JPMorgan: Proč institucionální investoři nechtějí kryptoměny?

4.8
(5)

Zvýšená volatilita třídy digitálních aktiv způsobila útěk investorů z trhu. Alespoň to vyplývá ze slov zástupců společnosti JPMorgan.

JPMorgan: Rok 2022 byl pro kryptoměny kvůli makroekonomickým faktorům dosti náročný

Hlavní investiční stratég společnosti JPMorgan uvedl, že velcí individuální a institucionální investoři nemají o kryptoměny zájem. A to kvůli volatilitě, které jsme byli v minulém roce tak často na trzích svědky. Jared Gross v podcastu pro agenturu Bloomberg uvedl, že tato třída investorů je ráda, že minulý rok do kryptoměn peníze nevložila, a možná tak v dohledné době ani neučiní.

Jako třída aktiv krypto pro většinu velkých institucionálních investorů fakticky neexistuje. Volatilita je příliš vysoká a absence vnitřního výnosu, na který byste mohli poukázat, ji činí velmi náročnou. Většina institucionálních investorů si pravděpodobně oddechla, že do tohoto trhu nevstoupila, a pravděpodobně se k tomu v dohledné době ani nechystá.

Ke konci roku 2020 zažívaly kryptoměny boom. V následujícím roce se mnoho digitálních aktiv vyšplhalo na své historické maximum, včetně Bitcoinu (BTC), který překonal hranici 68 000 dolarů. V roce 2022 ale bylo všechno jinak. Vysoká míra inflace, nákladné výpůjční sazby a krach velkých kryptografických společností způsobily, že se vlajková kryptoměna v listopadu dotkla 15 000 dolarů, což představuje pokles oproti ATH o zhruba o zhruba 77 procent.

Bitcoin nikdy nebyl pojistkou proti inflaci – říká Gross

Takto zvýšená volatilita nemůže podle Grosse kvalifikovat Bitcoin jako digitální zlato nebo jako zajištění proti inflaci, kterým nikdy nebyl. Dodal, že i díky tomu mohl zájem o digitální aktiva zmizet.

Není to poprvé, co JPM vyjádřila skepsi vůči kryptoaktivům, zejména v současném medvědím cyklu. Kupříkladu přímo generální ředitel investiční banky Jamie Dimon v minulosti poznamenal, že příznivcem Bitcoinu opravdu není, a dodal, že “on osobně si myslí, že Bitcoin je bezcenný”.

Naopak tato největší americká banka (podle objemu aktiv) otevřela v roce 2021 svým klientům spravujícím majetek přístup k šesti kryptofondům. Nadnárodní společnost se podílí mimo jiné na fondech Grayscale Bitcoin Trust, Grayscale Ethereum Trust a Grayscale Ethereum Classic Trust. Dimon k tomu uvedl, že rozhodnutí je motivováno investory.

Závěr

Co si budeme říkat, v uplynulém roce se v kryptoměnách spálila velká spousta investorů, jak retailových, tak těch institucionálních. Co čekat v roce letošním? Upřímně nevím, někteří mluví o formování dna, jiní zase o pokračující kryptozimě. Pokud dlouhodobě kryptoměnám člověk věří, HODL a pravidelné nákupy mohou dávat největší smysl.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Monaroko
Hodnocení článku :
     

Rozhodně. Bitcoin je podvod, letadlo a metrix a vůbec ho lidé nechtějí. Hahahahaha, neni to nahodou naopak?? @ oni maji strach z toho ze zacina nova menova doba??

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Pravda je jako vždy někde uprostřed, ty měnová dobo :-D.

spot_img