Jsou obavy o Kucoin na místě? Téměř pětinu rezerv drží ve svém tokenu KCS

4.7
(3)

V horečné snaze uklidnit znepokojené investory a zabránit vybírání prostředků po náhlém kolapsu FTX, zveřejňují krypto burzy a úvěrové firmy své důkazy o rezervách. Tento proces, který mimo jiné zahrnuje i potvrzení disponibilních aktiv subjektu, odhalil do očí bijící problémy.

Reakce kryptoměnové komunity na tuto snahu je dosti rozporuplná.

Hrozí Kucoinu stejné problémy, jaké potopily FTX?

9. listopadu se kryptoměnová burza KuCoin stala jednou z firem, která prohlásila, že do měsíce zveřejní proof-of-reserves “POF”. Dále slíbila, že bude úzce spolupracovat s auditorskými institucemi na budování důvěry a transparentnosti v odvětví. Několik dní po tomto oznámení se však kryptografická komunita obává, že práce s rezervami je na burze dosti podobná tomu, co vedlo ke krachu FTX.

Informaci v pondělí zveřejnila platforma The Block Research, která sdílí přední výzkumy a analýzy týkající se odvětví digitálních aktiv.

„KuCoin drží téměř jednu pětinu svých rezerv v KCS, vlastním tokenu burzy. Pokud toto procento začne rychle růst, může to být důvodem k obavám. Podobná situace jako nelikvidní token FTT tvořil většinu rozvahy FTX.”

Podle zveřejněného grafu dominuje držbě Kucoinu USDT s 28,96 %, jeho nativní mince KCS je na třetím místě s 18,83 %. Tady je ovšem třeba podotknout, že na druhém místě je kombinace mincí označených jako “ostatní”. To logicky naznačuje, že KCS by mohl být ve skutečnosti druhým největším tokenem drženým na burze jako rezerva.

Vlastní token jako kolaterál

Přestože na tom, že Kucoin drží tak obrovské množství KSC, není nic zakázaného, kolaps FTX nám ukazuje, že pro burzy není dobré sedět na obrovských zásobách svých tokenů. Kromě toho jsme také mohli v přímém přenosu vidět, jaké nebezpečí hrozí, když konkurenční burza drží značnou částku tokenů jiné burzy.

Pro připomenutí dodávám, že náhlý kolaps FTX byl částečně způsoben obavami o token FTT burzy. K tomu došlo poté, co vyšlo najevo, že tyto vysoce nelikvidní tokeny dominovaly v rozvaze společnosti Alameda Research.

K 30. červnu držela Alameda 3,66 miliardy dolarů v “odemčených FTT”, přičemž 2,16 miliardy dolarů z této částky bylo použito jako kolaterál. Tweet generálního ředitele Binance Changpenga Zhaoa z 6. listopadu, že zlikvidují všechny zbývající FTT v rozvaze společnosti Binance, rozpoutal dumpingové šílenství na FTT, které vedlo k pádu ceny tokenu o více než 94 %.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Burzovní tokeny také čelí tomu, čemu se říká „riziko protistrany – counterparty risk“. Tento termín se používá v kryptoměnách, když emitenti tvrdí, že aktiva reálného světa, jako jsou stablecoiny, kryjí jejich burzovní tokeny. V případě, že investoři vymění své BTC nebo ETH za tyto tokeny a likvidita vyschne, čímž klesne hodnota burzovního tokenu, nemají tito investoři možnost získat své BTC nebo ETH zpět.

Závěr

Hrozí (díky zajímavé nabídce některých tokenů i mé oblíbené) burze opravdu stejné problémy jako FTX? Generální ředitel burzy Kucoin se, ve snaze rozptýlit obavy z FUDu, nedávno vyjádřil takto:

“Od svého spuštění v roce 2017 se KuCoin vždy držel dlouhodobého růstu a bezrizikové obchodní strategie. To nám pomohlo projít medvědími cykly a tržními turbulencemi a pokračovat v růstu”

Je důležité si uvědomit, že v první řadě jde o peníze. Kryptoměnové burzy by neměly být využívány k uložení vašich prostředků. To, že si to lidé začínají uvědomovat, potvrzuje i výrazný odliv BTC z burz, kterého jsme svědky.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek

A nebyl spíš problém Ftx, že minulý rok vědění nakoupilo pro sebe nemovitosti za více jak 2 miliardy? Prostě klasický tunel.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Je úplně jedno, kolik drží ve svém shitcoinu (resp. jestli je to pětina), jde jen o to, jestli to co drží odpovídá tomu, co tam mají uživatelé uloženo, resp. jestli je to přesně totéž. Pokud tam mají uživatelé uložené Bitcoiny a oni místo nich drží nějaké své shitcoiny, tak jsou to regulérní zloději a ty peníze prostě ukradli, jinak se to říci nedá. Mimochodem tímto stylem může být na světě klidně 100 mil BTC…
… Pokud si ovšem holota ten jejich shitcoin skutečně pořídila (zřejmě aby šetřila na poplatcích – zdravíme BNB) a má ho tam zaparkovaný, pak je to v pořádku.

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
Rob

Je to tak.

spot_img