Kauza Multiple Trader – krok za krokem

0
(0)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Jen na úvod chci říct, že nikoho nechci poškodit, takže v tomto článku nezazní ani žádná jména konkrétních osob. Pro naše potřeby bohatě postačí maximálně jeden pseudonym. Projekt Multiple trader sleduji v podstatě už od začátku, ale bylo to dosti pasivní formou. Už od samého počátku mi to totiž přišlo jako nesmysl a říkal jsem si, že to jednou s velkou pravděpodobností skončí velkým průserem.

V článku se nebudu do hloubky zabývat technickým pozadím projektu, protože jsem ekonom a IT rozumím velmi poskrovnu. I přesto se ale možná nějakým technickým obratům nevyhnu, takže se případně omlouvám za nepřesnosti v tomto ohledu.

Pozadí projektu

Zakladatel tohoto projektu a jeden z obchodníků samotné platformy (říkejme mu Pavel) byl v rámci kryptokomunity docela známý. Osobně jsem sledoval jeho příspěvky docela dlouhou dobu a po nějakém uplynulém čase jsem s jistotou seznal, že se jedná o čistého gamblera. Byly dokonce časy, kdy se Pavel prořekl, že neotvírá pozice na základě technické analýzy, což už v nedávné době prý neplatilo. Pavel ale dost často rád chytal padající nože a když to vyšlo, tak se s tím velmi rád chlubil v těchto skupinách, čímž si samozřejmě získal pozornost a do jisté míry i důvěru lidí v kryptokomunitě.

Já osobně jsem to bral s obrovským nadhledem, protože jeho “metodika” pro rozhodování o otevření pozice na trhu byla dosti prazvláštní a z jeho strany, samozřejmě útržkovitá. Respektive, otevírat long na základě toho, že na Bitmexu někdo nakoupil zrovna za 5 mega USD a věřit v tento subjekt, že to na základě toho bude pumpovat, mi přišlo docela naivní a čistý gambling. Jako jeden z ukazatelů se to určitě použít dá, ale nemůže to být základním kamenem pro vaše rozhodování. Po nějaké době Pavel začal tvrdit, že už technickou analýzu využívá, ale kdo ví, zda je to pravda.

P2P platforma

A teď trochu té technické stránky věci. Pavel před více jak rokem přišel v rámci kryptokomunity s nápadem založit platformu na základě P2P a že by první verze této platformy mohla být již za pár týdnů. No, z pár týdnů byl nakonec v podstatě rok. Už v úvodu jsem řekl, že IT moc nerozumím, ale pár programátorů znám a přišlo mi tedy podivné, že by se dalo něco vůbec funkčního naprogramovat za pár týdnů. Už jen tohle bylo do jisté míry ukázkou fantazií zakladatele projektu.

Počátky kauzy

Skupina platformy Multiple Trader měla za více než rok již skoro dva tisíce členů. Bylo tam samozřejmě i dost lidí, kteří byli zvědaví, jak to nakonec dopadne (včetně mě). Abych byl upřímný, tak už od začátku léta jsem projekt nesledoval ani pasivně a nové příspěvky jsem ignoroval. Všiml jsem si akorát toho, že je platforma už naprogramována a že se bude testovat. Pro to finální testování byla samozřejmě potřeba několika stovek účtů, které se jim očividně za září podařilo sehnat. Samozřejmě i v této době byl ikonou projektu Pavel, takže to vypadalo, že to celou dobu vlastně řídí on.

Dle skupiny Multiple trader to po několik týdnů vypadalo, že až na menší nedostatky vše funguje jak má. Pavel komunikoval s vlastníky účtů velmi aktivně a nezdálo se, že by bylo něco špatně. Občas tedy úplně nevyšel nějaký obchod, ale ztráty nikdy asi nebyly tak veliké a hlavně Pavel se k tomu docela často vyjadřoval a tím si to vlastně obhájil. V druhé polovině října jsem si všiml, že ve skupinách vřou zase nějaké emoce. Bylo čerstvě po větším propadu na trhu, takže mě to nepřekvapovalo. Po pár minutách jsem ale zjistil, že bylo zlikvidováno několik bitmexových účtů, které byly právě propojeny s platformou Multiple Trader. Hned mi hlavou prolítlo, že bude asi hodně trestních oznámení.

