Joe Biden vyzývá technologické firmy, aby se zabývaly riziky AI: Čekají USA regulace?

4
(1)

Prezident Spojených států amerických Joe Biden v úterý veřejně prohlásil, že bezpečnost umělé inteligence (AI) je stále nejistá, a zdůraznil, že by technologické firmy měly před public releasem svých produktů v první řadě zajistit jejich bezpečnost.

Joe Biden hovořil o umělé inteligenci

Joe Biden opět nezklamal. Během setkání s odborníky na vědu a technologie prezident Spojených států diskutoval především o využití AI na poli řešení problémů jako jsou nemoci nebo klimatické změny. Zdůraznil však, že je při tom všem velice důležité zabývat se možnými riziky AI pro společnost, národní bezpečnost a ekonomiku.

V Evropě mezitím Itálie minulý týden dočasně zablokovala ChatGPT kvůli obavám o ochranu osobních údajů a zákonodárci Evropské unie jednají o přijetí nových pravidel, která mají omezit vysoce rizikové produkty umělé inteligence v celém bloku EU.

Oproti tomu “Spojené státy mají ke komerčnímu rozvoji umělé inteligence spíše laissez-faire přístup“, řekl Russell Wald, výkonný ředitel pro politiku a společnost ve Stanfordském institutu pro umělou inteligenci.

Bidenovy úterní poznámky to pravděpodobně nezmění. Není však pochyb o tom, že americký prezident připravuje půdu pro celonárodní dialog na toto téma.

Co Joe Biden chce?

Na začátku setkání s Radou poradců prezidenta pro vědu a technologie (President’s Council of Advisors on Science and Technology) Biden prohlásil, že technologické společnosti musí zajistit bezpečnost svých produktů ještě před jejich zveřejněním. Na otázku týkající se možných rizik umělé inteligence odpověděl: “To se teprve bude zjišťovat. Je tu určitá pravděpodobnost.”

Podle amerického prezidenta se již na sociálních sítích ukázalo, jaký negativní dopad mohou mít vlivné technologie, pokud proti nim nejsou zavedeny “vhodné” regulace.

“Při absenci ochranných opatření jsme svědky dopadu na duševní zdraví, sebehodnocení a pocity a beznaděje, zejména u mladých lidí…”

Joe Biden

Akcie společností, které používají umělou inteligenci, před Bidenovým meetingem prudce klesly, ačkoli se v úterý celkem dost vyprodával i širší trh.

Akcie softwarové společnosti C3.ai Inc (AI.N), která se specializuje na umělou inteligenci, klesly o 24 %, čímž se více než o polovinu snížila jejich téměř 40% růstová série, která trvala čtyři měsíce. Thajská bezpečnostní společnost Guardforce AI (GFAI.O) klesla o 29 %, firma BigBear.ai (BBAI.N) zabývající se analýzou dat o 16 % a společnost SoundHound AI (SOUN.O) zabývající se konverzační inteligencí klesla v úterý pozdě večer o 13 %.

Potenciální budoucnost regulací AI v USA

Joe Biden přitom opakovaně vyzval americký Kongres, aby schválil nezávislé zákony o ochraně soukromí, které omezí osobní údaje shromažďované technologickými firmami, zakážou reklamu cílenou na děti a při vývoji produktů “upřednostní” zdraví a bezpečnost.

Centrum pro umělou inteligenci a digitální politiku, organizace zabývající se technologickou etikou, přitom nedávno vyzvalo americkou Federální obchodní komisi, aby zabránila společnosti OpenAI ve vydávání nových komerčních verzí language modelu GPT-4.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img