryptomagazin.cz píšu i pro E15 - premium a warengo.

Před nedávnem na serveru epenize vyšel článek, zmiňující jistého investičního manažera, hovořícího o kolapsu kryptoměn. Text má s realitou, bohužel, pramálo společného. Jediné, co se zde dozvíte, je, jak to dopadá, když se zamění příčina a důsledek a vylije se s vaničkou i dítě. Pojďme si situaci uvést na pravou míru.

Originál článku na který reaguji:

Zdroj: epenize.cz

Cyklický vývoj kryptoměn

Autor se ve článku zmiňuje o obrovském poklesu hodnoty Bitcoinu. Ten je nicméně vytržen z kontextu, mluví zde pouze o korekci, která přišla po ATH (all time high) v roce 2017, kdy Bitcoin ztratil 80 % své hodnoty. Ti, kteří začali pochybovat, byli ti samí, kteří investovali ve fázi FOMO (Fear Of Missing Out) a kteří v představě zázračného zbohatnutí pomohli vyhnat cenu BTC ke 20 000 USD.

Jenže ten, kdo Bitcoinu a kryptoměnám rozumí, nesleduje jen cenu, ale i technický, produktový a celkový historický vývoj. Stejně jako má každá ekonomika své cykly, i kryptoměny procházejí cyklickým vývojem. Pohled ze širší perspektivy mluví za vše, viz. vývoj ceny kryptoměn v letech 2013, 2017, 2020.

Decentralizace jako nadčasová hodnota

Bitcoin a celé kryptoměnové odvětví však nestojí je na technickém vývoji. Bitcoin je první měna/asset, jenž je nezávislý na státu, tj. decentralizovaný.

Už několikrát se ukázalo, že Bitcoin a jiné kryptoměny mají i přes svoji nestabilitu (jejich trh je stále malý a mladý) svoji stálou hodnotu. V zemích, které se potýkají s finanční krizí a ve kterých lidé ztratili přístup ke svým bankovním účtům (např. v Argentině) se investice do kryptoměn stala jedinou možností, jak nakládat se svým majetkem a nestát se obětí hyperinflace či zabavení majetku. Finanční krize, způsobená pandemií nového typu koronaviru, která se plíživě hlásí o slovo po celém světě, bude dle mého názoru další příležitost kryptoměnové odvětví.

Pozor na podezřelé projekty

Za posledních pět let své kariéry na kryptoměnovém poli jsem byl svědkem množství zajímavých nápadů. Některé byly šílené a nepraktické, jiné šílené a velmi praktické a další byly jen o prodeji horkého vzduchu naivním investorům.

Závěr

Dnes existuje přes 2 000 kryptoměn a tokenů. Funkční ale zůstanou jen ty, které budou fungovat jako prostředek platby, nebo které budou svým majitelům dávat určitá práva (např. ICO nebo STO), případně speciální assety jako IOTA, která je určená pro průmyslové použití. Autorovi článku o kolapsu kryptoměn v této části musím dát za pravdu. Většina kryptoměn a kryptoprojektů bude zapomenuta. Ale spíše, než jen dva, jich zcela jistě budou desítky či stovky.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 24

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img