Množily se příspěvky lidí, kteří přišli o všechny své prostředky, které měli na těchto účtech, jenž následovaly ordery obchodníka Pavla. Pavel totiž chytal padající nože a to bez Stop Lossu, což byl právě ten velký kámen úrazu. Pak stačí velmi málo na to, aby to pozice hodilo do likvidace. Na obranu platformy lze říci, že vše ještě bylo v testovací fázi a doporučovali všem followerům vklad 0,1 BTC. Nejedná se sice o malé peníze, ale rozhodně to nikomu neztíží jeho životní situaci. Bohužel, našlo se dost lidí, u kterých byly vklady i několik BTC a to byl další kámen úrazu, protože málokdo se jen tak rozloučí s takovým obnosem.

Další vývoj

Ozývalo se čím dál více poškozených a dokonce i těch, kteří přišli i o více jak půl tuctu svých Bitcoinů. Dle toho, co jsem se z diskuzí dozvěděl, tak to nebyly ojedinělé případy. Spousta vlastníků účtů nerespektovala doporučené vklady a tím pádem v tom byli s daleko většími obnosy. Z mé velmi krátké analýzy mi vyplývá, že ztracených BTC je na několik desítek, z čehož vyplývá, že škoda jde do milionů korun. Je to obrovská částka a obávám se, že většinu těchto prostředků již uživatelé nikdy neuvidí. Pro poškozené je teď velkým problémem, kdo je vlastníkem platformy, protože po této ztrátě se to prezentuje tak, že Pavel je jen jedním z obchodníků, kteří spravovali obchodní příkazy.

Z diskuzí jsem se dozvěděl, že je firma zapsaná někde v zahraničí, ale neověřoval jsem si to. Faktem ale zůstává, že jediná známá fyzická osoba, která za projektem stála, je vlastně Pavel. V počátku projektu jich bylo více, ale ti prý už svůj podíl dávno prodali a nejsou tedy jeho součástí. Tohle je zásadní problém, protože majitelé těch účtů považovali Pavla za vlastníka platformy a nakonec se to prezentuje tak, že je jen z mnoha obchodníků Multiple Trader. Admini skupiny Multiple Trader (ať je to kdokoliv) docela čile s poškozenými komunikovali a slíbili nějakou formu kompenzace. Metodiku kompenzace najdete v diskuzích této skupiny.

Právě v této skupině se poškození docela činí a padají tam různé návrhy, jak situaci řešit. Někteří by to rovnou chtěli řešit trestními oznámeními, další se chtějí nějak rozumně domluvit přímo s vlastníky platformy. Jiní se dokonce se ztrátou smířili.

Závěr

Zatím je tato kauza rozhodně daleko od vyřešení a bude se to jistě dynamicky měnit. Platforma slíbila tiskovku v Paralelní polis, což považuji osobně za dosti odvážné gesto, ale možná právě to je indikátorem, že se situaci opravdu snaží řešit. Budu situaci i nadále sledovat a po nějaké době vydám další analýzu na tuto kauzu. 

Co číst dále?

Minuta klidu v uspěchané době – jak je to vlastně s egem?

Disclaimer: Veškeré údaje zde uvedené jsou pouze informativního charakteru. Tento článek není a nemůže být brán jako oficiální vyjádření webu Kryptomazain.cz, jedná se výhradně o právně nezávazné informativní sdělení na základě veřejně dostupných informací. Autor ani web Kryptomagazin.cz neodpovídají za případné neúplné nebo jinak neodpovídající informace v článku.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: