Inflace v USA zpomalila, tržní reakce velmi negativní

4.6
(10)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve Spojených státech byla zveřejněna inflace za srpen. Inflace opětovně mírně zpomalila. Z červencových 8,5 % na srpnových 8,3 %. Ale přesto je tržní odezva negativní. Pořád se totiž pro Fed nic nemění. Naopak, máme potvrzení, že další „hike“ bude velký.

Inflace 8,3 %, slabší pokles než konsesus

Inflace sice zpomalila, ale podle trhu to bylo pořád málo. Tržní konsensus kalkuloval s poklesem na 8,1 %. Tedy o 0,2 procentní body méně. Může se to zdát jako malý rozdíl, ale skutečně se počítá každá desetina procentního bodu.

Následkem je, že dolarový index má po slušném spiku. Zatímco akciové trhy a Bitcoin rapidně klesly. Zatím je to ale jenom úvodní reakce, která nemusí být pro následujících několik dnů rozhodující. Trh nám tím ale pověděl, co si o nové informaci myslí – je negativní.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: tradingeconomics.com

Poslední zpráva měla ale obrovský vliv na očekávání ohledně dalšího schválení růstu základní úrokové sazby. Dle Fed Watch je to nyní z 90 % ve prospěch růstu o 0,75 procentního bodu. A z 10 % ve prospěch růstu o celý procentní bod. Přitom ještě poměrně nedávno trhy kalkulovaly s tím, že zářijový hike bude s největší pravděpodobností o 0,5 procentního bodu. S tím jsem se ale osobně vůbec neztotožňoval.

Fed Watch. Zdroj: cmegroup.com

Jsem nově i na Linkedinu, kde sdílím některé své postřehy a nejlepší články. Směle mě tam můžete sledovat.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream.

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Díky za info, zvláštní ta psychologie trhu…. Inflace klesla a jak to zamávalo s trhy. Asi je důležitější, nebo má větší váhu vzestup té jádrové. A díky za Fed Watch, vždy máš v článku něco navíc. 👍

Roland Spanik

Jardo i já ti Dekuji.

Pavel
Hodnocení článku :
     

Je tu příležitost nakoupit ve výprodeji, není nad to, když silně negativní sentiment považuje a priory každou zprávu za negativní 😀.

bkf1

Vidím to stejně… každopádně další skluzavku očekávám za měsíc zase 14.30 hod. 🙂👍

Zdeněk

Může tady někdo vyslovit fundovaný názor na inflaci USA ? GreenDeal nemají, energetickou krizi nemají, Válku nemají ??? Inflace začala výrazně stoupat po nástupu J.Bidena v dubnu 2021 už byla více než 4 %, není to tím že je prezident slabý a politika USA směřuje do levicového trendu EU ? proto akciový trh neroste ?

Fantom

GreenDeal mají – není to tak dávno co Biden podepsal „Inflation reduction Act 2022“ – komplexní opatření – klima, Medicare, mohutné investice a daňová opatření. Mají v následujících 10 letech údajně znamenat investice 437 miliard USD. Ještě předtím podepsal mohutné výdaje na obnovu staré infrastruktury v USA. Trump sice odstoupil od mezinárodních klimatických dohod, ale Biden se k některým zase přihlásil. Energetická krize našich rozměrů v USA samozřejmě není, ale i tam je citelný nárůst cen pohonných hmot a to je pro běžné američany hodně nepříjemné. Většina lidí tam jezdí vlastním autem i s ohledem na stav veřejné dopravy, kterou nejde s tou evropskou vůbec srovnávat. A válku sice nemají, zato mají astronomické výdaje na zbrojení. Pokud pumpujete pomocí „kvantitativního uvolňování“ obrovské peníze do ekonomiky po mnoho let, tak se to časem musí projevit. Proto také nyní dochází ke „kvantitativnímu utahování“, které má také svůj efekt a přitom není tak sledované jako růst úrokových sazeb. Hlavním důvodem jsou ale emoce na trzích – panika, která může spustit lavinu. Akciový trh rostl po mnoho let a ceny akcií dosahují/dosahovaly velmi vysokých hodnot. P/E ratio většiny firem bylo na takových hodnotách, které neměly v historii obdoby. Proto je nyní otázkou, zda se ceny nevrátí do „běžných hodnot“. Pro mnohé akciové tituly by to byl doslova cenový masakr a možná proto taková panika. Totéž naznačuje i růst úroků na státních dluhopisech USA. Technologické akciové tituly jsou nyní nejohroženější -ALPHABET/GOOGLE, META/FACEBOOK,TESLA , naopak akcie „dividendové“ např. COCA-COLA, a další potravinářské nebo farmaceutické tituly jsou ve větším bezpečí, i když i ty mohou poklesnout.

Reklama: