Japonský index Nikkei překonal hranici 40 000 bodů

5
(2)

Hlavní japonský akciový index překročil poprvé hranici 40 000 bodů a v pondělí uzavřel na rekordním maximu. Je to důsledek reforem v oblasti firemního řízení, které otevírají cestu pro dlouhodobý zájem globálních investorů.

Vzrostla hlavně hodnota akcií technologických společností, což reflektovalo trend na americkém trhu. Po pěti týdnech růstu index překonal nové maximum a dosáhl až na 40 314 bodů, než dynamika v odpoledním obchodování zpomalila. V době zveřejnění článku se Nikkei pohybuje okolo 40 090 bodů.

Myslím si, že trh bude dále růst,” uvedl Masahiro Ichikawa, hlavní tržní stratég společnosti Sumitomo Mitsui DS Asset Management. Podle něj nyní nakupují zejména zahraniční investoři s dlouhodobým výhledem. Někteří analytici předpovídají, že by index mohl letos dosáhnout až na 43 000 bodů.

Růst podnítil hlavně zájem zahraničních investorů. Může však znamenat zlom, díky kterému se o svůj domácí trh začnou více zajímat i Japonci. Nákupy burzovně obchodovaných fondů zaměřených na Japonsko v poslední době prudce vzrostly také díky dostupným daňovým úlevám.

Očekává se, že silná výkonnost japonského trhu ve srovnání s globálními protějšky časem povzbudí individuální investory k větší alokaci na domácí trh.

Wen Li, portfolio manažer společnosti BNP Paribas

V pondělí dostaly japonské technologické akcie impuls od pokračující rallye amerických akcií v oblasti umělé inteligence. Ta v pátek vynesla americké indexy S&P 500 a Nasdaq na rekordní maxima.

Výrobce testovacího zařízení pro čipy Advantest, mezi jehož zákazníky patří americká firma Nvidia, vzrostl o 3,7 %. Tokijský gigant v oblasti výrobního zařízení pro čipy, Tokyo Electron, získal 2,4 %. Akcie těchto dvou společností přidaly k růstu indexu 160 z celkových 198 bodů.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img