Jerome Powell (Fed): Se snížením sazby letos stále počítáme

5
(6)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Na loňském prosincovém zasedání naznačil Fed možnost snížení základní sazby v letošním roce až třikrát. Započal tak optimismus, který pomohl růstu většiny aktiv. V jednu chvíli se dokonce spekulovalo, že snížení nastane až šest. Optimismus pomalu vyprchává a možná budeme rádi, když k nějakému snížení vůbec dojde. Powell přesto se snížením stále počítá.

Jerome Powell, předseda amerického Federálního rezervního systému, ve středu prohlásil, že centrální banka do konce roku stále předpokládá snížení základní sazby. Varoval ale současně, že aktuální pozitivní vývoj inflace rozhodně nedává jistotu dosažení 2 % cíle. V roce 2022 se inflace dostala na svoje 40leté maximum a od té doby podstatně polevuje. Přesto ale poslední zprávy o stavu ekonomiky a nezaměstnanosti nejsou pro tvůrce monetární politiky přesvědčivým důkazem o dalším pokračování poklesu.

Powell opět připomenul, že případné předčasné i pozdní snížení sazby může mít na ekonomiku negativní dopad. Fed aktuálně drží sazbu na úrovni 5,25 – 5,5 %. To je nejvyšší sazba za posledních 20 let. Ekonomika ale i tak vykazuje nečekanou sílu a míra nezaměstnanosti se stále drží pod 4 %. Přesto Powell neustále opakuje, že komise před snížením potřebuje přesvědčivý důkaz o dalším vývoji inflace.

Rychlé snížení by mohlo značit problém v ekonomice

Na druhou stranu někteří ekonomové právě na držení sazby ukazují pevnost americké ekonomiky. Rychlé snížení sazby by podle jejich názoru pravděpodobně ukazovalo na blížící se problém, který by se Fed pokusil snížením sazby vyřešit. Tento pohled je v kontextu naší republiky poměrně zajímavý, protože bankovní rada ČNB na svém únorovém zasedání snížila dvoutýdenní repo sazbu rovnou o 0,5 procentního bodu. Optikou těchto analytiků by se tedy ČR asi blížila k ekonomickému problému.

Průzkum trhu předpokládá snížení sazeb již v červnu

Vraťme se ale do Spojených států a největší ekonomiky světa. CME FedWatch Tool, aktuální tabulka předpokládaných změn po zasedání, ukazuje, že první snížení sazeb by mohlo přijít v červnu. Věří tomu 58,3 % respondentů. Dokonce to opět vypadá, že na trhu panuje víra až ve čtyři snížení v letošním roce. Na druhé straně tu máme již pár hlasů, které předpokládají zachování současné sazby až do konce roku. Situace se mění každým dnem. Uvidíme co přijde dál. Příští zasedání Fed je již za 12 dní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img