Indie testuje CBDC na dobrovolnících

4.8
(4)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Reserve Bank of India (RBI) na počátku roku 2022 oznámila plány zavést vlastní digitální měnu (CBDC) již v roce 2023. Na konci roku proto spustili pilotní projekt, kam se mohli hlásit dobrovolníci. Hledali 50 000 uživatelů a 5 000 obchodníků. Limit je aktuálně naplněn.

Kryptoměna nezávislá na USD

V pilotním provozu běží od 1. listopadu 2022 velkoobchod a 1. prosince byli připojen i maloobchod a běžní uživatelé. Od té doby bylo provedeno již 770 000 transakcí napříč osmi bankami. V současné době je pilot v pěti městech a brzy se počítá rozšířením seznamu měst na devět. Do dalšího kroku se má také zapojit dalších pět bank.

I když si vláda myslí, že digitální rupie by mohla být zajímavou vzpruhou pro ekonomiku, tak její zavedení nechce uspěchat. Rabi Sankar, náměstek guvernéra RBI, zdůrazňuje, že rozhodně neplánují start uspěchat a jakkoliv narušit tradiční finanční systém.

Vláda naplánovala realizaci ve třech krocích. Proof-of-Concept, pilot a spuštění. Aktuálně běží pilot a jeho ukončení záleží na výsledku. Termín ani kritéria úspěchu nejsou zveřejněny. Cílem je současné plynulé fungování tradičního systému i systému digitálního. Zároveň chtějí snížit riziko dolarizace jejich ekonomiky. To vidí v současné situaci, kdy téměř všechny kryptoměny mají denominaci v USD.

Závěr

I když je Indie v rozvoji CBDC relativně nově, tak úspěšně dokončila Proof-of-concept a má fungující pilot se slušnou dávkou transakcí. V České republice máme speciální pracovní skupinu, která toto téma zpracovává pro ČNB. Na konci loňského roku vydala zprávu, která zdůrazňuje vhodnost zvažování možných přínosů CBDC pro Českou republiku. Současně, ale dodává že bez změny legislativy její zavedení rozhodně není možné.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img