[Hot news] Braiins získává zbývající podíl ve Slush Poolu

Braiins koupil zbývající menšinový podíl od Slushe.

1
Braiins
Braiins získává zbývající podíl ve Slush Poolu

Dne 1. září 2020 získala společnosti Braiins zbývající menšinový podíl ve Slush Poolu od zakladatele poolu, Marka Palatinuse, přezdívaného Slush. Na fungování Slush Poolu se však nic nemění. Braiins byl provozovatelem poolu od převzetí většinového podílu již v roce 2013.

Slush Pool je jedním z nejdéle fungujících firem v celém ekosystému Bitcoinu, působících v možná nejvíce konkurenčním průmyslu, tedy těžbě. Dlouhodobé působení bylo do značné míry umožněno nespočetnými hodinami, které Marek strávil provozováním poolu, když těžba byla v počátcích (2010-2013).

Ohlédnutí do minulosti – Slush Pool, Braiins a Slush

2010 – 2012: Počátky poolu a Braiins

Před více než 10 lety, v prosinci roku 2010, spustil Marek „Slush“ Palatinus vůbec první těžební BTC pool v Praze. Původně se jmenoval Bitcoin.cz Mining Pool. Oznámení proběhlo na Bitcointalku – odkaz na celé vlákno.

Krátce nato se Pavel Moravec a Jan Čapek rozhodli založit vlastní IT firmu. Tato společnost byla pojmenována Braiins a původně se zaměřovala na embedded software R&D. Mezitím  Marek Palatinus začal sdílet některé své bitcoinové znalosti s Pavlem Moravcem, který se o tento nápad postupně začal více zajímat.

Postupem času rostly požadavky na provozování těžebního poolu. Navíc v březnu 2012 byly Linode severy Slush Poolu napadeny hackery a z peněženky poolu bylo ukradeno 3 000 BTC. Tento hack a mnoho dalších, které se v té době vyskytly, ukázaly jasnou potřebu lepšího zabezpečení ukládání bitcoinů a také toho, že pool nemůže být jen one man show a je potřeba specializovaný tým.

2013 – 2016: Nová éra

Marek a jeho budoucí kolegové ze SatoshiLabs si uvědomují poptávku po zabezpečení kryptoměn. V roce 2013 se Pavel a Jan rozhodli přejít do Bitcoin odvětví zcela naplno a společnost Braiins získala většinový podíl v těžebním poolu, což umožnilo Markovi soustředit se na Trezor v SatoshiLabs.

V následujících letech zaznamenaly obě bitcoinové firmy velké úspěchy. Braiins profesionalizoval těžařský pool, zlepšil robustnost infrastruktury, zavedl monitorovací systém minerů a komunitní hlasovací mechanismus. Zatímco společnost SatoshiLabs uvedla na trh Trezor One, vůbec první hardwarovou peněženku kryptoměny.

V této době také dochází k rebrandingu z Bitcoin.cz Mining Pool na Slush Pool.

2017-2019: Braiins a SatoshiLabs bodují

V boji proti centralizaci se Braiins vrátil ke svým kořenům a to pomocí embedded software R&D. Braiins vyvinul první plně open-source firmware pro ASIC zařízení umožňující AsicBoost – Braiins OS, který byl spuštěn v roce 2018.

Společnost SatoshiLabs mezitím rozšířila své portfolio hardwarových peněženek o Trezor Model T a zahájila přípravy na svou open-source iniciativu pro vývoj transparentního a bezpečného čipu s názvem Tropic Square, spolu s dalšími iniciativami, jako je Invity, která byla oznámena jen několika před týdny.

2020: Samostatné cesty pro Braiins a SatoshiLabs

Rok 2020 byl pro Braiins i SatoshiLabs rokem bohatým na události. Společnost SatoshiLabs zahájila Tropic Square. Přibližně ve stejnou dobu vydala společnost Braiins pro těžaře Braiins OS+, komerční verze firmwaru, která zvyšuje účinnost hashratu těžebních zařízení (W/TH) a navíc obsahuje implementaci Stratum V2.

Mezi dvěmi přednostně bitcoinovými firmami Braiins a SatoshiLabs zůstává silná neoficiální vazba.

Jsme pyšní na to, že Praha se stala globálním centrem inovací v bitcoinovém ekosystému. Přejeme obou firmám mnoho štěstí a těšíme se na jejich další produkty!

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře